Haluaisin äidienkielen tehtävääni varten tiedustella tielä oikeiden turkisten käyttäjiltä sitä, että mikä mahtaa olla syynä että käytätte niitä? esim. kunhan vaan näyttää hyvältä jne.
Turkikset
7
380
Vastaukset
- Sagamink
Minkkiturkkini on tärkeä osa kylmää talvea, se ei mene pois muodista ja se on ihanan lämmin.
Se on arvokas lahja ja kannan sitä päälläni ylpeästi. En pukisi koskaan tekoturkkia päälleni, ennemmin toppatakin. Pidän siis minkkiäni erittäin kylminä päivinä ja se on saanut kehuja ympäri Eurooppaa. Olen ylpeä suomalaisesta minkistäni.
Ai niin, minulla on myös Davy Crockett supihattu, mitä pidän pitkän toppatakin kanssa talvella. Se on ihana ja perinteinen.
Olen siis keski-ikäinen nainen ja pidän hyvästä laadusta, sekä perinteistä.
Menestystä koulutehtäviisi!- topatom
Kiitos vastauksesta!
Hyvä saada kuulla turkista käyttävien ihmisten näkökulmaa asiasta, kun niiden äänet tuntuu jäävän turkista vastustavien henkilöiden alle.
Mahtavaa että olet ylpeä turkiksestasi! Itse olen tämän asian suhteen neutraali osapuoli, sillä ymmärrän hyvin molempia mielipiteitä ja nään kummassakin omat hyvät puolensa. - ♥♥♥♥♥♥♥♥♥
topatom kirjoitti:
Kiitos vastauksesta!
Hyvä saada kuulla turkista käyttävien ihmisten näkökulmaa asiasta, kun niiden äänet tuntuu jäävän turkista vastustavien henkilöiden alle.
Mahtavaa että olet ylpeä turkiksestasi! Itse olen tämän asian suhteen neutraali osapuoli, sillä ymmärrän hyvin molempia mielipiteitä ja nään kummassakin omat hyvät puolensa.Tollanen ois upea nähdä omalla tyttöystävällä
- Raivotauti
Toivottavasti olet ylpeä itsestäsi, että käytät turkkia joka on revitty minkistä vasten omaa tahtoaan. 5 tähden vihje: Jos et tarkene kylmällä säällä, jää suosiolla kotiin, sillä kylmä talvi on vain vahvoille.
- Turkistäti
Itse käytän turkista koska minulla on fetissi pukeutua ruumiinosiin ja valella itseäni kuolleiden ruumiinnesteillä, niin sisäisesti kuin ulkoisesti. Mitään kamalan veristä tai puolielävää ei voi näkyvästi käyttää, joten turkis on julkisilla paikoilla ainoa vaihtoehto. Se kun on vielä yleisesti hyväksytty tapa toteuttaa tätä verrattain yleistä fetissiä. Tabuksi muuttuu kaikki, hohhoijaa.
- Tytti20vee
Rakastan turkiksia, ne ovat kauniita ja ennen kaikkea lämpöisiä. Sopivat myös omaan hieman boheemiin tyyliini. Turkikset ovat melkein ikuisia käyttäjälleen kun niistä pitää huolen. Itselläni on kaksi turkista ja molemmat ovat olleet käytettyjä ennen kuin ovat minulle tulleet. Miksi niiden pitäisi lojua säilytyksessä, kun ne eläimet on jo kerran tapettu sen vaatekappaleen vuoksi? Kannan ylpeänä.
- Anonyymi
Kun sais turkispaidan ja turkis housut. Turkislakki ja minkkirukkaset on jo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2343992Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232307Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1411461
- 77929
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127927Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37920Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!330849Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8847J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl61756