Kerrotaan Saksan avustaneen Suomea salaisesti siten, että se asetti Ruotsille asemyynnin ehtona sen että kun Saksasta tulee uusia aseita tulee Ruotsin lähettää Suomeen sama määrä vanhehmpia aseitaan avustuksena.
Toinen juttu on se, että Ruotsi lopetti aseavun Suomelle tarpeettomana heti kuultuaan N-liiton suostuvan neuvottelemaan rauhasta Suomen kanssa. Ruotsin mukaan ei ollut enää pelkoa siitä että N-liitto miehittää Suomen kokonaan. Se piti aseet itsellään.
Toinen juttu on se, että Ruotsi lopetti aseavun Suomelle tarpeettomana heti kuultuaan N-liiton suostuvan neuvottelemaan rauhasta Suomen kanssa. Ruotsin mukaan ei ollut enää pelkoa siitä että N-liitto miehittää Suomen kokonaan. Se piti aseet itsellään.
Vastaukset 17
Vanhimmat
suurin piirtein totuudenmukainen.
Ruotsi jopa vaati sodan päätyttyä aseiden palauttamista.
Juttuja on näemmä kaikenlaisia?
TOTUUS on kuitenkin se, että ennen sodan puhkeamista Suomi oli tehnyt asehankintoja maailmalla ja osa jo ostetuista ja maksetuista aseista pysäytettiin Saksan rajoille MR-sopimuksen puitteissa eivätkä ne koskaan ehtineet sotaan mukaan!
Toisin sanoen Saksa auttoi näkyvästi nimenomaan Neuvostoliiton sodankäyntiä!
Saksa kieltäytyi myymästä aseita Suomelle ja kielsi myös niiden ja vapaaehtoisten kauttakulun.
Tärkein pysäys tapahtui kuitenkin Norjassa, missä aselaivat odottivat purkausta satamissa Saksan hyökätessä huhtikuussa.
"Tärkein pysäys tapahtui kuitenkin Norjassa, missä aselaivat odottivat purkausta satamissa Saksan hyökätessä huhtikuussa. "
Talvisota oli ollut ohi tässä vaiheessa melkein kuukauden!
odottivat Norjan satamissa. Osa oli tullutkin vasta sodan päätyttyä.
Materiaalin kuljetus Ruotsin kautta Suomeen oli melkoinen ongelma.
"Materiaalin kuljetus Ruotsin kautta Suomeen oli melkoinen ongelma. "
Varmasti kuljetukset Ruotsin kautta olivat ongelma Norjan miehityksen jälkeen.
14.4.1940 saatiin Jäämerentie auki Petsamoon ja kuljetukset alkoivat sitä kautta. Ruotsikin toin tarvikkeensa esim. hankkimiaan lentokoneita pitkälle alku kesään Petsamon kautta n. 400 kuorma-autolla.
jo sodan aikana.
"Varmasti kuljetukset Ruotsin kautta olivat ongelma Norjan miehityksen jälkeen."
Kalusto piti ensin kuljettaa Norjan satamista, sitten ne oli Suomen rajalla kuormattava uudelleen.
Miehitys tietysti pysäytti toiminnan. Se jatkui vasta syksyllä -40 Saksan vapautettua materiaalin.
Saksa auttoi Stalinin joukkoja talvisodassa. Kielsi Italiaa toimittamasta lentokoneita Suomelle. Tankkasi NL sukellusveneitä Suomenlahdella. Saksalaiset upseerit organisoivat yhdessä NL kanssa Mannerheimlinjan puhkaisun.
Italiaa ei kielletty toimittamasta koneita, mutta niiden kuljetusta Saksan läpi ei sallittu.
NL:n sukellusveneitä ei tankattu. Niillä oli Baltian satamat käytössään.
Mannerheim-linjan puhkaisussa ei Saksan apua tarvittu.
Suomi taisteli yksin Neuvostoliittoa vastaan jolla oli Saksan tuki Talvisodassa.
Ruotsista oli sekä hyötyä että myös haittaa Suomelle.
Ei auttanut Suomea Saksa, ei ainakaan aseellisesti.
Ehkä sodan lopussa painosti Stalinia tekemään rauhansopimuksen ja lopettamaan sodan, ennen kuin Englanti nousee maihin Narvikissa.
Ei Saksa painostanut NL:a, mutta valmistauti puuttumaan asioihin, mikäli länsivallat nousevat maihin Norjassa.
Odotettiin vain jäiden sulamista Itämeren puolelta, jotta siellä talvehtivat alukset saataisiin käyttöön.
Saksa ilmoitti Stalinille, että Saksan puolueettomuus talvisodassa päättyy, kun Englanti nousee maihin Narvikissa, sen jälkeen Saksa tulee mukaan sotaan.
tällainen ilmoitus tehtiin. Talvisodan historiat eivät sitä tunne.
Eikä Saksa ollut puolueeton, vaan selvästi NL:n liittolainen.
Aiheesta riippumatta satuilet juttuja omasta päästäsi.
http://www.histdoc.net/historia/suurvalta1939.html#nz
Ne äänetkö pääsi sisällä kertoo.
Kerrotaan todellakin Göringin tällaista Ruotsilta vaatineen ja Ruotsin oli pakko suostua.