Sokea usko ei

ole viisautta

Moni meistä toivoo, että tulisi tuollainen Jumalan valtakunta paratiiseineen ja ikuisine elämineen, mutta on vain yksi iso ongelma . . . mitään ei vaan ole näkynyt ja kuulunut. Aina sitä voi puhua ja tutkia, mutta liekö niillä puheilla mitään merkitystä jos näyttöä ei ole siitä mistä puhutaan. Sokea usko ei ole viisautta.

Taitaa siis olla sille seuralle tärkeintä se, että ihmiset liittyy mukaan sankoin joukoin ja tuo mukanaan rahaa laatikoihin. Sitten heilutellaan porkkanaa (paratiisia) nenän edessä niin jaksaa aasit juosta yhä kovemmin.

Silti mitään ei vaan näy eikä kuulu paitsi mitä nyt välissä oppimuutoksia ja sukupolvioppia vatkataan edes takas ja muutellaan aina kun aika näyttää loppuvan

11

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Apinan Serkut rules

      ole viisautta9.11.2014 16:090
      Moni meistä toivoo,
      että tulisi tuollainen
      Jumalan valtakunta paratiiseineen ja ikuisine elämineen-____

      Jumalan Sana Raamattu niin kertoo.

      Siihen uskoo Kristikuntakin.

      Se joka ei usko Jumalaan,
      ei usko Raamattuunkaan.
      niin se vaan on

      • "Jumalan Sana Raamattu niin kertoo."

        Myös monia muita teoksia kuin raamattua pidetään jumalan sanana. Ja kaikkia mitä ilmeisemmin perusteetta. Raamattu on ihmisen kirjoittama ja painama. Kirja olisi jumalalle äärimmäisen hölmä tapa ilmaista itseään koska samalla hän asettaisi sanansa kaikkien uskontojen pyhien kirjoitusten kanssa samaa rivistöön ja heikentäisi näin sanansa uskottavuutta juuri jumalan sanana.

        "Se joka ei usko Jumalaan,
        ei usko Raamattuunkaan.
        niin se vaan on "

        Se on totta että jos ei usko jumalaan ei usko raamattuunkaan jumalan sanana. Mutta suurin osa ihmiskuntaa uskoo jumalaan muttei raamattuun. "niin se vaan on" ei ole koskaan mikään argumentti.


    • järki kätteen

      No eihän toki sokea usko ole hyvä asia. Hienoo, että nykyään on jo luovuttu sellaisista tyhmistä lopunajan odotuksista, tempauksista ja jeesusten tuloista.

    • lahkostapolitiikkaan

      Enemmän mää uskon Raamattuun
      kuin Perussuomalaisiin,
      joihin se erotettu mään LPR:sta vaihtoi jehovansa.

    • "Moni meistä toivoo, että tulisi tuollainen Jumalan valtakunta paratiiseineen ja ikuisine elämineen, mutta on vain yksi iso ongelma . . . mitään ei vaan ole näkynyt ja kuulunut. Aina sitä voi puhua ja tutkia, mutta liekö niillä puheilla mitään merkitystä jos näyttöä ei ole siitä mistä puhutaan. Sokea usko ei ole viisautta."

      Näinhän se on. Uskontoja suojaa se että niiden ei tarvi milloinkaan vastata perättömistä lupauksistaan koska kuolleet eivät valita. Uskonnot kuppaavat lupauksillaan ja uhkailuillaan vain eläviä. Sen takia luultavasti uskoa pitäisikin ennen kuolemaa eikä kuoltuaan voisi enää vastata Jumalalle myöntävästi. Henkilökohtaisesti näen ettei kenenkään aikuisen ihmisen pitäisi uskoa lupauksiin paratiiseista joissa leijonakin syö ruohoa. Ne on yksinkertaisesti liian naiiveja tarinoita aikuisille.

      "Taitaa siis olla sille seuralle tärkeintä se, että ihmiset liittyy mukaan sankoin joukoin ja tuo mukanaan rahaa laatikoihin. Sitten heilutellaan porkkanaa (paratiisia) nenän edessä niin jaksaa aasit juosta yhä kovemmin."

      Useimmissa uskonnoissa homma menee juuri näin että keppiä ja porkkanaa. Oudoksi asian tekee se että ihmiset jopa haluaa sellaisen Jumalan luokse joka laittaisi joko hel-vettiin suurimman osan kanssaihmisiämme, tai sitten Jehovan todistajien uskonnon mukaan teurastaisi kaikki järjestöön kuulumattomat. On mielestäni rajua ajatella olevansa ikuisuuden niin pahan Jumalan seurassa. Se olisi rangaistus.
      Monissa uskonnoissa Jumala on erittäin narsistinen ja kostonhimoinen sekä väkivaltainen hahmo. Raamatusta ei voi tehdä juuri muuta johtopäätöstä.

      "Silti mitään ei vaan näy eikä kuulu paitsi mitä nyt välissä oppimuutoksia ja sukupolvioppia vatkataan edes takas ja muutellaan aina kun aika näyttää loppuvan "

      Jos Jehovan todistajat tutustuisivat oman uskontonsa oppimuutoksiin ja hahmottaisivat esimerkiksi sukupolviopin kartan muodossa omassa päässään, he ymmärtäisivät miten virheellinen se on. Aika tuntuukin olevan ollut järjestön pahin vihollinen järjestön historiassa. Se on pakottanut muuttelemaan aiemmin varmoina esitettyjä oppeja.

    • Ei Ei Ei

      No oikeastihan Raamattu paljastaa itsekin, että sen luomat odotteet ovat hölynpölyä. Jeesus puhui suoraa kieltä siitä, että hänen aikalaisensa aikana loppu ja hänen paluunsa tapahtuisi.

      Ei tapahtunut, eli se siitä.

      Toinen satavarma todiste siitä, että Raamattu ja Jeesus on humpuukia, on se, että Jeesuskin uskoi vedenpaisumukseen. Sitä taas ei todistettavasti ole tapahtunut, joten se siitä taas kerran.

      • tieto edistyy juu

        Et sitte oo lukenu et Jeesus ilmesty JOHANNEKSELLE..?
        Ilmestyskirja on hiano kertomus, mm.
        kuin Saattanalle käy... ja sen opetuslapsille

        pelottaahan se niitä jokka tiättää olevaasa Pahan puolel...
        kas kun loppuspeleissä pahalainen tuhotaan...


      • haehoitoapsyko
        tieto edistyy juu kirjoitti:

        Et sitte oo lukenu et Jeesus ilmesty JOHANNEKSELLE..?
        Ilmestyskirja on hiano kertomus, mm.
        kuin Saattanalle käy... ja sen opetuslapsille

        pelottaahan se niitä jokka tiättää olevaasa Pahan puolel...
        kas kun loppuspeleissä pahalainen tuhotaan...

        Miten hölynpöly Saaatanasta tekee Raamatusta totta, kun sen voi edellä mainituilla esimerkeillä osoittaa huuhaaksi?


      • niin mitenkä?
        tieto edistyy juu kirjoitti:

        Et sitte oo lukenu et Jeesus ilmesty JOHANNEKSELLE..?
        Ilmestyskirja on hiano kertomus, mm.
        kuin Saattanalle käy... ja sen opetuslapsille

        pelottaahan se niitä jokka tiättää olevaasa Pahan puolel...
        kas kun loppuspeleissä pahalainen tuhotaan...

        ihminen on pahan puolella jos se ei usko kaikenmaailman typeriä saaatanoilla peloitteluja ja taikauskoja? itse asiassa raamatussa jumala joukkoteurastaa vedellä jopa kaikki lapset. egyptin esikoiset ja monet muut kerrat. saaatana tappaa raamatussa hyvin vähän jumalaan verrattuna.

        että kuka se pahan puolella on kun palvoo ja nuoleskelee joukkosurmaaja-jumalaa?


    • wfVWVf

      Raamattu ja uskovaisuus on oikeasti tyhmyystesti. Saaatanahan on paljon leppoisampi kaveri Raamatussa kuin Jumala. Jumalahan se hirviö on, ei kukaan muu. Hänen takiansa tässä kärvistellään, ei kenenkään muun. Hän laati säännöt joilla pelataan. Hän olisi aivan hyvin voinut olla laittamatta sitä saaatanan puuta keskelle Eedeniä, josta ihmiset tulisivat syömään joka tapauksessa ja väistämättä.

      Mutta ei. Jumala oikein kiusasi ihmisiä ja antoi käärmeen huijata heidät syömään puusta. Jumala kun on kaikkialla, hän oli myös siinä tilanteessa kun käärme alkoi viettelemään ihmistä.

      • Sellainen ei kyllä edusta minustakaan paratiisia jossa on paholainen mukana. On sanomattakin selvää jo etukäteen että ennenpitkää joku ihminen lankeaisi ovelan paholaisen ehdotuksiin. Jumala kuitenkin tarinassa päästi paholaisen toimimaan paratiisissä. Kun keltanokkaiset ihmiset sitten lankesi, jumala päätti rangaista kollektiivisesti tuleviakin ihmisiä mm. sairauksilla. Nyt pitäisi sitten ajatella että kun tapahtumiin täysin syytön syntyvä lapsi onkin vammainen tai sairas niin se johtuu siitä että kaksi ensimmäistä ihmistä lankesi ottamaan puusta hedelmän ja pitää tätä vielä kohtuullisena ja reiluna.

        Ja ne jotka tämän naiivin tarinan uskoo, välttyvät joukkotuhonnalta tai vaihtoehtoisesti hel-vetiltä riippuen vähän uskomuksesta. Ne jotka yrittävät ajatella selkästi eivätkä usko tuollaisia lapsenmielisiä tarinoita saavat rangaistuksen.

        Mielestäni tuollainen uskomus on ihmiselle suureksi häpeäksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      20
      11398
    2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      46
      3954
    3. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      113
      3140
    4. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      133
      2447
    5. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      92
      2155
    6. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      199
      1799
    7. Sofia Virralle täydet 12 pistettä!

      Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.
      Maailman menoa
      307
      1069
    8. Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?

      Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta
      Kuhmo
      18
      855
    9. Toisten elämän moralisointi

      Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte
      Tunteet
      143
      785
    10. Missä milloin

      Missä milloin nähdään?
      Ikävä
      53
      729
    Aihe