Miksi keskusta ei tee työreformia nyt, kun on vallassa. Miksi keskusta alistuu Tarja Fäffän hoitoonohjauspolitiikkaan. Työttömiä hyysätään oppilaitoksiin ja koulutukseen panostetaan. Eihän se väärin ole, mutta työttömyyden poistamisessa se on huonoksi havaittu keino. Työ on työtä ja siitä on lähdettävä, että jokainen pärjää OMALLA työllään. Tarja lähtee siitä, että koulutetaan lisää kun ei muuten pärjää. Kyllä työ tekijäänsä neuvoo. Tarja on sossu ja saa siksi anteeksi, mutta keskustalaisilla on työreformi pahasti kesken. Tehkää nyt makkara mieleiseksi, kun olette vallassa. Pitäkää työtä arvossa, sillä siitä elämme. Miettikää lisää paineita tähän tylsään työllisyyspolitiikkaan. Tehdään yhdessä työstä totta. Markkinointiin rahoja lisää, kyllä maailmalle vielä mahtuu muutama suomalainen.
PS. Missä olette nähnyt todella viisaan miehen?
Ai ette ole, no menkää aikuisopiston ruokalaan 11-12 arkipäivänä. Siellä ne kaikki ovat!
PS. Missä olette nähnyt todella viisaan miehen?
Ai ette ole, no menkää aikuisopiston ruokalaan 11-12 arkipäivänä. Siellä ne kaikki ovat!
Vastaukset 15
Vanhimmat
Valta vieroksuu työntekoa, joten turha odottaa vallassa olevia töihin.
Työreformi ylös ja Keskustan kannatus alas, tämähän se on ollut trendi. Siitä vaan sitten taas koittamaan.
Työreformi toteutetaan kyllä, mutta pienin askelin. Sillä lailla sen läpimeno virallisia teitä pitkin on varmin. Toinen tapa, jolla työreformi toteutuu on, että siinä esitettyjä ajatuksia pannaan toimeen hallituksessa ja työpaikoilla ikään kuin huomaamatta.
Keskusta teki lapsellisen virheen vuonna 1999, kun se kuvitteli voivansa ajaa työreformia julistuksen kera ja vieläpä vaalien alla oppositiosta käsin. Ei tärkeitä uudistuksia tuolla tavoin saada läpi.
Julkisten palvelujen yksityistäminenkin tulee muuten vielä vallitsevaksi käytännöksi. Tällä alalla sosialidemokraatit ovat osoittaneet etevämmyytensä politiikassa: julkisessa sanassa ja vaalien alla sitä vastustavat, mutta kentällä (kunnat) ja hallituksessa toteuttavat yksityistämistä hiljaisesti koko ajan.
Työreformi sitä että maajussit saadaan vihdoinkin tuottavaan ja hyödylliseen työhön, ihan elättämään itse itsensä.
Mielestäni tyhjänpäiväisen siivellä eläjä porukan on ihan turhaa puhua mistään työreformista , parempi olla ihan hiljaa.
Onneksi ei ole vuosi 1918..
Huomaamatta kiitän Sinua.
Nyt tuli järki puhetta. Työ kunniaan vaikka hitaammalla aikataululla. Euro on vahvempi kuin koskaan ja juuri nyt tarvitaan oikeita kannanottoja talouteen. Vahva euro tuo markkinoinnin yhä tärkeämmäksi työkaluksi. Sinun tekstisi huomaamatta kertoi siitä, että kaikki toivo ei toki ole hukassa. Keskusta tekee sen siis huomaamatta, mutta eikö siitä vähän kande lyödä rintoihinsa;)
PS. Omatar ei ole Ratamo, vaikka täällä väitetään, niin! Olen todistettavasti jopa eri sukupuolta. Tunnen kyllä Ratamon, mutta en siis ole hän. Hän on kyllä hyvän näköinen ja voisin vaikka ihastua...
tuo väärä käsitys? Maataloushan on varmasti tuottavaa työtä!
Sen sijaan suuri virkamiesluokka ei tee tuottavaa työtä, mutta tarpeellistahan sekin on, ainakin osittain.
MaatalousTUOTTAJA.
Brunilan ryhmä: Palkka-ale irtisanomisen vaihtoehdoksi
Helsinki, 6. 11.
STT
Hallituksen globalisaatiotyöryhmä aikoo esittää heikosti menestyville yrityksille oikeutta alentaa työntekijöidensä palkkoja, kertoo Kauppalehti Presso. Yritykset voisivat poiketa alan työehtosopimuksesta ja laskea palkkoja, jos vaihtoehtona olisi irtisanominen tai lomautus.
Työryhmä laajentaisi paikallisen sopimisen kaikkiin yrityksiin. Muuten keskitetyn tulopoliittisen sopimusjärjestelmän perusteet säilyisivät ennallaan.
Suomi maailmantaloudessa -selvitystyön loppuraportti luovutetaan pääministeri Matti Vanhaselle (kesk.) tiistaina. Ryhmää on vetänyt valtiovarainministeriön ylijohtaja Anne Brunila.
Tarkoittaa vai tuottavaa ? http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110;conference=1500000000000105;posting=22000000005262630
No täytyyhän poronmunien purijoidenkin tuottaa ?
Minäkin olen jo vuosia silloin tällöin kirjoittanut, että työreformia käytännössä toteutetaan pienin askelin. Jo Lipposen hallituksen aikana työreformin osia pantiin toimeksi, ei vain käytetty sitä sanaa.
Kepu ei aikoinaan arvannut, että se ei mene läpi yhdellä rysäyksellä.
Kokoomuksella oli aikaa toistakymmentä vuotta tehdä työreformia. Eikö ratamo usko kokoomuksen kykyyn saada mitään aikaiseksi, kun vaatii sitä, mitä kokoomus ei saanut tehtyä, heti keskustalta?
Ratamo on säälittävä tapaus.
Mikä ihmeen vessaporukka täällä kirjoittaa? Terttu ja reva-revox taitavat haistella persettään ja pierujaan kaiket päivät, kun eivät muusta osaa kirjoitta kuin hajuista.
Hallituksen asettama Globalisaatiotyöryhmä antaa mietintönsä ensi viikolla. Siinä esitetään mm. palkkajoustoja eli palkkojen alentamisen mahdollisuutta pienyrityksille siinä tapauksessa, että vaihtoehtona on lomautukset tai yrityksen ajautuminen konkurssiin.
Keskustan työreformissa sitä oli esitetty jo v. 1998. Saas nähdä miten SDP ja STK suhtautuvat esitykseen tällä kertaa? Vuonna 1998 vastaus oli tämä:
http://www.google.fi/search?hl=fi&q=keskustan työreformi&btnG=Google-haku&lr=lang_fi
on aivan luonnollista, kukapa haluaisi olla kyykyssä, käydä töissä ja juosta sossussa samaan aikaan?
"Köyhyys ei väisty työtä tekemällä"
Suomessa köyhyys liitetään pääosin työttömyyteen, mutta tosiasiassa sadat tuhannet lähinnä palvelualoilla työskentelevät osa-aikaiset elävät toimeentulominimin rajamailla. Suurin osa heistä ei tulisi toimeen ilman puolison tuloa tai toimeentulotukea. Stakesin mukaan toimeentulotuen saajista kymmenesosa on työssä käyviä."
http://www.palkkatyolainen.fi/pt2003/pt0305/p030604-a1.html
Jos sossutuet poistetaan, tulos vastaavan kaltainen kuin:
"Ehrenreichin missio oli yksinkertaisesti katsoa, riittäisivätkö matalapalkkaisten palveluammattien antamat tulot välttämättömiin menoihin. Mykistävin havainto hänelle oli, että työttömyys ei ole ainoa tie köyhyyskierteeseen, vaan köyhyyteen vajoaminen on mahdollista myös paiskimalla kahta työtä kuuden dollarin tuntipalkalla. Kahdestakaan matalapalkkaisesta työstä saatava palkka ei riitä kattamaan asumisesta, terveydenhuollosta ja elämisestä aiheutuvia kuluja vaikka kuinka sinnittelisi papusäilykkeillä ja halvimmilla eineksillä.
Absurdeinta on, ettei palkat nouse, vaikka alalla kuin alalla on työvoimavajetta. Matalapalkka-alat näyttävät onnistuneen kumoamaan kysynnän ja tarjonnan lain."
http://www.sumuvuori.net/nalkapalkalla.html
"Amerikkalaisista 8,1 miljoonaa työskentelee "tilapäisissä" töissä. Kaksi miljoonaa ovat työssä "puhelinsoiton" jälkeen ja 8,3 miljoonaa määritellään epämääräisesti keikkatyöntekijäksi omissa yrityksissä. Yhdysvaltoihin on syntynyt noin 23 miljoonaa "working poor" työläistä, jossa kokopäiväisen työntekijän markkinaehtoinen palkka on niin alhainen, että hän joutuu turvautumaan köyhäinapuun tai joutuu tekemään pakosta myös iltatöitä. Osapäivähommissa työskentelevät voivat joutua tekemään kolmeakin eri työtä, jotta pysyisivät hengissä.
Yhdysvaltojen harjoittaman politiikan seuraukset ovat monella muullakin mittarilla arvioituna kaikkea muuta kuin kadehdittavia. Edellä mainittujen ryhmien lisäksi 5,8 miljoonaa työikäistä Yhdysvaltojen kansalaista on vain väestörekisterissä, mutta ei työttömyystilastoissa. He ovat kodittomia, rikollisia, järjestäytyneen yhteiskunnan ulkopuolelle ajautuneita. Niiden lisäksi tulevat meksikolaiset ja muut pimeästi maassa asuvat siirtotyöläiset, jotka ovat kaikkien tilastojen ulkopuolella."
http://www.helsinki.fi/agora/vara/talous/amerikkakritiikki.html
Tilanne jo nyt:
http://www.talouselama.fi/doc.te?d_id=88956
http://www.stakes.fi/dialogi/02/dia20027/37.htm
http://www.voima.fi/content/view/full/774
http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat/arkisto.shtml?2004/08/311326
Tätäkö halutaan?
Tahallasi yrität sumuttaa, reformisti on jäljillä, mutta sinä olet erehtynyt saitista. Ei suomalaiset käyttele dollareita. Suomea rakennetaan nyt. Brunilan teesit eivät anna aloittaville paikoille, vaan yrittää säilyttää vanhoja. Pitää luoda uusia myös. Brunilan malli vääristää markkinoita, kun vain huonosti menestyneille annetaan armoa. Sama kaikille, kunhan vain lisätään resonanssia, niin väki haluaakin tanssia;)