NHL Pelaajien Rakkaus Rahaan

On se jumalauta kumma homma ku noilla NHL-pelaajilla ei ole muuta mielessä ku pelkkä raha.
Esim. Ensinnäkin ne vaatii hirveitä summia palkkoja. (Joillakin Jotain 10 miljoonaa taalaa kausi palkka). Ja vielä kaiken huipuksi ne eivät pelaa kotimaassaan Rahan takia (Veroja menee muka liikaa)
9872
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

siis jos he tulisivat suomeen pelaamaan ja pelaisivat yli sen sallitun rajan (en nyt muista sitä aikaa, oisko 2 kk), joutuisivat maksamaan 60% veroa KOKO omaisuudestaan eli siis jo rapakon takana tienatusta omaisuudestaan myös... eli palkasta lähtisi 60% ja myöskin 10 miljoonan jo hankitusta omaisuudesta lähtisi varallisuusvero 60% eli 6 miljoonaa euroa, kannattavaa eikö?? näin se suomen verotus toimii...

Äänestä
  • Sähän olet oikein nero noissa vero asioissa!

    Äänestä

  • ajatellaan kirjoitti:

    Sähän olet oikein nero noissa vero asioissa!

    Taisi olla eilisessä Iltalehdessä kun kolumnisti puolusti näitä jääkiekkoilijoita joita muistaakseni Taxell oli uskaltanut haukkua veropakolaisiksi.

    Eniten huvitti äijän puolustelu ja sitten se kohta, jossa hän sanoi että nämä pelaajat pelaavat ulkomailla, ja saavat siitä KOHTUULLISEN korvauksen !!!!

    Ei millään pahalla, mutta miljooniin mummonmarkkoihin, parhailla miljooniin euroihin nouseva kauden palkka on kaikkea muuta kuin KOHTUULLISTA.

    Kateuttako, ehkäpä, mutta niinkin täysin turhasta "työstä" kuin jääkiekko, tai moni muukin urheilulaji, tuollaiset KOHTUULLISET korvaukset ovat hyvä vitsi. Ja sitten vielä joku viitsii näin sanoa lehdessä, jonka pitäisi periaatteessa (ei käytännössä) olla puolueeton.

    Äänestä

  • Moi,
    veroja pitäisi kyllä maksaa muttei nyt ollenkaan tuolla tapaan. Pelaajat maksavat noin 30% jo tuolla amerikoissa palkoistaan veroa. Tämän osan voi vähtää Suomen veroteuksessa usa-fin verosopimuksen avulla.

    Ja sitten tuo varallisuusvero: se on 0,9% yli 185.000 menevästä omaisuudesta eli kymmenestä miljoonasta noin 90 teur eikä 6 milj.

    En sano että kohtuullista, mutta kun oli pakko oikaista kun et taida tietää asiasta mitään.

    Äänestä

Jep ja kaiken kukkuraksi jotkut pelaajat kertovat mediassa että he eivät välitä rahasta yhtään, vaan että he pelaavat täysin rakkaudesta peliin.

Tietääkseni vaikka kaikki Suomalaiset NHL-Starat voisivat pelata koko kauden Suomessa, jos he tekisivät niinkuin ovat toitottaneet mediassa. Ville Nieminen on yksi hyvä esimerkki ja hän pelaa Suomessa ihan täysin talkoohengellä.
Tämä mielestäni kertoo että äijä tosiaan pelaa rakkaudesta peliin, eikä ole heti valittamassa palkastaan.

Jos on tienannut viidellä edellisellä kaudella NHL:ssä esim. kymmenen miljoonaa taalaa, niin ei se mielestäni rahan puutteeseen kaadu ja voisi todellakin pelata siitä rakkaudesta peliin.

Äänestä

Palkkaa maksetaan vain tehdystä työstä.

Tämä pitää ottaa huomioon. Pelaajien urat ovat vain kovin lyhyitä, joten talo on saatava kokoon jas meinaa muuttaa takaisin.

Äänestä

Kyllä ihmetyttää kun pelaajat, jotka ovat kaikki järjestään miljonäärejä jaksavat tapella palkoista.

Vaikka elämä ja asuminen on jenkeissä kalliimpaa kuin kotosuomessa, niin silti ihmetyttää.

Suurimman osan pelaajista ei tarvitsisi tehdä päivääkään töitä peliuran loputtua ja sitten vielä kuulee toistuvasti kommentin, että rakkaudesta lajiin tätä pelataan. Siltä se tosiaan näyttääkin!

Toki liigassa pelaa paljon huonopalkkaisempiakin pelaajia, mutta eihän palkkataistelu heitä niin edes kosketa! Kysehän on kuitenkin suurempi palkkaisista pelaajista.

Tappelu seis ja kaukaloon faneja viihdyttämään sanon minä!!!

Äänestä

Onko sulla tietoa paljonko nuo nhl pelaajat ovat harjoitelleet lapsesta saakka.

Tuhansia tunteja yhteensä, siinä on työtä.
Ansaitsevat jokaisen penninsä.

Monet nhl pelaajat laittavat rahojaan yväntekeväisyyteenkin.

Äänestä

mä vaatisin aina pientä palkkaa ny rangerssissa..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


TimoJutila kirjoitti:

On se jumalauta kumma homma ku noilla NHL-pelaajilla ei ole muuta mielessä ku pelkkä raha.
Esim. Ensinnäkin ne vaatii hirveitä summia palkkoja. (Joillakin Jotain 10 miljoonaa taalaa kausi palkka). Ja vielä kaiken huipuksi ne eivät pelaa kotimaassaan Rahan takia (Veroja menee muka liikaa)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu