Varoitus Suomen kansalle ja sen uskoville!

Väärän armon sanoma on saamassa uskovia otteeseensa. Jumala-kuvaa on muutettu kiivaasta Vanhan Testamentin Herrasta ja Jumalasta johonkin muuhun yliarmahtavaiseen Jumalaan, joka kestää ja hyväksyy synnin kuin synnin. Mutta oikeasti Jumala vihaa sekä syntiä, että ihmisiä, jotka tekevät syntiä. Jumala ei tule rakastavasti halaamaan ja taputtelemaan selkään ihmisiä lankeemuksen hetkellä, vaan päinvastoin Raamatussa puhutaan Jumalan ankaruudesta langenneita kohtaan. Jumala rankaisee ihmisiä, jotka tekevät syntiä ja Psalmeissa puhutaan jopa siitä, että kyllä Jumala antaa anteeksi, mutta laittaa silti kärsimään tekojen seuraukset. Jos Jumala ei ole säästänyt luonnollisiakaan oksia, kuinka hän säästäisi meitäkään, jotka olemme vain oksastettuja jaloon öljypuuhun? Vanhaa Testamenttia lukemalla selviää, miten kovaan kouluun joutui jo Jumalan oma kansa, esim. 40 vuotta Mooseksen johdolla autiomaassa, että luulisi ihmisten pelkäävän Jumalaa ja syntiä enemmän. (Tiedän, paraskin puhuja.)

Pelätkää siis Jumalaa ja tehkää parannusta. Hyökyaallon lailla maailmasta tulee erilaisia näkemyksiä, että miten ihmisiä pitäisi rakastaa ja kunnioittaa ja kuinka kuuluu se-ja-se jo ihmisoikeuksiinkin. No, jos se siitä on kiinni, älkää rakastako ihmisiä vaan Jumalaa. Ihan tosi, Jumalan rakkaus on kyllä tärkeämpää. Ihmiset ovat katoavaisia ja vaikka kuinka meillä olisi hienoja hetkiä keskenämme, niin mikään tässä ajassa ei ole pysyvää. Sen sijaan Jumala pystyy tekemään ihmeitä ja palkitsee uskollisensa, ehkäpä moni tulee vielä teidänkin parannuksenne kautta tuntemaan elävän Jumalan. Jumalan tiet eivät kuitenkaan ole meidän teitämme, joten tehtäväksemme jää valvoa ja ensinnäkin hoitaa omat asiat Jumalan kanssa kuntoon.

Anteeksi nyt paasaaminen, mutta minua itseäni Jumala kohtasi vihassaan, ei rakkaudessaan. Ja hänen viestinsä oli selkeä: "Minä todella aion laittaa kaikki ne ihmiset helvettiin." Raamattua lukemalla voitte päätellä, ketkä ovat kaikki ne ihmiset. Paavali on laittanut erilaisia "elämäntyylejä" luetteloksi (mm. 1. Kor. 6), ja jos niistä synneistä ei tule Jumalan valmistamaan sovintoon ja parannuksentekoon, niin tulevaisuus on sillä pedattu.

Loukkaamatta ketään varsinaisesti, mutta kumminkin tekemättä kompromisseja Jumalan sanan kanssa, voin vain kutsua teitä nyt uudelleen miettimään ja arvioimaan, mikä on oikein, mikä on Jumalasta ja mikä on hyvää. Kukin vastaa omista teoistaan. Jeesus on Herra ja tuomari, ja kaikki hänen edessään tulee olemaan aivan paljasta. Parempi on ottaa vastaan nuhteet jo tässä elämässä kun odottaa kuoleman hetkeä ja tajuta, että kaikki on jo liian myöhäistä.

2

301

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Veren evankeliumi

      Minulle tuli näkemys - näky olisi liian voimakas sana - Herran edessä seisovasta kolmesta ihmisryhmästä. Niin kuin tiedämme, Jumala on Pyhä, eikä hänen yhteyteensä voi tulla mikään epätäydellinen.

      Yksi ihmisryhmistä koostui niistä, jotka koko ikänsä olivat kironneet kauhein sanoin Herraa ja häneen uskovia. Vielä siinäkin Jumalan edessä he huutelivat rienauksia ja näyttivät riettaita eleitä.

      Toinen ihmisryhmä oli niitä, joille Jumala oli heidän eläessään tarjonnut armoaan Jeesuksessa, mutta he olivat kääntäneet selkänsä ja ilmoittaneet että kiitos vain, mutta pärjään ihan itsekseni. He eivät kuitenkaan herjanneet, vaan jotkut heistä olivat jopa käyneet kirkoissa ja seurakunnissa nauttimassa hartaista tunnelmista.

      Kolmas ihmisryhmä koostui entisistä rienaajista ja pilkkaajista, jotka olivat tulleet tuntemaan totuuden ja katuneet sekä edellisenlaisista tavallisista siivosyntisistä ihmisistä, jotka olivat myös kohdanneet Jeesuksen. Heissä ei ollut juuri ulkonaista eroa muihin.
      Heidät erotti muista vain yksi asia, heidän ja Jumalan välissä oli punaisena hohteleva muuri, kuin riippuva esirippu.

      Kun Jumalan tuomio alkoi, viha purkautui kahteen edellämainittuun ihmisryhmään, ja heidän piti peräytyä tuonelaan. Heillä ei ollut mitään suojaa eikä puolustusta.

      Vain kolmas ryhmä pelastui Jumalan vihalta, ei siksi että he olisivat olleet sen parempia kuin muut, vaan siksi että Jumalan kadotustuomio ei voinut läpäistä sitä punaista muuria, joka oli Jeesuksen Kristuksen veri.

      VAIN Jeesuksen verimuuri on suojana Jumalan vihan edessä, ei yhtään mikään muu. Jumala itse kutsuu jokaista ottamaan suojakseen Poikansa veren, sillä Hän ei hauluaisi kenenkään joutuvan kadotukseen.

      • Samaa mieltä olen, ei ole muuta vaihtoehtoa, ei mitään tietä Jumalan luo, paitsi Jeesuksen sovitustyö ja veri.

        Se on paras vaihtoehto tässä elämässä, kun on henkilökohtainen suhde Herraan. On sitä pahempikin vihan muoto olemassa jo tässä elämässä, kun että Herra ilmestyy, kurittaa ja nuhtelee: Se, ettei Herra puhu tai ilmesty. Se on Jumalan rakkautta, että Hän kehottaa parannukseen, mutta sovinto ei ole vain sitä, että mennään alttarille rukoiltavaksi ja annetaan elämämme Jeesukselle. Sovintoon kuuluu, että käännytään pois synneistä, koska juuri synninteko kirvoittaa Jumalan vihan.

        Toki kukin tekee virheitä, eikä niillä saa pyyhittyä pois Jumalan uskollisuutta meitä kohtaan. Hän on uskollinen, vaikka me emme pysyisi uskollisina.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      66
      799
    2. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      159
      790
    3. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      22
      777
    4. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      103
      760
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      27
      718
    6. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      677
    7. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      192
      650
    8. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      22
      592
    9. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      61
      582
    10. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      35
      544
    11. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      40
      539
    12. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      78
      480
    13. 39
      465
    14. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      455
    15. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      75
      447
    16. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      9
      439
    17. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      437
    18. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      70
      433
    19. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      54
      428
    20. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      407
    Aihe