Tuskin pistää stopin kreationistien "Välimuodot puuttuvat!" väitteille, mutta tässä nyt olisi taas tuore esimerkki:
http://news.nationalgeographic.com/news/2014/11/141105-ichthyosaurs-sea-monsters-dinosaurs-science-fossils/
http://news.nationalgeographic.com/news/2014/11/141105-ichthyosaurs-sea-monsters-dinosaurs-science-fossils/
Vastaukset 20
Vanhimmat
Tuosta on jo juttu.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/12874215
Oho, niinpä onkin. Kiitos linkistä.
Te tarjoilette välimuotoja toisin perustein kuin pitäisi!
Välimuodoksi kelpaa sellainen joka on 100% varmasti välimuoto samassa lajissa olevalle aiemmalle ja myöhemmälle kantamuodolle. Ihan kuten isoisä-isä ja poika ovat suoraan toistensa sukujatkumoa.
Ei niin että MULTA on KIVEN ja KANNON välimuoto.
Siinä on taas yksi, jolle ei kelpaa serkku välimuodon edustajaksi vaikka olisi sukulinjaa.
Tietenkin sinun mielestäsi pitäisi tarjoilla yksilötasolla kantakirjan tapaan.
Biologiatieteen harjoittajat nyt kuitenkin katsovat välimuotoja fossiileista lajien sukulaisuuden pohjalta muoto-opillisesti.
Eikä haittaa, vaikkei kelpaa sinulle, kun kelpaa toisille tieteilijöille sekä niille, jotka heidän osaamiseensa luottavat.
Alkaisin epäillä koko evoluutiobiologiaa, jos sieltä jotain mainittavampaa Perähikiälle kelpaavaa löytyisi.
Toinen toisillenneko te todisteita tarjoilettekin?
Hyvä kun tuo tuli selväksi!
"Toinen toisillenneko te todisteita tarjoilettekin?
Hyvä kun tuo tuli selväksi!"
Jälleen kerran luulit ymmärtäneesi jotain mistä sinulla ei ole harmainta aavistusta. Mutta sellaisiahan te kreationistit olette, ettekä tietenkään oliskaani kreationisteja, jos osaisitte ajatella.
Joku todellisuuden osa näyttää yksinään loogiselle vaikka se ei sopisikaan kaiken kokonaisuuteen.
Evoluutioteorianne ei sovi.
Te tarjoilette typeryyttänne luonnotonta teoriaanne luonnollisen maailman selitykseksi. Mahdoton yhtälö.
Olet täysi taukki kaikilla MUILLAKIN ELÄMÄN ALOILLA.
MITEN SITTEN TÄSSÄ YHDESSÄ OLISIT PAREMPI?
Olet Jaakobin kanssa ihmisenä lähes samalla tasolla.
>Olet täysi taukki kaikilla MUILLAKIN ELÄMÄN ALOILLA.
Ettet nyt vain sekoittaisi molochia johonkin kreationistiin?
Kyse on luonnollisuudesta!
Eli ihmisten yhteiskunta on vastoin evoluutioteoriaannekin sillä ihmiset eivät toimi niinkuin he yksilöinä vapaasti valiten luonnollisessa maailmassa toimisivat.
Vai millä luonnonlailla perustelet ihmisen pitävän päivästä toiseen hitsauskypärää päässään elättääkseen perheensä?
Eihän ihminen loistoristeilijöitä syö tai pue päälleen.
Evokit tutkivat muka luontoa ja toimivat vastoin luontoa.
"Joku todellisuuden osa näyttää yksinään loogiselle vaikka se ei sopisikaan kaiken kokonaisuuteen.
Evoluutioteorianne ei sovi."
Väitteesi on vain tyhjää länkytystä, koska et pysty perustelemaan sitä. Tietenkin evoluutioteoria sopii "kaiken kokonaisuuteen", se on täysin yhtäpitävä kaiken muun tieteen kanssa.
"Te tarjoilette typeryyttänne luonnotonta teoriaanne luonnollisen maailman selitykseksi. Mahdoton yhtälö."
LOL. Väitteessäsi ei ole järjen hiventäkään. Ei luonnollisen asian selityksen tarvitse ollakaan itse luonnollinen.
"Olet täysi taukki kaikilla MUILLAKIN ELÄMÄN ALOILLA.
MITEN SITTEN TÄSSÄ YHDESSÄ OLISIT PAREMPI?"
On selvää, että sinulla itselläsi ei ole elämänhallinta hallussa, koska kirjoittelet moisia sinulle tuntemattomista ihmisistä pelkästään omien harhaluulojesi pohjalta.
"Olet Jaakobin kanssa ihmisenä lähes samalla tasolla."
Niinhän me kaikki.
Kohta tulevat evoluutikoiden multinikit esille. Alkaa multinikin keskinäinen keskustelu. Kskeisintä siinä keskustelussa tulee olemaan, että kreationisti mainitaan tyhmäksi.
Voi olla, että eivät nyt tulekaan kun menin näin sanomaan. Mutta tilannehan on aivan sama noissa muissa keskusteluissa. Saa sieltä kurkata.
Ja näin väkevästi kumosit evoluution ja luominen on todistettu.... Tai sitten ei :D
Neiti erehtyy. Kyllä se on jyrbä, joka muistaa joka päivä monta kertaa mainita kaikki muuta mieltä olevat tyhmiksi. Meillä evokeilla on paljon laajempi sanavarasto, sillä olemme käyneet noita kauheita kouluja ja yliopistoja, tiedätköhän, siis niitä joissa kunnon ihmisistä tehdään Jeesusta vihaavia evouskovaisia.
Itse asiassa voin luvata neidille tikkarin, jos löydät pitkästä ja paksusta viestihistoriastani viestin jossa olen tituleerannut jotakuta tyhmäksi.
Niin ja ne multinikitkin ovat kyllä ihan siellä neidin puolella, itse asiassa yksi kirmaa juuri nyt siellä korviesi välisellä pururadalla, joten neiti kaataa ittellensä vaan.
Taitaapi olla niin, että meitä "evoluutikoita" on ihan oikeastikin olemassa eikä meidän täydy monistaa itseämme useamman nikin taakse.
Olen itse ajatellut tämän niin, etä kun esiinnyn yhdellä (ja rekatulla) nikillä, niin vastaan sanoistani ja tekemisistäni niin hyvässä kun pahassakin. Kyllä sen verran pitää löytyä selkärankaa.
Nämä multinikki- ja kertakäyttnikkityypit ovat minun mielestäni vain puskastahuutelijoita tai räkyttäjiä, joilla ei ole tarkoituskaan olla rehti. Minä arvostan enemmän näitä yhdellä tunnistettavalla tavalla esiintyviä, vaikka en olisikaan samaa mieltä heidän kanssaan.
Mutta tämähän on vain minun mielipiteeni.
>Olen itse ajatellut tämän niin, etä kun esiinnyn yhdellä (ja rekatulla) nikillä, niin vastaan sanoistani ja tekemisistäni niin hyvässä kun pahassakin. Kyllä sen verran pitää löytyä selkärankaa.
Siinäpä tuli kretuneideille ihan outo sana ja merkitys: selkäranka. Ei varmaan ainuttakaan havaintoa niissä seuroissa.
Jokaisella nisäkkäälläkin on aivot, selkäranka, verisuonet ja sydän. Ei nämä yhtäläisyydet tee niistä kutienkaan sukulaisia keskenään. Hassu evo. Miten sitten luulit, että joku kala kykenisi todistamaan väitöksesi välimuodoista todeksi?
Kreationisti hyväksyy välimuodon vasta, kun hän hyväksyy sen välimuodoksi. Koska hän ei hyväksy välimyotoa välimuodoksi, välimuotoja ei ole olemassakaan.
Oikeastihan kaikki menneet, nykyiset ja tulevat eliöt ovat välimuotoja, elleivät sitten satu olemaan sukunsa viimeisiä. Harras toiveeni on, ettei kreationistit ole välimuotoja.
Pitäiskö rukoilla sen puolelsta.
Tota noin, mikä välimuoto toi on ja keiden väliin tuo sovitetaan?