Seurakuntalaisen paikka

Vanha vaan ei iki-

Lapsena opin, että arvokkain ihminen maailmassa oli pappi. Hän oli kaiken arvostelun yläpuolella, arvokas, ehdoton auktoriteetti, ja hyvin hiukan hänen jälkeensä opettajat. Äitini arvosti kaikkia koulutettuja ihmisiä, hänestä kaikki maisterista ylöspäin olivat ns. "Hienoa väkeä", joilla oli tiedot ja taidot hyppysissään.
Heille ei minun sopinut sanoa muuta kuin päivää ja nimeni, jos kysyttiin, ja minkäänlainen keskusteluyhteys esim. oman opettajan kanssa koulussa oli täysin mahdoton asia. Pahinta oli, ettei lääkärillekään sopinut sanoa mitään, häntä oli suorastaan pelättävä. Itser ei sopinut missään tapauksessa mennä häiritsemään.

Myöhemmin nuorena äitinä muutin aikanaan uudelle asuinalueelle, jossa ei ollut yhtäkään tuttavaa. Mies tietenkin työssä päivät, minä kahden sylilapsen kanssa yksin kotona.
Ilahduin, kun seurakunta kutsui minut johonkin diakoniatilaisuuteen, jossa keskusteltiin yksinäisyydestä. Olin tosi onnellinen, kun kirkon edustaja kertoi, että he etsivät yksinäisiä seurakuntalaisia ja toivovat heitä mukaan toimintaan ja tukevat heitä heidän pulmissaan. Keskustelin ystävällisen henkilön kanssa, annoin puhelinnumeroni ja hän lupasi soitella ja tulla käymään. Kotona miltei itkin ilosta, kun ajattelin, että nyt voin solmia uusia tuttavuuksia ja mennä mukaan johonkin ryhmään, vaikka pikkulasten hoito oli tietenkin se ongelma.

Lapseni ovat nyt täyttäneet 50 v. mutta soittoa ei ole vieläkään tullut. En muista miten sain ystäviä ja harrastuksia aikanaan, en enää tietenkään edes odottanut seurakunnan yhteydenottoa, mutta jäi kaivertamaan miksi hän edes tarjoutui pitämään yhteyttä. En minä itse olisi ikinä sellaista uskaltanut pyytää.

Tämä tuli mieleeni, kun keväällä omaisen siunaustilaisuudessa pappi sanoi, että hän toivoo voivansa pitää minuun yhteyttä ja soitella kuulumisia muutaman viikon kuluttua. Hän sanoi, mielestäni ihan oikein, että seurakunta ja kirkko usein jättävät ihmisen yksin kirkollisen tilaisuuden jälkeen ja ikään kuin katsovat työnsä päättyneen.

No siitä on nyt yli 7 kk, eikä soittoa ole tullut, vaikka on nämä vaalitkin tässä ja ääniä pitäisi kalastella.
Niin että minulle on jälleen osoitettu paikka, jonne kuulun: Takarivi, jonne ei ääni kuulu.
Ei minulla mitään erityitä asiaa kirkkoon päin ole, olisin kuitenkin toivonut, että kirkolla olisi minulle asiaa, edes hyvän syksyn toivotus.
Kaksi vuotta sitten sain seurakunnalta kotin. Onnittelivat, kun olin täyttänyt 80 v. Olisiko minun pitänyt käydä kiittämässä kirkkoherranviraston tiskillä?

7

284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toimitsija
      • halle lujaa ja danzig

        Nämä ovat sellaisia auttajiksi tekeytyjiä. Haluavat pohjimmiltaan tuhota ha murskata joka ikisen ihmisen sielun.


    • Joh. 10:1-16

    • virkapappi

      Valitettavaa ettei ole montaa rehellisesti uskovaa pappia, vaan ammattinsa puolesta uskovia. Usko loppuu samaan aikaan kun virka-aika. Ollaan virassa vain toimeentulon vuoksi.

    • Vanha vaan ei iki,

      Olen pahoillani sen takia, että sinulle on luvattu soittaa, mutta niin ei olla tehty. Noin ei pitäisi käydä. Jos luvataan, niin pitäisi myös toimia sen mukaan. Voin vain pyytää anteeksi tapaamiesi kirkon työntekijöiden puolesta.

      Sanoit, että sinulla ei ole mitään asiaa kirkon puoleen. Toivon kuitenkin, että voisit vielä joskus saada positiivisenkin kokemuksen kirkosta ja voisit nähdä myös sen puolen, missä kirkko oikeasti on ihmisiä varten.

      Vilppu H.
      pappi

    • 85. eroaja
    • Erotkaa mieluummin maistraatin kautta, niin ei mikään taho voi käyttää tietoja propaganda tarkoituksiinsa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      89
      3732
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      191
      1470
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1400
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1080
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1020
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      325
      1005
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      45
      917
    8. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      86
      899
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      98
      889
    10. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      125
      862
    Aihe