Mikä on Ilmestyskirjassa mainittu Suuri Babylon, joka tulee kukistumaan ja josta kehotetaan lähtemään ulos? Onko tämä tieto tärkeä ymmärtää nykyään?
(Ilm 17 ja 18 luku)
(Ilm 17 ja 18 luku)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Ensinnäkin haluan tässä sanoa, että Ilmestyskirja on SYMBOLINEN kirja, ihan niinkuin se "tulinen järvi" siellä lopussa.
Juutalaiset uskoivat että Babylon edusti MAAILMAA! Juutalaiset sensijaan olivat itse JUMALAN VALITSEMA kansa, joka oli valittu muodostamaan SILTA Jumalan valtakunnan ja ihmiskunnan välille! Jeesus on tuon sillan rakentaja. Se on rakennettu HÄNEN RUUMILLEEN! Hän oli rakentaja, johon viittaa myös Kreikankielinen saka tekton.
http://en.wikipedia.org/wiki/Tektōn
Juutalaisille Babylonia edusti kaikenlaisia kansoja ja imperiumeja IDÄSSÄ! Heidän kantaisänsä Abraham oli lähtenyt valehtamaan muinaisesta Sumerian korkeakulttuurista Kaldean Urinista Kaananin maahan, jonka Jumala oli sekä hänelle että hänen jälkeläisilleen luvannut;
http://www.biblesearchers.com/ancients/patriarch/abram1.shtml
Juutalaisille Babylon siis oli symboli idän PAKANALLISILLE imperiumeille. Aluksi Assyrialle, sitten Babylonian ns "uudelle valtakunnalle" eli Kaldealaisille.. Myöhemmin Persian valtakunnalle, ja sitten myös Kreikalle ja Roomalle.
Apostoli Johannes pääosin puhuu tässä yhteydessä Rooman valtakunnasta. Se oli pakanallinen "uuden ajan Babylon" ja myös seitsenpäinen peto, koska Rooma kaupunkina oli rakennettu yhteensä 7 kukkulalle.
Apostoli Johannes kuvaa myös ns "uusia valtakuntia" näyssään, jotka perustettiin tämän "saatanan sekasikiön" paikalle. Hän kuvaa myös Katolisen kirkon syntyä suurena anti-kristuksena
Rooman valtakunnan tilalle tuli Eurooppalaisia näennäisiä tekokristittyjä valtioita, jotka tosiasiassa olivat suoraan antikristuksen(Roomalaiskatolinen kirkko)vallan alaisina. Eli esim Ranska, Britannia, Saksa, Venäjä, Italia, Espanja, Portugali, Hollanti jne jne...Pohjoismaat eivät varsinaisesti liity tähän mitenkään.
Viimeinen "pedon pää" on PohjoisAmerikan Yhdysvallat ja EU Yhdysvallat oli valtio, jonka noin 240-vuotta sitten perustivat erillaiset vapaamuurarit, jotka kyllä myönsivät yleisen Jumalan(Yahve=minä olen) olemassoalon, mutta kielsivät hänen poikansa(Yeshua=herra pelastaa)
Amerikan Yhdysvallat on orjuudelle, monikulttuurisuudelle ja myös rodunsekoitukselle perustuva sekasikiö, joka mainitaan viimeisenä ilmestyskirjan petona. Sana Baabel on Hepreaksi "sekoittaa" Tällä tavalla syntyy sekarotuisia yksilöitä jotka Hepreankielen mukaan ovat Mamzare. Äpärä tai suuri iljetys;
http://israelect.com/reference/WillieMartin/Bastard [A].htm
Tätä kaikkea orjuudelle ja Jumalan kieltämiselle perustuva Amerikan Yhdysvallat nyt edustaa, ja myös Eurostoliitto, jota Suomikin nyt on osana;
http://www.trunews.com/wp-content/uploads/2014/06/obama-horn_-1280x960.jpg
http://photos1.blogger.com/blogger/4915/2152/1600/yksinhuoltaja2.jpg
Tämä on lopunajan iljetys. Babylonia eli Baabel, jossa kansat ja rodut sekoittuvat, sukupuolet vaihtuvat(Ruotsi) ja kaikenlaista iljetystä(avointa homoseksuaalisuutta, usein myös pederastiaa)avoimesti harjoitetaan, koska siitä on nyt tullut normaalia;
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/45-minuuttia-teinipojat-tietavat-arvonsa/1883300
Kun he sanovat "kukistettu kukistettu on suuri Babylon" niin se ALUNPERIN tarkoitti Rooman valtakuntaa, mutta kyllä sekä nykyajan USA että Britannia käyvät tähän vertauskuvaan ihan hyvin!
Saako tällä palstalla julkaista tuollaisia, avoimesti rasistisia kommentteja?
Ketkä Ilmestyskirjan 18 luvun mukaan valittavat ja ovat murheissaan Suuren
Babylonin tuhosta?
jae 9 sanoo että "maanpiirin kuninkaat itkevät ja parkuvat "
jae 11 sanoo että " maanpiirin kauppiaat itkevät ja surevat "
Tämän mukaan Suuren Babylonin tule olla jokin osa tätä maailmaa, joka
on yhteistyössä maailman hallitsijoiden kanssa ja maan kauppiaat ovat hyötyneet yhteistyöstä tämän kanssa ( jae 3). Ei tätä voi tämän mukaan mihinkään yhteen nimenomaiseen valtioon kohdistaa, vaan "Suuri Babylon"
toimii kaikkien kansojen keskuudessa.
Tässä vain pohdin edelleen.
Babylon on USKONNOT JA USKONNOLLISUUS johon myös kristinuskonto kuuluu.Uskonto perustuu luulemiseen.Apt.26:5-9..Tähän babyloniin kuuluvat myös useat kirkot ja lahkoutumat.Heillä on jumalisuuden ulkokuori,mutta ei Hengen Hedelmiä Totuuden Hengessä.Tämän takia en kuulu,enkä tarvitsekaan kuulua olla muun kuin Jeesuksen opetuslapsi sen Jeesuksen antaman uskon mukaan.Ilm.14:12..
Olet harhaoppinen eksyttäjä. UT puhuu seurakunnasta ja sinä kiellät sen.
Mikael ja muut. Huh että on hyvää. Samassa uskossa olen minäkin.
Juuret ovat Baabelissa nähdäkseni !
Siis Baabelin torni ja ihmisten yhdistyminen, oli kuva maailmanlaajuisesta uskontojen sekoituksesta !
Siis se torni kuvasti IHMISEN omia tekoja ja siten omavanhurskautta, eli se on pohjana kaikissa maailman uskonnoissa ja epäjumalien palvonnassa !
Ainoastaan uuden liiton sanoma on erilainen !
Lopun ajassa siis tuteutuu jotenkin ns. ekumenia eli ihmiset sopivat taas saman katon alle epäjumalien palvelemiseen, ja kun tämä toteutuu, niin silloin siis huudetaan Rauha Rauha, kun on yksi uskonto, jossa siis on paljon eri teitä saavuttaa jumalan/jumalien hyväksyntä, ei siis ole vain yksi Tie, eli Kristus.
Siksi siis nyt yritetään sulauttaa sen ekumenian nimissä ensin kaikki ns. kristilliset ryhmät ja puolueet yhteen ja kun Jeesuksen Jumaluus saadaan laajasti kumottua noissa piireissä, niin sitten sopivat mukaan jo islamin uskoisetkin, ja silloin on jo mahtava ja voimakas maailmanuskonto, eikö totta ?
Mutta tämä siis edellyttää luopumuksen, josta Raamattu opettaakin, että sen pitää toteutua laajasti ja totaalisesti, eli Totuus eli Kristus eli LIHAAN TULLUT Jumala ei sovi tuohon maailman uskontoon, ja siksi tulee vainot niitä "ikäviä ihmisiä" vastaan, jotka eivät luovu Uskostaan Jeesukseen lihaan tulleena Jumalana !
Eli tosi uskovat ovat ikäviä häirikköjä joita sitten uskon vuoksi tullaan vainoamaan, kun eivät suostu kompromisseihin ja Uskostaan ja Totuudesta luopumaan !
Suomessa jo on ensimmäinen kunnollinen ns. ekumeniaan perustuva viritelmä tehty, kun Nokia missionissa ei ollut enää väliä sillä, miten ja mihin kukakin uskoi, pääasia oli vain pitää kivaa yhdessä, välittämättä siitä, oliko toiset uskovia vai uskosta osattomia !
Kirkkokunnat ovat jo suomessa sulautumassa, sen näkee kaikesta, ja lisäksi on kaiken aikaa työn alla sulauttaa herätyusliikkeet myös ns. ekumenian kautta yhteen !
Huomioitavaa siinä touhussa on se, että vaikeista opillisista eroista vain vaietaan ja ne lakaistaan ekumenian nimissä vain maton alle, joten se kertoo sen saman josta jo tuolla kirjoitin, että ei tarvitse enää olla sitä YHTÄ OIKEAA oppia eikä uskoa, vaan kukin tulee uskollaan autuaaksi, oli se kuinka vastoin Totuutta tahansa !
Mutta ymmärtääkseni se suuri Babylon siis on uskontojen laaja sulautuma, joka toteutuu luopumuksen kautta ja siten saadaan näennäis rauha maailmaan, kun ns. uskon sodat loppuvat !
Mutta Raamattu siis sanoo:
1. Tess. 5:3 Kun he sanovat: "Nyt on rauha, ei hätää mitään", silloin yllättää heidät yhtäkkiä turmio, niinkuin synnytyskipu raskaan vaimon, eivätkä he pääse pakoon.
Laajemmin:
1 Mutta aikakausista ja määrähetkistä ei teille, veljet, ole tarvis kirjoittaa;
2 sillä itse te varsin hyvin tiedätte, että Herran päivä tulee niinkuin varas yöllä.
3 Kun he sanovat: "Nyt on rauha, ei hätää mitään", silloin yllättää heidät yhtäkkiä turmio, niinkuin synnytyskipu raskaan vaimon, eivätkä he pääse pakoon.
4 Mutta te, veljet, ette ole pimeydessä, niin että se päivä voisi yllättää teidät niinkuin varas;
5 sillä kaikki te olette valkeuden lapsia ja päivän lapsia; me emme ole yön emmekä pimeyden lapsia.
6 Älkäämme siis nukkuko niinkuin muut, vaan valvokaamme ja olkaamme raittiit
Tuosta luopumuksesta seuraava Sanankohta:
1 Mutta mitä tulee meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen tulemukseen ja meidän kokoontumiseemme hänen tykönsä, niin me pyydämme teitä, veljet,
2 ettette anna minkään hengen ettekä sanan ettekä minkään muka meidän lähettämämme kirjeen heti järkyttää itseänne, niin että menetätte mielenne maltin, ettekä anna niiden itseänne peljästyttää, ikäänkuin Herran päivä jo olisi käsissä.
3 Älkää antako kenenkään vietellä itseänne millään tavalla. Sillä se päivä ei tule, ennenkuin luopumus ensin tapahtuu ja laittomuuden ihminen ilmestyy, kadotuksen lapsi,
4 tuo vastustaja, joka korottaa itsensä yli kaiken, mitä jumalaksi tai jumaloitavaksi kutsutaan, niin että hän asettuu Jumalan temppeliin ja julistaa olevansa Jumala.
Tälläkin foorumilla on ennen näkemättömästi hyökätty Raamatun Totuuksia vastaan ja myös Jeesuksen Jumaluus halutaan siis myös voimakkaasti kieltää, jotta tuo ns. ekumeninen yhdistyminen onnistuisi, eli kaikella on tarkoituksensa ja tämä nykyinen toiminta kertoo sen missä nyt mennään !
ROOMA (kaupunki )" KEISARIKULTIN! AIKANA
".....Babylon, se suuri kaupunki..." EI OLE "KIRKKO", eikä SRK. vaan KAUPUNKI.
Raaamatun tekstissä kirjoitetaan "kaupunki"I
Väärää ja harhaanjohtavaa Raamatun tulkintaa , tapahtuu kun jätetään pois eksegeesi, (jos siitä edes mitään ymmärtää?) ja siirrytään suoraan hermeutiikkaan ( Raamatun teksrtin tulkintaoppi ) ,ja oman mielikuvituksen selityksiin.
("Ilm.Kirja " on apokalyptinen kirjallisuuslaji , ja on tarpeen huomioida tulkinnassa . "KAUPUNKI" Mahd. Keisari kultin aikainen Rooma , joka sitten paloi Neron aikana .
Ilm.".." . Ja maanpiirin kuninkaat, jotka hänen kanssansa ovat haureutta harjoittaneet ja hekumallisesti eläneet, itkevät ja parkuvat häntä, kun näkevät hänen palonsa savun; he seisovat loitolla kauhistuen hänen vaivaansa ja sanovat: "Voi, voi sinua, Babylon, sinä suuri kaupunki, sinä vahva kaupunki, sillä sinun tuomiosi tuli yhdessä hetkessä!" )
"Ilm.kirjan alkuperäisille vastaan ottajille Johannes kirjoitti (Ilm.".. Autuas se, joka lukee, ja autuaat ne, jotka kuulevat tämän profetian sanat ja ottavat vaarin siitä, mitä siihen kirjoitettu on; sillä aika on lähellä!..."
Eivät he mistään "Amerikasta" eikä "mikrosiruista" tienneet.Eihän Johannes heille niistä kirjoittanut! Mitä "autuasta "siinä olisi ollut sellaista lukea? Mutta he tiesivät mitä heidän aikanaan tapahtui ympärillä. Oli "keisarilliset vainot " kristityyjä kohtaan menossa. (Ilm.) "... Minä, Johannes, teidän veljenne, joka teidän kanssanne olen osallinen ahdistukseen ja valtakuntaan ja kärsivällisyyteen Jeesuksessa, minä olin Jumalan sanan ja Jeesuksen todistuksen tähden saaressa, jonka nimi on Patmos..."
He tarvitsivat rohkaisua kestääkseen , ja Johannes myös kirjoitti heille Kuka lopulta on asioiden Hallitsija ja Voittaja .Kirjeen lopussa oleva kehoitus on tarpeen nykyäänkin (Ilm.) ":: Autuaat ne, jotka pesevät vaatteensa, että heillä olisi valta syödä elämän puusta ja he pääsisivät porteista sisälle kaupunkiin! Ulkopuolella ovat koirat ja velhot ja huorintekijät ja murhaajat ja epäjumalanpalvelijat ja kaikki, jotka valhetta rakastavat ja tekevät..."
Ei Johannes mistään "salaisesta" eikä julkisesta srk:n lopunajan "tempauksesta" kirjoittanut Filadelfian srk:lle. ".... Koska sinä olet ottanut minun kärsivällisyyteni sanasta vaarin, niin minä myös otan sinusta vaarin ja pelastan sinut koetuksen hetkestä, joka on tuleva yli koko maanpiirin koettelemaan niitä, jotka maan päällä asuvat..." Em. srk:aa ei ole enään edes olemassa eikä sen jäsenet ole enään tässä ajassa. EI PIDÄ TEHDÄ JEESUSTA VALEHTELIJAKSI OMAPÄISILLÄ MIELIKUVITUS SELITYKSILLÄ , JOITA EI TEKSTI OSOITA. MILLÄÄN TAVALLA EDES EPÄSUORASTI !
HÄN EI OLE VIELÄ TULLUT TAKASISIN "TEMPAAMAAN" PYHIÄNSÄ, EIKÄ "FILADELFIAN SRK:N JÄSENIÄ ENÄÄN OLE. MITÄ "TEMPAAMISTA " SIINÄ ON?
JEESUS EI VALEHDELLUT ! Hän tavalla tai toisella, jota emme tiedä, varjeli lupauksensa mukaan sen aikaisen Filadelfian srk:n jäsenet menossa olevien vainojen keskellä.(vainot historiallinen tosiasia ) HÄN KYKYNEE SIIHEN..AIVAN NIINKUIN JUIMALA VARJELI KANSANSA AIKOINAAN EGYPTISSÄ.
Ilm."... . Ja Filadelfian seurakunnan enkelille kirjoita: 'Näin sanoo Pyhä, Totinen, jolla on Daavidin avain, hän, joka avaa, eikä kukaan sulje, ja joka sulkee, eikä kukaan avaa: Minä tiedän sinun tekosi. Katso, minä olen avannut sinun eteesi oven, eikä kukaan voi sitä sulkea; sillä tosin on sinun voimasi vähäinen, mutta sinä olet ottanut vaarin minun sanastani etkä ole minun nimeäni kieltänyt.
Katso, minä annan sinulle saatanan synagoogasta niitä, jotka sanovat olevansa juutalaisia, eivätkä ole, vaan valhettelevat; katso, minä olen saattava heidät siihen, että he tulevat ja kumartuvat sinun jalkojesi eteen ja ymmärtävät, että minä sinua rakastan. Koska sinä olet ottanut minun kärsivällisyyteni sanasta vaarin, niin minä myös otan sinusta vaarin ja pelastan sinut koetuksen hetkestä, joka on tuleva yli koko maanpiirin koettelemaan niitä, jotka maan päällä asuvat. Minä tulen pian; pidä, mitä sinulla on, ettei kukaan ottaisi sinun kruunuasi.
Joka voittaa, sen minä teen pylvääksi Jumalani temppeliin, eikä hän koskaan enää lähde sieltä ulos, ja minä kirjoitan häneen Jumalani nimen ja Jumalani kaupungin nimen, sen uuden Jerusalemin, joka laskeutuu alas taivaasta minun Jumalani tyköä, ja oman uuden nimeni..."
Suuresta Babylonista sanotaan vielä Ilm 18:23,24 että se velhoudella villitsee kaikkia kansoja ja on verivelkainen. Tästä ei voi tulla muuhun päätelmään kuin että
kyseessä on väärän uskonnon maailmanmahti kyseessä. Se on saanut hyvin paljon verenvuodatusta aikaiseksi tässä maailmassa ja rikastuttaa kauppiaita. Samoin
se on hyvin läheisessä kanssakäymisessä poliitikkojen ja hallitsijoiden kanssa, pitäen näin valtaa itsellään. Olen tullut samaan päätelmään kuin muutamat muutkin
täällä. Odotamme siis aikaa kun Jumala tuhoaa koko väärän uskonnon maailmanmahdin ja sen vuoksi siitä tulee lähtä ulos, jotta ei tuhoudu sen mukana. Miksi
tätä varoitusta ei oteta vakavasti?
Mitä sitten jää jäljelle?
Kuvailit juuri keisarillisen Rooman.
Yleinen tolkkujen teologien eksegeettinen käsitys onkin, että Ilmestyskirja kuvaa omaa aikaansa. Tilanteena ensimmäiset kristittyjen vainot sekä vielä brutaalimpi Rooman toiminta juutalaissodissa. "Pedon päät" ovat idässä tunnustetut Rooman keisarit. "666" keïsari Nero jonka nimi ja kuva oli kolikoissa joilla ostettiin ja myytiin. "Peto jonka kuolinhaava parani" taas Nero, josta oli huhu ettei ollut kuollut vaan palaa parthialaisten armeijan kanssa. Vaihtoehtoisesti Domitianus, Ilmestyskirjan kirjoitusajan keisari. Jota pidettiin jälleensyntyneenä Nerona. "Väärä profeetta" laajemmin Rooman keisarikultin papit, jotka saivat pedon eli keisarin ontot patsaat puhumaankin. "Babylonin portto" Rooman kaupunki, roomalaisille symbolisesti jumalatar Dea Roma.
Varsinainen profetiaosuus meni pieleen. Vaikkakin osa Roomasta paloi, se jälleenrakennettiin nopeasti. Jeesus ei palannut. Rooma porskutti vielä pitkään ja kaiken lisäksi ehti kääntyä kristityksi ennen hajoamistaan.
Mikä hinku uskovaisilla on Ilmestyskirjaan tuon kummempaa laskea, kuin se olisi joku taikakirja? Ja vielä tuollainen hekumointi fantasialla, että Jeesus kuitenkin palaa lahtaamaan pahikset, kuten Ilmestyskirjassa lohdutetaan. Rooman valtakuntaakaan ei enää ole. On ollut ja tulee olemaan paljon pahaa ja selkkauksia , sotaa ja nälänhätää maailmalla, mutta Ilmestyskirjaan ne eivät liity kuin uskovaisten kuvitelmissa.
Muistakaa lisäksi, että Ilmestyskirja meinasi jäädä Uuden testamentin kirjakokoelmasta pois. Ja aika tuntematon Hermaan paimen meinattiiin ottaa tilalle. Nissä he, varhaiskatolisten komiteaäänestyksissä. Luther ei pitänyt Ilmestyskirjaa juuri minkään arvoisena.
Joten ei siitäkään "Jumalan Sanaa" tee, että uskovainen niin haluaa ja inttää.
Ilmestyskirjaa on mielenkiintoista verrata enemmän tai vähemmän samanaikaisiin juutalaisiin ja kristillisiin tai kristittyjen muokkaamiin varhaisempiin juutalaisiin oraakkeleihin joita on säilynyt Sibyllan oraakkeleissa. Niissä on paljon samaa – Rooman tuomioita sen aiheuttamien kärsimysten takia, vitsauksia, voi-huutoja, merkkejä taivaalla, taivaalta putoavia tähtiä, keisarien nimille perustuvaa numerologiaa, Roomaa symboloiva nainen ym.
http://www.sacred-texts.com/cla/sib/
esim. SibOr V,213-241; VIII,223-279 ym.
Kiitos.
Tuosta en ole kuullutkaan.
Kylläpä tosiaan on samoja teemoja ja ilmaisuja, Ilmestyskirjan eksegeettiseen tulkintaan hihhuleille valitettavasti epäsopien.
Minusta tosiaan kumma, miten uskovaiset lukevat Ilmestyskirjaa kuin jotain taikakirjaa. Saman persoonallisuustyypin ihmiset voivat hurahtaa varmaan myös Nostradamukseen, astrologiaan tai alkaa "ufojen kontaktihenkilöiksi".
Johanneksen Ilmestyksen kirjoittajakaan ei ole suinkaan varma. Jeesuksen opetuslapsi Johannes oli kirjoitusaikaan ollut yli satavuotias tai satakakskymppinen. Ja samalla nimellä oli muitakin. Käytetty kreikan kieli ja teologia eivät sovi muuhun ns Johanneslaiseen kirjallisuuteen.
Onhan se Ilmestyskirja psykedeelistä, kuin huumeita vetäen kirjoitettua kamaa. Mutta silti jäljitetty vain oman aikansa symboliseksi kuvaukseksi. Jos muuta olettaa, niin eiväthän nämä ns "uudestisyntyneekään", joilla mukamas on Pyhä Henki ja joille Jeesuskin henkilökohtaisesti jutskaa.... eivät ole edes keskenään samaa mieltä miten se tarkoittaa. Joten ei se PH tai Jesse heille oikeasti mitään suoraan puhu, kunhan ihmisaivoituksiaan hokevat ja röyhkeinä sanovat, että eivät he, vaan Pyhä Henki.
Joten ovat aivan samassa tasossa kuin oikean historiatieteen tutkimus, kunhan hihhulit ovat avuttomia ja epärehellisiä sillä alueella.
Noinhan se on. Noissa Roomaa käsittelevissä kristillisissä Sibyllan oraakkeleissa täytyy tietysti pitää vielä mielessä se, että jos ne ovat esim. 100-luvulta niin silloin Ilmestyskirja voi olla jollain tavalla vaikuttanut niihin eikä versus tms. Mutta siinäkin tapauksessa niistä käy ilmi miten puheena on keisarien Rooma.
Laitan aiheesta kiinnostuneille vielä yhden linkin tuohon yllä mainitsemaasi Neroon ja häneen liittyviin legendoihin jotka sinulle näyttävät jo jostain olevan tutut. Noihin Nero-legendoihin törmää Sibyllan oraakkeleissakin.
http://penelope.uchicago.edu/~grout/encyclopaedia_romana/gladiators/nero.html
Tattista.
Hihujenkin sopisi tajuta, että Raamattuun otettu kirjakokoelma ei ole tipahtanut taivaasta, vaan on enimmäkseen kirjoitusaikansa kommentaaria. Nehän Raamatun kirjat jopa väittelevät keskenään, asioista joista nykyihminen, edes uskováinenkaan, ei ole koskaan kuullutkaan.
Itselläni on tiedossa tämä käsittääkseni aika kattava alkukristillisen ja sitä sivuavan kirjallisuuden luettelo, teologien ja historioitsijoiden näkökulmasta. Linkitkin eri (enkunkielisiin) käännöksiin.
http://www.earlychristianwritings.com/
>>>>>>>>>Odotamme siis aikaa kun Jumala tuhoaa koko väärän uskonnon maailmanmahdin ja sen vuoksi siitä tulee lähtä ulos, jotta ei tuhoudu sen mukana. Miksi tätä varoitusta ei oteta vakavasti? Mitä sitten jää jäljelle?
Suomessa on suuri Baabel porto, ja sen nimi on HELSINKI!
http://www.hs.fi/kotimaa/a1383029650221
Tässä voimakas opetus Babylonin porttouskonnosta :
http://ristinvalossa.munfoorumi.com/viewtopic.php?f=28&t=3986
'
No huh. Sitähän tuo on.
Suuri Babylon = kaikki muut paitsi adventtikirkko
Katoaako "Rooma " maailman kartalta vielä tässä ajassa lopullisesti?
Rooman palo
Lainaus: http://fi.wikipedia.org/wiki/Rooman_palo
"...Rooman palo (lat. Magnum Incendium Romae) oli tulipalo tai tuhopoltto, joka tapahtui Roomassa vuonna 64 jaa. Se oli kahdeksan päivää kestänyt suurpalo, jonka on suuruudessaan arvioitu koskettavan jokaista Rooman asukasta. Palosta eniten hyötyi keisari Nero, jota monet historioitsijat pitivät palon sytyttäjänä. Kristittyjen vainot alkoivat ja levisivät Roomassa, kun keisari Nero syytti kristittyjä tuhopoltosta..."
lm:"..Ja kaikki laivurit ja kaikki rannikkopurjehtijat ja merimiehet ja kaikki merenkulkijat seisoivat loitolla ja huusivat nähdessään hänen palonsa savun ja sanoivat: "Mikä on tämän suuren kaupungin vertainen?" Ja he heittivät tomua päänsä päälle ja huusivat itkien ja surren ja sanoivat: "Voi, voi sitä suurta kaupunkia, jonka kalleuksista rikastuivat kaikki, joilla oli laivoja merellä, kun se yhdessä hetkessä tuhoutui!" Riemuitse hänestä, taivas, ja te pyhät ja apostolit ja profeetat; sillä Jumala on hänet tuominnut ja kostanut hänelle teidän tuomionne. Ja väkevä enkeli otti kiven, niinkuin suuren myllynkiven, ja heitti sen mereen sanoen: "Näin heitetään kiivaasti pois Babylon, se suuri kaupunki, eikä sitä enää löydetä.".."
Johannes kirjoitti "..sillä Jumala on hänet tuominnut ja kostanut hänelle teidän tuomionne..." Entä sitten kirjoituksen jatko "..Ja väkevä enkeli otti kiven, niinkuin suuren myllynkiven, ja heitti sen mereen sanoen: "Näin heitetään kiivaasti pois Babylon, se suuri kaupunki, eikä sitä enää löydetä."..." ?
Vahvisteettinko tuolla kuvaannollisella teolla miten lopullinen oli /on koko "Rooman maailmanvallan tuho " mukaan luettuna Rooman kaupunki ? Vai tuleeko vielä joku lopullinen tapahtuma uudelleen rakennetun kaupungin kohdalla?
"..se suuri kaupunki, eikä sitä enää löydetä..." Rooman kaupunkia on uudellen rakennettu "Rooman palon" jälkeen. Aivan ajatuksena kytkemättä mihinkään mennneen historian asioihin miettii vieläkö tulee "Rooman kohdalle asia että "..sitä enää löydetä.." Mikä sen aiheuttaisi? Italian alue jossa Roomakin sijaitsee on maanjäristyksille aralla alueella, ja se on tulivuori aluetta. Maanjäristys ja sen yhteydessä maankuoren repeämän seurauksena tulivuoren purkautuminen ? Italia taitanee olla nykyaikana myös talous vaikeuksissa?
Apostoli Paavali kirjoitti Timoteukselle.
1.Tim."..Muutamien ihmisten synnit ovat ilmeiset ja joutuvat ennen tuomittaviksi, toisten taas seuraavat jäljestäpäin;..."
42 kuukautta kestävä sota pyhiä vastaan.
Neron kuolema 9. kesäkuuta 68
Lainaus: http://fi.wikipedia.org/wiki/Nero
"..Nero Claudius Caesar Augustus Germanicus (synt. Lucius Domitius Ahenobarbus, myöh. Nero Claudius Caesar Drusus Germanicus, yleisesti Nero) (15. joulukuuta 37 – 9. kesäkuuta 68) oli Rooman keisari, joka hallitsi 13. lokakuuta 54 – 9. kesäkuuta 68. Nero oli Julius-Claudius-suvun viimeinen keisari.."
Lainaus: http://www3.telus.net/trbrooks/Nero.htm
"...The persecution began in the middle of November 64 A.D. and continued until June 8, 68 A.D. when Nero committed suicide, a period of 42 months...."
Neron vainot alkoivat marraskuussa 64 ja päättyivät Neron kuolemaan kesäkuun alussa 68. Aika oli 42 kuukautta ,eli kolme ja puoli vuotta.
Ilm. "...Ja minä näin yhden sen päistä olevan ikäänkuin kuoliaaksi haavoitetun, mutta sen kuolinhaava parantui. Ja koko maa seurasi ihmetellen petoa. Ja he kumarsivat lohikäärmettä, koska se oli antanut sellaisen vallan pedolle, ja kumarsivat petoa sanoen: "Kuka on pedon vertainen, ja kuka voi sotia sitä vastaan?" Ja sille annettiin suu puhua suuria sanoja ja pilkkapuheita, ja sille annettiin valta tehdä sitä neljäkymmentä kaksi kuukautta. Ja se avasi suunsa Jumalaa pilkkaamaan, pilkatakseen hänen nimeänsä ja hänen majaansa, niitä, jotka taivaassa asuvat. Ja sille annettiin valta käydä sotaa pyhiä vastaan ja voittaa heidät, ja sen valtaan annettiin kaikki sukukunnat ja kansat ja kielet ja kansanheimot. Ja kaikki maan päällä asuvaiset kumartavat sitä, jokainen, jonka nimi ei ole kirjoitettu teurastetun Karitsan elämänkirjaan, hamasta maailman perustamisesta..."
Ilm. "..mutta sen kuolinhaava parantui. Ja koko maa seurasi ihmetellen petoa..."
Lainaus: http://fi.wikipedia.org/wiki/Caligula
"..Sairaus - Caligula sairastui vakavasti vuoden 37 syksyllä. Sairauden tarkkaa ajankohtaa ei tiedetä. Caligulan sairastumista surtiin koko valtakunnassa. Eräs ritarisäätyyn kuulunut Atanius Secundus lupasi taistella gladiaattorina jos Caligula paranisi. Eräs Publius Afranius Potitus taas lupasi antaa oman elämänsä, kunhan vain Caligula säilyisi hengissä. On epäselvää joutuivatko miehet todella toteuttamaan lupauksensa Caligulan parannuttua. Sairauden tarkasta syystä ei myöskään ole tietoa. Nykytutkijoiden arvioiden mukaan Caligula sairastui ehkä aivotulehdukseen, hypertyreoosiin tai johonkin virukseen. On myös vaikea arvioida oliko sairaudella vaikutusta Caligulan mielenterveyteen.
Caligulan parantui vuoden 37 lopulla. Pian tämän jälkeen Gemellus ja Caligulan appi Silanus pakotettiin tekemään itsemurha. Gemellusta syytettiin siitä että hän oli aikonut käyttää Caligulan sairautta hyväkseen ja kaapata vallan itselleen...."
Ei voi ostaa eikä myydä ellei ole rahan kanssa tekemisissä. (Kolikossa "keisarin kuva " ja " jumala " tekstiä
Kristityt eivät kumartaneet keisaria "jumalana"
Lainaus: http://www.snynumis.fi/artikkelit/2010/10/20/rooman-keisariajan-rahat.html
".. Rooman keisariajan rahat
SNY:n antiikin kerho havaitsi, että Suomesta ei löydy julkaistuna oikeastaan mitään keisariajan Rooman rahoista. Tärkein alan perusteos ”Roman Imperial Coins” (RIC) on kymmenosainen teossarja, jonka ensimmäinen osa ilmestyi vuonna 1923 ja viimeinen vasta vuonna 1994. Tähän mennessä tosin ensimmäisestä osasta ehti ilmestyä jo uudistettu laitos. Tämän teoksen tekstiosa sisältää perustavaa laatua olevan tiedon Rooman keisariajan rahoista ja luettelo-osan avulla voidaan tunnistaa kaikki Rooman keisariajan rahat.
Kerhon jäsenet päättivät vuonna 1979 laatia suomenkielisen tekstin Rooman keisariajan rahoista, ja työryhmä Lindqvist, Grandell, Kemppinen otti tehtävän harteilleen, vaikka RIC oli päätöstä tehtäessä vielä keskeneräinen. Alkuun päästiin lainaamalla teos kerrallaan kansallismuseon rahakammion kirjahyllystä. Tietoa täydennettiin myös muista lähteistä (ks. Kirjallisuusluettelo), koska RIC:n kirjoittajat olettivat lukijalta melko laajaa perustietämystä.
Lue koko artikkeli tästä..."
(Linkki ) http://www.snynumis.fi/storage/rk.pdf
Adventtikirkko on osa suurta Babylonia, josta sinua kehotetaan eromaan.
Ilm."..Ja minä näin toisen pedon nousevan maasta, ja sillä oli kaksi sarvea niinkuin karitsan sarvet, ja se puhui niinkuin lohikäärme. Ja se käyttää kaikkea ensimmäisen pedon valtaa sen nähden ja saattaa maan ja siinä asuvaiset kumartamaan ensimmäistä petoa, sitä, jonka kuolinhaava parani. Ja se tekee suuria ihmeitä, niin että saa tulenkin taivaasta lankeamaan maahan ihmisten nähden..."
Paikallinen hallinto (Rooman senaatti) ja pakannallinen papisto joka tuki keisarikulttia.
Tapahtumia "jumalaksi" julistetun keisarin poltto hautauksen yhteydessä.
Lainaus: http://www.maijastinakahlos.net/b/kirjoituksia/uskonnot-roomassa/56/
"..Keisarin jumalaksi julistaminen - Roomalaisessa keisariapoteoosissa näkyy selvä kolmijakoisuus hautajaisiin, jumalaksi julistamisen päätökseen ja taivaaseennousuun.
Keisarin hautajaiset olivat tärkeä siirtymäriitti, jossa vanhan ja uuden keisarin asema määriteltiin. Edesmennyt keisari siirtyi valtion jumalaksi ja hänen seuraajansa peri vallan. Keisarin hautajaisseremonioilla valmisteltiin keisarin jumalaksijulistamista........
Keisarin ruumis tai ruumista korvaava vahakuva kuljetettiin Palatiumilta Forum Romanumille, jossa se asetettiin puhujalavalle (Rostra). Keisarin sukulainen, yleensä hänen seuraajansa piti hautajaispuheen, laudatio funebris, jossa kerrottiin vainajan hyveistä. Forumilta keisarin ruumis tai kuva kuljetettiin vaunuissa Mars-kentälle. Hautajaiskulkueessa kannettiin keisarin myyttisten esi-isien ja Rooman sankareiden kuvia. Mars-kentällä seurasi joukko sotilaallisia seremonioita, sillä keisari oli ennen kaikkea imperator, armeijan ylipäällikkö.Tärkein tapahtuma oli decursio circa rogum, jossa armeijan valikoidut joukot marssivat tai ratsastivat rovion ympäri. Tunnetuin kuvaus tästä seremoniasta on Antoninus Piuksen pylvään jalustan reliefissä..........
Keisari haudattiin mausoleumiin, jonne päätyivät myös keisariperheen muut jäsenet. Keisarin kuoleman takia julistettiin koko yhteiskuntaa koskevan surutila, iustitium.
Todistaja. Jumalaksi julistamiseen liittyi ihmetapahtuma, keisarin häviäminen maan päältä ja taivaaseen nouseminen, joka vaati todistajan. Ensimmäisellä vuosisadalla hautajaisten yhteydessä saattoi esiintyä todistaja, joka vannoi nähneensä keisarin sielun kohoavan roviosta taivaalle. Näin tapahtui Augustuksen hautajaisissa, jossa eräs entinen preetori Numerius Atticus vannoi nähneensä Augustuksen sielun nousevan taivaaseen. Samoin Caligulan siskon Drusillan hautajaisissa vuonna 38 esiintyi todistaja Livius Geminus, jonka lausunnon perusteella Drusilla julistettiin jumalaksi.
Jumalaksi julistaminen. Uuden keisarin pyhä velvollisuus oli tehdä senaatille aloite edeltäjänsä jumalaksi julistamisesta. Senaatti valmisteli konsekraatiota epävirallisesti jo ennen hautajaisia, mutta virallinen päätös julkistettiin hautajaisten jälkeen. Hautajaisseremonian kulku vaikutti taivaaseennousun uskottavuuteen. Päätöksen konsekraatiosta teki aina senaatti, joka oli ylin uskonnollinen viranomainen ja joka hyväksyi uudet jumalat ja kultit Rooman valtionuskonnon piiriin. Senaatin asemaa konsekraation toimeenpanijana ei asetettu kyseenalaiseksi, ja konsekraatio tapahtui aina senaatin toimesta........................
3. Keisarin taivaaseennousu - Ad astra – tie tähtiin. Keisari liittyi jumalien joukkoon nousemalla taivaaseen. Ajan yleisen käsityksen mukaan sielut siirtyivät tähtien muodossa takaisin tähtitaivaalle, josta ne olivat laskeutuneet maan päälle. Kun keisari kuoli, ilmestyi taivaalle uusi tähti tai komeetta merkkinä hänen taivaaseennousustaan. Manilius sijoittaa Caesarin ja Augustuksen Linnunradan autuaitten joukkoon, ja Plinius nuorempi kirjoittaa panegyyrissään keisari Trajanukselle, että tämän paikka oli oleva tähdissä.
Caesarin kuoleman jälkeen ilmestyi taivaalle pyrstötähti seitsemäksi päiväksi. Tätä ilmiötä pidettiin merkkinä Caesarin jumalallisuudesta ja siitä, että hänen sielunsa oli otettu vastaan taivaassa. Tähti esiintyy myös Caesarin kunniaksi lyödyissä rahoissa, ja Ovidiuksen kuvauksessa Caesarin apoteoosista Caesarin sielu lentää äitinsä Venuksen sylistä kuuhun muuttuen pyrstötähdeksi.
Keisari vaununajajana. Keisarin sielu tarvitsi matkalleen taivaaseen kulkuvälineen tai sielunkantajan. Aurinkovaunut tai auringonjumalan lintu, kotka, aarnikotka tai feeniks-lintu kuljettivat keisarin taivaaseen...."