Pääministerillä on valtaa Suomessa

Eduskuntavaalit ovat siis mitä suuremmassa määrin pääministerivaalit. Ei ole aivan sama kenestä tulee pääministeri.
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Keskustaa. Vähempi paha.

Äänestä

Siksipä sitä ei kannata äänestää, koska elinkeinoelämän porukat ostavat sen pääministerin paikan. Vai vieläkö joku epäilee? Pääministeri jakelee puolueensa nousukkaille, suurimmassa asuntovelassa oleville pikku poliitikoille kallisarvoisimmat ja eniten valtaa omstavat ministerin paikat. Kokoomus ostaa virkoja näille miljoonilla. Miten on mahdollista, että monilla on kuitenkin yhä suuret velat?

Makselevatko pääministerin palkalla ja kulukorvauksilla sekä ulkomaanmatkoilla sukunsa yrityksen ylläpitoa, kun se ei muuten kannata? Neljä vuotta ensin eurooppaministerinä ja sen päälle pääministerinä, kyllä talo näillä tuloilla tulisi monella maksetuksi, kun vaimo on huipputuloinen myös.

Tiedon myynti on nykyään hyvin halpaa, siitä ei yrittäjille jää mitään käteen muuta kuin vaivan palkka. Kirjastossa ja tietokoneessa on tietoa ilmaiseksi, yrityspuoli ei menesty tiedon myynnillä.

Onhan se vähän väärin, että vasemmalla kädellä huseeraa ministerinä ja oikealla kädellä osakeyhtiön hallituksessa sijoittajana yms. Kerätään rahaa omaan suvun yritykseen näillä valtion pesteillä. Työttömillä ei ole mitään tällaisia etuoikeuspaikkoja edes halvimpiin hommiin töihin.

Äänestä

Sossut väkisin keräävät ääniä, samoin kokoomus, käytetään lupauksia rahasta ja veronalennuksista. Näillä äänestäjillä on työpaikat, luvataan kaikissa talousoloissa sairaanhoitajille palkankorotus, samoin tehdään sossussa naisille omakotitalon verran säästöä veroissa, jos ane kirstuun kilahtaa.

Kun ane kirstuun kilahtaa niin ääni taivaaseen vilahtaa.

Äänestä
  • "Näillä äänestäjillä on työpaikat, luvataan kaikissa talousoloissa sairaanhoitajille palkankorotus, samoin tehdään sossussa naisille omakotitalon verran säästöä veroissa, jos ane kirstuun kilahtaa."

    Palkankorotus ja veronalennus otetaan siitä potista, joka on jaossa ilmaiseksi kaikille. No, se on hyvä, ettei tuhlata, mutta kun tuo raha ei riitä, pari puoluetta päättää ottaa valtiolle velkaa yhä enemmän kattaakseen vaalilupaukset.

    SDP:
    - 100 000 työpaikkaa (=100 000 YT:tä, yritykset muuttavat Viroon pakoon rahastusta)
    - naisille lisää palkkaa omakotitalon verran

    KOK:
    - sairaanhoitajille palkankorotus
    - julkishallinnon akateemisille; ei potkuja.


    Kotimaa 4.11.2014 klo 16:00 | päivitetty 5.11.2014 klo 9:40
    Suomen jättävä yrittäjä: ”Suomi on menetetty – vain ajan kysymys, koska lopullinen romahdus tulee”
    http://yle.fi/uutiset/suomen_jattava_yrittaja_suomi_on_menetetty__vain_ajan_kysymys_koska_lopullinen_romahdus_tulee/7599703

    "Suomessa on vain eritasoisia demaripuolueita"

    Väite on täysin totta ja realisoitunut eikä tilanne muutu, mm. hallitus ei ukalla vallan pelon menetystä miettiessään leikata kulurakenteita.

    Äänestä

Kahdesta on kuitenkin valittava. Ei ole realistista että muut puolueet nousee mukaan pääministeritaistoon.

Äänestä
  • Näitä "natseja" en ainakaan äänestä, kokoomus tai sdp demaripuolueet ovat ajanhengen "natseja", pakotetaan muut maksamaan heidän elitasoaan. Menköön pitämään yritystä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kumpaa äänestät? kirjoitti:

Eduskuntavaalit ovat siis mitä suuremmassa määrin pääministerivaalit. Ei ole aivan sama kenestä tulee pääministeri.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu