Kuvia "totuudesta"

Entinen todistaja

8

805

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • exxä

      Kuva kertoo enemmän kuin tuhat sanaa. Siinähän on kuvia raamatun tapahtumista. Muut uskonnot jättävät usein huomiotta mitä raamatussa on ennustettu. Niille jotka eivät toimi Jumalan normien mukaan, saattaa olla hyvinkin karu tulevaisuus edessä. Esim. minulle, jos en koskaan päätä muuttaa elämäntapaani.

      Näin se vaan on.

      • chieni

        no mielummin sitä elää vähän aikaa onnellisena ja tekee mitä haluaa kun pitkään eikä saa elämästä mitään irti....


      • exxä
        chieni kirjoitti:

        no mielummin sitä elää vähän aikaa onnellisena ja tekee mitä haluaa kun pitkään eikä saa elämästä mitään irti....

        Tavallaan noin. Mutta tavallaan sekin on aika raskasta jos tietää miten toimia muttei tee. Herää öisin ja omantunnon ääni soi.
        Kyse ei siis voi olla vain uskonnosta vaan sanoisin enemminkin uskosta. Siitä on vaikea päästä eroon.


      • Raamatun

        tapahtumista?

        Missä kohtaa Raamattua on sanottu, että YK:n päämaja, Kreml, Lontoon parlamenttitalo tai USA:n senaatti tuhotaan? Nuo kun näyttivät olevan niitä pääasiallisia kohteita.


    • kuvat vain kertovat varsin karsean tilanteen nyky-yhteiskunnasta. Onneksi tulee "miekka", joka lyö lyttyyn koko hela hoidon.
      Kaiken saa näyttämään toiselta, kun sen irrottaa asiayhteydestään...

    • UskoToivo

      Voidaan tietysti olla montaa mieltä Vartiotorniseuran taiteellisesta tasosta. Mutta kyllä tosiasia on se, että ei se pahuus maailmasta lähde sillä tavalla, että sanotaan vain: "pojat pojat, älkää tapelko" ja "ettekö voisi lopettaa niiden sota-aseiden valmistus" tai "olisitteko kilttejä ja pitäisitte perheenne koossa".

      Jumalalla on Luojana oikeus poistaa pahuus Maapallomme päältä juuri niillä keinoin millä hän haluaa. Oikeus tapahtuu varmasti. Jumala on Rakkaus ja hänellä on paljon armoa. Jeesuksen lunnaat on toivoa antava asia. Ei ole onneksi meidän ihmisten tehtävä jakaa ihmisiä oikealle ja vasemmalle puolelle. Jos pahuutta ei poisteta kertaheitolla, miten se mielestäsi pitäisi tehdä? Raamattu kertoo tästä näin:

      "Sillä pahantekijät karsitaan pois,
      mutta ne, jotka panevat toivonsa Jehovaan, saavat omistaa maan. Vain hetkinen vielä, niin jumalatonta ei enää ole, ja sinä luot katseesi hänen paikkaansa, eikä häntä ole. Mutta sävyisät saavat omistaa maan, ja he iloitsevat suuresti rauhan runsaudesta. Vanhurskaat saavat omistaa maan, ja he asuvat siinä ikuisesti. Pane toivosi Jehovaan ja noudata hänen tietään, niin hän korottaa sinut ottamaan maan haltuusi. Kun jumalattomat karsitaan pois, sinä näet sen." (Psalmi 37:9-11,29,34)

      Näin se vain on. Raamatun mukaan. Kuvat eivät ole henkeytettyjä.

    • sol_niger

      on taidettu saada hieman vaikutteita. Kovasti myöskin inhosivat rakennuksia.

    • sol_niger

      ainakin aggressiivisen visuaalisen matskun suhteen on saatu ilmeisesti 40-luvulta. Kovasti inhosivat tunnettuja rakennuksia. ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2232
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      215
      2090
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      117
      1418
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1180
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      13
      1148
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      103
      1041
    7. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      939
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      71
      913
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      865
    Aihe