NATO on USA:n avustuskaarti

NATOn tarkoitus on vain ja ainoastaan pönkittää USA:n hegemoniaa ja taloutta.

On USA:lle toki halvempaa tapattaa suomalaisia sotilailta, jotka käyvät sotaa USA:n edun nimessä.
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Onpas oikein Tiltumainen avaus?

Natoon kuuluu 28 jäsenvaltioita ja se tekee kollektiivia päätöksiä!

Koko olemassaolonsa aikana vuodesta 1949 lähtien Naton on käynyt vain kaksi lyhyttä ja voitollista sotaa!

Koko sepustuksesi perustuu asiantuntemattomuuteen!

Äänestä

Kaikkien Natomaiden sotalaitokset on sidottu sopimuksin Naton yhteistoimintajoukoksi.
On Yhteensovitettu ja harjoiteltu.
Aina kun Natojäsen lähtee sotaan se yksiselitteisesti on Amerikan johtama Natosota.
Älkää nyt oman kunnianne vuoksi jälleen nimitelkö hulluksi ja tyhmäksi, sillä testit ja älykkyyskokeet on tehty, eikä tulokset tiltuttelijan todella lapsellisella jankkaamisella muutu.
Mitä kauemmin tyylillänne touhuatte, sitä katkerampaa teidän on kestää silmienne avautuminen.

Äänestä

Ja noin se juuri ei mene eli tuli taas silkkaa valetta!

"Kaikkien Natomaiden sotalaitokset on sidottu sopimuksin Naton yhteistoimintajoukoksi."

Mitään yhtenäistä sotajoukkoa EI OLE vaan jokaisella jäsenmaalla (poislukien Islanti) on omat kansalliset joukkonsa. Nyt Nato on vasta perustamassa ns nopean toiminnan joukkoa, jonka koko on rajattu!

"Aina kun Natojäsen lähtee sotaan se yksiselitteisesti on Amerikan johtama Natosota."

Kuten esimerkiksi? Ei tuollaisia sotias todellisuudessa ole olemassa. USA soti koalition kanssa Irakissa. Mukaan lähti vain 1-2 Naton jäsenmaata. Afganistanissa on täysin sama juttu!

Miksi väität tuollaista, joka ei käytännössä koskaan toteudu! Nato on todellisuudessa mukana vain kahdessa lyhyessä ilmasodassa (Kosovo, Libya), joista jälkimmäiseen USA ei edes osallistunut!

"Älkää nyt oman kunnianne vuoksi jälleen nimitelkö hulluksi ja tyhmäksi, sillä testit ja älykkyyskokeet on tehty, eikä tulokset tiltuttelijan todella lapsellisella jankkaamisella muutu."

EIkä sinun väittämäsi todeksi muutu toistamalla! Luettele puolestasi ne 'tietämäsi' Nato-sodat niin katsotaan!

Mitä kauemmin tyylilläsi touhuat sitä katkerampaa Sinun on kestää silmiesi avautuminen!

Äänestä

Aloittaja,

USAn ja NATOn sodanjohto on innoissaan kun suomalainen varusmies ei maksa kuin 10 ruroa päivässä ja koska suomalaiset varusmiehet eivät ole ammattisotilaita, he eivät voi kieltäytyä vaarallisista tehtävistä koska heillä ei ole omaa ammattiliittoa niin kuin kapiaisilla.

Äänestä
  • Justiinsa ja täsmälleen! Juuri tuolla tavalla Venäjällä käytetään varusmiehiä.

    Äänestä

  • Satusedän tarinat kirjoitti:

    Justiinsa ja täsmälleen! Juuri tuolla tavalla Venäjällä käytetään varusmiehiä.

    3/4 osaa Naton puolustusbudjetista tulee juuri Usalta. Väittääkö joku ihan tosissaan ettei Nato ole Usan käskyläinen?

    Äänestä

  • Nolie kirjoitti:

    3/4 osaa Naton puolustusbudjetista tulee juuri Usalta. Väittääkö joku ihan tosissaan ettei Nato ole Usan käskyläinen?

    Ilman muuta! Natossa on 28 jäsenmaata ja sotatoimista päätetään yhteisesti! USA on sotinut eri puolella maailmaa eikä Nato ole sitä niissä auttanut!

    Äänestä

Suomen varusmiesten avulla USAn armeija ja NATO saavat jatkuvasti nousseet palkkakustannukset hetkeksi kontrolliin eikä kuolin-, sairaala-, invalidikulutkaan ole varusmiesten osalta yhtä suuret kuin kapiaisilla.

Äänestä
  • KOSKA Suomi ei kuulu Natoon niin väittämäsi on puhdasta valetta!

    Kertoisitko nyt vaikka alkuun, että missä maassa tiedät suomalaisten varusmiesten sotineen Naton hyväksi ja kuinka monta varusmiestä on kaatunut?

    Ja arvaan etukäteen: Tiltut päästelevät paksduja valheita, joita eivät koskaan pysty näyttämääntoteen!

    Niin tässäkin!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Suomi USA:n kätyri? kirjoitti:

NATOn tarkoitus on vain ja ainoastaan pönkittää USA:n hegemoniaa ja taloutta.

On USA:lle toki halvempaa tapattaa suomalaisia sotilailta, jotka käyvät sotaa USA:n edun nimessä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu