Tulisi osallistua syntejä sovittaville lunastuksen aterioille kirkoissa, saadakseen syntinsä todellisesti anteeksi, niin ettei hänelle jäisi enää mitään soimaavaa tuntoa synneistä, ja hän saisi hyvän omantunnon elämänsä perustaksi, Jumalan edessä?
Kuinka usien itsensä syntiseksi tuntevan syntisenpyhän
Kuinka vapautua?
754
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Näyttää siltä, että ymmärrät väärin sekä syntien anteeksisaamisen, että Herran Pyhän Ehtoollisen. Jokainen, joka tunnustaa syntinsä Jeesukselle Kristukselle saa luottaa Jumalan lupaukseen siitä, että Jeesuksen syntien sovitus ristillä on riittävä sovittamaan kaikki hänen syntinsä. Mitään muuta ei tarvita, riittää, että viemme syntimme Jeesuksen ristin eteen. Saat olla vapaa iloon ja rauhaan saakka.
1. Joh. 1:9 "Jos me tunnustamme syntimme, on hän uskollinen ja vanhurskas, niin että hän antaa meille synnit anteeksi ja puhdistaa meidät kaikesta vääryydestä."
Kirjoitusvirheistä päätellen, asialla on kestoherjaaja balttis, joka ei osaa kirjoittaa yhtään lausetta, ilman kirjoitusvirhettä.
Kirjoitusvirheet on pikku juttu verrattuna siihen että: koko uskonto jota ihminen harjoittaa kristinuskona onkin pakanuutta, kuten on kyse luterilaisuuden ja katolisuuden kohdalla.
Näyttää, että sinä olet itse ymmärtänyt väärin luterilaisen ehtoollisen sisällön, joka ei ole suinkaan mitään syntien anteeksi pyytämäistä Jeesukselta vaan katekismuksen mukaan nimenomaan ATERIA, jonka Jeesus muka tarjoilee, samoin kuin kirkkokin erityisesti niiden syötäväksi jotka tuntevat itsensä syntisiksi, niin että: tuo ruumiillinen syöminen ja usko papin lausumiin ehtoollisen asetus sanojen voimaan eli: veren ja Jeesuksen alttarille taiotun ruumiin syöminen ja juominen saa aikaan tuon ihmeen, että kuten kirkko itse sanoo: saa sen mitä luvataan eli syntinsä anteeksi tällä lunastuksen ateriaksikin kutsutulla aterialla. Kirkon ehtoollista koskevan opetuksen mukaan nämä ateria ovat tarkoitettuja erityisesti niille, jotka TUNTEVAT ITSENSÄ syntisiksi, kuten aamenesta öylättiin asiasta opettaa.
Nämä ehtoolliset ovat siis nimenomaan syntisille pyhille tarkoitettuja ateriapalveluita joissa: sekä usko papin lausumiin asetussanoihin, ynnä ruumiillinen syöminen ja juominen saavat aikaan syntien anteeksi saamisen, eli juomalla Jeesuksen verta kirkoissa niiden attareilla, sekä syömällä aitoa herransa ruumista - aitoluterilainen ehtoollinen lupaa syntien anteeksi annon aterian nauttivalle syntiselle, vaikka joka päivä nautittuna, vaikka tosin näitä ehtoollistilaisuuksia ruoka ja juoma joissa tällainen on mahdollista nauttia, lähinnä sunnuntaisin - ikivanhaan roomalaiseen tapaan.
Sinä "Risti riittää" et siis tunne suinkaan sitä luterilaista ehtoollista, josta avaaja kirjoitti, kun väität että: risti yksin riittää. Luterilaisen ja katolisen kirkonkaan mukaan siis, Jeesus ei suinkaan antanut itseään vain kerran uhriksi syntien tähden, kuten Raamattu myös opettaa Hebr.10:12-18; vaan hän antaa itsensä joka helvetin sunnuntaina sekä verenä että lihana, eli muka ruumiillisesti läsnä olevana luterilaisten syödä ja juoda. Voit tarkistaa asian itse vaikkapa vähä-katekismuksesta, ja siellä tämä asia selvitetään Lutherin toimesta juuri näin, - usko tai älä.
Eli vielä yhteenvetona se kiistaton ja suuri ristiriita, joka vallitsee näiden edellä mainittujen pakana uskontojen ja Jumalan sanan välillä on selvä ja kiistaton:
Katekismus sanoo ehtoollisen sakramentista: "Se on leipään ja viiniin sisältyvät todellinen Herramme Jeesuksen Kristuksen ruumia ja veri. Hän on sen itse asettanut meidän kristittyjen syötäväksi ja juotavaksi."
Kyseessä on siis aivan eri uskonnot, kun puhutaan luterilaisuudesta ja verrataan sitä aitoon kristinuskoon Jumalan sanan valossa.
Pappien mukaan itsensä syntiseksi tunteva voi käydä ehtoollisella vaikka joka päivä.