Tervehdys, vanha 60-70 luvun Ht-vene otsikon mukaisella koneella.
Uskaltaako ostaa vai meneekö moottori heti vaihtoon?
Veneethän oli tuolloin vahvoja, miten nuo vanhat Volvon koneet...
Venettä myy liike ja lupasivat että on käyttökuntoinen?
(Kirjotin ensin tuonne purjehdus puolelle, tosin sieltäkin tuli hyviä kommentteja. Kiitos)
Volvo penta AQ 120/250 uskaltaako ostaa?
5
695
Vastaukset
- dldmmzz
Tuota, kysytkö tosissasi? Käytetyn moottorin kuntoon vaikuttaa miten sitä on huollettu, korjattu ja ajettu. Jos näistä ei ole tietoa, kuten et antanut, aivan mahdoton sanoa onko kone pommi vai ei. Yhtä hyvin voit kysyä vanhasta ruohonleikkurista missä b&s moottori, onko hyvä vai ei.
- Ariel66
Eli jos on hyvin huollettu, ni noinkin vanhan paketin uskaltaa ostaa???
Miten huollot todennetaan?
Veneissä ei lienee yleensä huoltokirjaa? - Ei mitenkään
Ariel66 kirjoitti:
Eli jos on hyvin huollettu, ni noinkin vanhan paketin uskaltaa ostaa???
Miten huollot todennetaan?
Veneissä ei lienee yleensä huoltokirjaa?Vaikka olisi miten huollettu, niin käytetyn osto on aina arpapeliä, se voi laueta välittömästi tai olla "ikuinen"
Uudelle on jonkinmoinen takuu, käytetylle ostaja ottaa riskin. - ff x xxlpf
Ariel66 kirjoitti:
Eli jos on hyvin huollettu, ni noinkin vanhan paketin uskaltaa ostaa???
Miten huollot todennetaan?
Veneissä ei lienee yleensä huoltokirjaa?Yleiskunnosta voi jotain päätellä. Jos yleisilme siisti, voi varovaisesti olettaa että konekin huollettu. Jotkut keräävät kansioon jopa kaikki ylläpitoon liittyvät kuitit ja ne tulee veneen mukana. Mutta kuten sanottu, jokainen moottori kestää minkä kestää. Kannattaa yrittää saada joku enemmän ymmärtävä tsekkaamaan venettä ennen kauppaa. Tai jos teet kaupat nyt ja vene jo kuivilla, sovitte että maksat osan nyt ja loput kun vene todettu toimivaksi koeajolla keväällä.
No, kyseisen moottorin lohkon pitäisi olla vaihdettu ainakin kertaalleen tuon ikäisenä, kansi ja pakosarja ainakin kaksi kertaa. Muuten se on romurautaa vaikka vielä kävisikin. Vetolaitekin vetelee viimeisiään, ellei sitä ole dokumentoidusti ylläpidetty (stefojen vaihdot, laakereiden vaihdot, nivelristikoiden vaihdot yms). Tuo 250 kun ei vielä kuulu VP:n vahvimpiin vetolaitteisiin, vasta 280-sarja alkoi oikeasti olemaan kestävä ja 290 jo todella hyvä.
Varaosien saaminen alkaa olemaan kiven alla, joten moottorille ei missään tapauksessa kannata laskea senttiäkään arvoa. Lisäksi tuon ikäinen kannattaa ostaa suoraan omistajalta, ainakin saattaa löytyä jotain tietoa historiasta. Liikkeestä ostamalla et saa mitään lisäturvaa, mutta maksat enemmän.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei81528- 891155
Jännitän sinua J mies
Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.1081088Kuinka kauan kesti että ihastuit
Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi51953Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti
Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk62827Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa
"Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli184749Tunneälyä testaamaan!
Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/1253726- 81725
- 35679
Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?
En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?42633