Setan puheenjohtajat ääniharavina

Setan nykyinen puheenjohtaja Juha-Pekka Hippi ja 80-luvulla puheenjohtajana ollut Jorma Hentilä olivat seurakuntavaaleissa Helsingin ääniharavia.

http://www.hs.fi/kaupunki/a1415588331717?jako=3ca0509557d87c54e6d77b551f975267

Kirkon tiedotuskeskus kertoo "Tulkaa kaikki"- liikkeen muutoinkin menestyneen loistavasti seurakuntavaaleissa:

"Helsingissä voittanut Tulkaa kaikki -liike on kirkkoon uudistuksia ajava liike. Tulkaa kaikki vahvisti asemaansa monissa suurissa kaupungeissa."
http://evl.fi/EVLUutiset.nsf/Documents/917C954234EC20CFC2257D8C00286258?OpenDocument&lang=FI
.

46

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hajotkoon vaan

      No Helsingissä nyt kaikki menee muutenkin päin persettä, joten Seta voi jatkaa kirkon hajottamista edelleen.
      Siis tämän porttokirkon

    • Muistutan nyt vielä

      Sehän on oikein hienoa, paljon terveisiä molemmille, sekä Jukka-Pekalle että Jormalle.

      Muistutan nyt vielä kerran luterilaisille, etteivät nämä valtuustot tee mitään päätöksiä Jumalasta tai edes luterilaisuuden elikkä siis Lutherin opista. Ja toisaalta eivät edes kaikkein parhaimmat konservatiivitkaan olisi mitenkään se parempia niistä päättämään!

      Lutherin opista ei muuten edes pitäisi tehdä mitään muuta päätöstä kuin kyseisen opin lopettaminen ja luterilaisuudesta luopuminen!

    • säilyttäjä

      Konservatiivit kuitenkin voittivat valtakunnallisesti. Mikäs siellä Tikkurilassa meni Pe.ku mönkään kun Korhosen porukka kutistui niin pieneksi ja konservatiivit voittivat lisää paikkoja?

    • Hyvä Vantaa ja Espoo

      Tulkaa kaikki -homoliike yrittää selitellä tappiotaan Vantaalla:

      http://www.kotimaa24.fi/artikkeli/tulkaa-kaikki-liikkeelle-takapakkia-vantaalla-ja-espoossa/


      – "Suurimmassa seurakunnassa Tikkurilassa äänestysaktiivisuus oli katastrofaaliset kuusi prosenttia. Se satoi eräiden muiden listojen laariin, sanoo Tulkaa kaikki -luottamushenkilönä jatkava vantaalainen Johanna Korhonen."

      Myös Espoossa tuli rökäletappio.

      Kotimaan tiedotteesta näyttää puuttuvan Tulkaa kaikki -liikkeen valituiksi tulleiden ehdokkaiden kokonaismäärän muutos. Joidenkin tietojen mukaan edellisissä vaaleissa valittiin 227, nyt 181.

      Vantaalla Sanasta elämää -ryhmittymä vastaavasti tuplasi paikkansa ja on nyt yhteisen kirkkovaltuuston suurin ryhmä. Espoossa Yhdessä matkalla on ensimmäistä kertaa vaalaissa yhteisellä tunnuksella ja nousu heti yhteisen kirkkovaltuuston suurimmaksi ryhmäksi.

      Tulkaa kaikki -liikkeen kirkkopolitiikka ei Vantaalla saanut sellaista kannatusta, joka sillä ennen oli. Seurakuntalaisten selkeä toive on, että palataan Kristuksen viitoittamalle tielle ja jätetään aikaisempi Tulkaa kaikki -liikkeen ajama syrjivä kirkkopolitiikka. Onnea ja Jumalan siunausta kaikille Sanasta elämää -ryhmästä valituille edustajille! Nyt jämäkästi ajamaan oikeita asioita kirkossa, niin kannatus on suurta jatkossakin. Raamattu on teidän ykköskirja, jonka mukaisesti on hyvä toimia.

    • Hyvä Päivi!

      http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/74055-homoliittojen-kannattajille-murskatulos-paivi-rasasella-pysyvaa-kannatusta

      Seurakuntavaalien tulos osoitti, että homoliittojen kannattajien erottua kirkosta massoittain konservatiivisten osuus on kirkossa suhteellisesti kasvanut, myöntää Kirkon tutkimuskeskuksen tutkija Veli-Matti Salminen.

      Oulussa ja Rovaniemellä seurakuntavaalit voitti Kristillisten perusarvojen puolesta -liike, joka edustaa vanhoillislestadiolaista herätysliikettä, kirkko kertoo tiedotteessaan.

      Viime vuosina on nähty kirkosta eroamisen vyöryä etenkin sen jälkeen kun konservatiivisista mielipiteistään tunnettu kristillisdemokraattien puheenjohtaja Päivi Räsänen on kertonut kantojaan homoista. Kirkosta on eronnut tänä vuonna noin 35 800 ihmistä, viime vuonna 55 700 ihmistä ja vuonna 2012 yli 42 000 ihmistä.

      Onko tässä käynyt niin, että ne, jotka ovat vähän uudistushenkisempiä, ovat kokonaan lähteneet kirkosta, ja sinne ovat jääneet konservatiivisemmat ihmiset, jotka ovat nyt päässeet enemmän ääneen?

      –Joo. Kyllähän se niin on, että suurempi osa niistä, jotka jättävät äänestämättä edustavat liberaalia kantaa, ja katsovat, että kirkko edustaa liian konservatiivista kantaa ja on liian vanhoillinen, Salminen vastaa Uudelle Suomelle.

      Hän kuitenkin muistuttaa, että etenkin kaupungeissa myös uudistushenkiset liikkeet ovat lyöneet läpi vaaleissa.

      Voisiko sanoa, että Päivi Räsäsen tyylinen ajattelu on nyt enemmän valloillaan seurakunnissa kuin viime vaalien aikaan?

      –Sanotaan näin, että sillä on tietynlainen kannatuspohja, ja se säilyy. Myöskin porukka on niin sanotusti löytänyt toisensa, Salminen vastaa.

      Julkisuudessa on paljon arvosteltu Räsäsen homoihin liittyviä kantoja, mutta kuitenkin Suomessa on aika paljon samalla tavalla hänen kanssaan ajattelevia?

      –Kyllä. Hänellä on kannatusta, sellaista pysyvää kannatusta, Salminen vastaa.

      Seurakuntavaalien valtakunnallinen äänestysprosentti oli 15,6. Edellisissä seurakuntavaaleissa neljä vuotta sitten äänestysprosentti oli 17.

      Ehkä uudistusmielisten ”jytky” on jäänyt tulematta senkin takia, että monet homoliittojen kannattajat ovat eronneet kirkosta ja ne, jotka edelleen ovat kirkossa, eivät ole innostuneet vaikuttamaan siellä?

      –Juuri näin, Salminen myöntää.

      • KD:läinen

        Päivi arkkipiispaksi!


      • KD:läinen kirjoitti:

        Päivi arkkipiispaksi!

        Ihan hyvä valinta olisi.


      • Ylpeä Päivistä
        KD:läinen kirjoitti:

        Päivi arkkipiispaksi!

        Muuten kyllä, mutta Päivi ei kannata naispappeutta


    • YLE-veron maksaja

      Illan TV-uutisissa YLE:llä pääasia oli että liberaalit olivat saaneet vaalivoiton Helsingissä ja Espoossa. Näin siis YLE:llä. Mutta mikä on todellinen kokonaiskuva:

      http://www.kotimaa24.fi/artikkeli/konservatiivit-vaalivoittajia-paitsi-helsingissa-ja-espoossa/

      Konservatiivit vaalivoittajia – paitsi Helsingissä ja Espoossa

      Vaalitulos osoittaa, että Helsingissä vaalit ovat voittaneet liberaalit, mutta muualla Suomessa konservatiivit ovat enemmistössä. Helsingissä seurakuntavaaleissa läpimenneissä on poikkeuksellisen paljon naisia niin sanotusta eroherkimmästä, irrallisten, segmentistä.

      Helsingin valituista 92 % kuuluu liberaaleihin. Espoossa liberaali-konservatiivi-suhde on 64 % liberaaleja ja 36 % konservatiiveja. Vantaalla puolestaan suhde on 42 % liberaaleja ja 58 % konservatiiveja. Helsinki ja Espoo poikkeavat siis koko muun Suomen kirkollisesta kentästä.

      Analyysi perustuu Kotimaa Oy:n toteuttamaan Jäsen 360° -tutkimukseen, joka kertoo suomalaisten seurakunta- ja kirkkosuhteesta. Segmentoinnissa väestö on ryhmitelty erilaisten asenteiden ja elämäntapojen mukaisiin ryhmiin. Segmentoinnin perusteella suomalaiset ja siten myös seurakuntavaalin ehdokkaat voidaan jakaa neljään kategoriaan, joista irralliset (40 %) edustavat suurinta joukkoa, seuraavana uskolliset (30 %), maltilliset (20 %) ja avomieliset (10 %). Pääsegmentit on edelleen jaettavissa 10 alasegmenttiin, joita analyysissä on myös hyödynnetty.

      Vaalitulosten mukaan valitut luottamushenkilöt edustavat koko maan tasolla 20 % irrallisia, 25 % maltillisia, 14 % avomielisiä ja 41 % uskollisia.

    • näkee vastauksista

      " Segmentoinnin perusteella suomalaiset ja siten myös seurakuntavaalin ehdokkaat voidaan jakaa neljään kategoriaan."

      Ev.lut. kirkossa olevat eivät kata koko kansaa. Ei likimainkaan. Gallup kuvaa siis luteristen suhdetta kirkkoon, ei kaikkien suomalaisten suhdetta siihen.

      • heh heh

        Aikanaan kun SDP voitti eduskuntavaaleissa 28 % kannatuksella TV2 soitti ohjelmassaan pikkuoravien laulua ja ilkkui että suurin puolue olikin nukkuvien puolue 29 % kannatuksellaan. Nyt voisi kanavat soittaa pikkuoravia ja toitottaa että suurin voittaja olikin nukkuvien seurakuntalaisten puolue 85 % kannatuksellaan.


    • panteisti
    • opetusta vähän

      Jokaisella on taipumus johonkin syntiin - myös homouteen. Mutta syntiä ei tule ruokkia eikä kellään ole lupaa tehdä syntiä. Synti rikkoo ihmisen, mutta Jeesus tuli eheyttämään ihmiset pois synnistä ja sen tuhoavasta vaikutuksesta.

      • Jumala on luonut hom

        Eihän homous voi olla synti, kun ei ole punatukkaisuuskaan, vai uskotteko te siellä luterilaisessa uskonnossa edelleen punatukkaisten syntisyyteen?

        Joka tapauksessa Jumala on luonut homouden siinä missä heteroudenkin ihmisen normaaliksi seksuaalisuuden ominaisuudeksi. Ja Jumala todella rakastaa homojaan.


      • Jumala loi ihmisen
        Jumala on luonut hom kirjoitti:

        Eihän homous voi olla synti, kun ei ole punatukkaisuuskaan, vai uskotteko te siellä luterilaisessa uskonnossa edelleen punatukkaisten syntisyyteen?

        Joka tapauksessa Jumala on luonut homouden siinä missä heteroudenkin ihmisen normaaliksi seksuaalisuuden ominaisuudeksi. Ja Jumala todella rakastaa homojaan.

        Turhaan syytät Jumalaa siitä, että Hän olisi synnin luonut, Jumala ei ole luonut syntiä maailmaan vaan synnin toi maailmaan paholainen.

        Jumala rakastaa myös homoja - totta! Ja siksi meillä onkin velvollisuus lähimmäisen rakkauden nimissä kertoa myös homoseksuaaleille oikein mikä on syntiä ja mikä ei ole syntiä. Kirkon liberaalit eivät rakasta homoseksuaaleja koska valehtelevat homoille mikä on syntiä ja mikä ei ole syntiä.

        Jumala rakastaa sellaisia ihmisiä joilla on taipumus harjoittaa homoseksuaalisia seksisuhteita ja elävät tämän mallin mukaan, mutta Jumala ei rakasta sitä mitä nämä homoseksuaalit tekevät sängyssä toistensa kanssa. Sen on synti ja kauhistus Jumalan silmissä ja tämän tulee tuoda lähimmäisen rakkauden nimissä tarkoin esiin.


      • luuloa sinulla
        Jumala loi ihmisen kirjoitti:

        Turhaan syytät Jumalaa siitä, että Hän olisi synnin luonut, Jumala ei ole luonut syntiä maailmaan vaan synnin toi maailmaan paholainen.

        Jumala rakastaa myös homoja - totta! Ja siksi meillä onkin velvollisuus lähimmäisen rakkauden nimissä kertoa myös homoseksuaaleille oikein mikä on syntiä ja mikä ei ole syntiä. Kirkon liberaalit eivät rakasta homoseksuaaleja koska valehtelevat homoille mikä on syntiä ja mikä ei ole syntiä.

        Jumala rakastaa sellaisia ihmisiä joilla on taipumus harjoittaa homoseksuaalisia seksisuhteita ja elävät tämän mallin mukaan, mutta Jumala ei rakasta sitä mitä nämä homoseksuaalit tekevät sängyssä toistensa kanssa. Sen on synti ja kauhistus Jumalan silmissä ja tämän tulee tuoda lähimmäisen rakkauden nimissä tarkoin esiin.

        Kysypäs homoilta? Jumalaltas et voi kysyä kun se ei vastaa ja jumalasi mielipidettä et voi tietää kun se on kirjoituksienkin mukaan salainen. Ja eihän sianlihakaan enää ole syöntikiellossa vaikka se ennen oli.


      • näin se meni
        luuloa sinulla kirjoitti:

        Kysypäs homoilta? Jumalaltas et voi kysyä kun se ei vastaa ja jumalasi mielipidettä et voi tietää kun se on kirjoituksienkin mukaan salainen. Ja eihän sianlihakaan enää ole syöntikiellossa vaikka se ennen oli.

        Jumalan kanta ratkaisee!

        Sianlihan suhteen olet oikeassa. Uudessa liitossa vain veren syöminen on kiellettyä.


      • korjaus
        luuloa sinulla kirjoitti:

        Kysypäs homoilta? Jumalaltas et voi kysyä kun se ei vastaa ja jumalasi mielipidettä et voi tietää kun se on kirjoituksienkin mukaan salainen. Ja eihän sianlihakaan enää ole syöntikiellossa vaikka se ennen oli.

        Juutalaisilta on kielletty sianlihan syöminen. Ei koskaan pakanakristityiltä.


      • Tarkoitatteko te pak
        korjaus kirjoitti:

        Juutalaisilta on kielletty sianlihan syöminen. Ei koskaan pakanakristityiltä.

        Tarkoitatteko te pakanakristityillä luterilaisia? Tosiaan aika hyvä nimitys harhaoppiselle lahkolle?


    • miksi kirkko miksi

      "Tasa-arvoista avioliittolakia kannattavat papit tahtovat tuoda esille, että kirkon tehtävä on aina ollut haastaa yhteiskuntaa ja vallanpitäjiä silloin, kun yhteiskunta on epätasa-arvoinen tai kun jotakuta sorretaan. "

      Tässä pappien vaatimuksessa pyritään epätasa-arvoisuuteen, kun uskovat halutaan syrjiä pois kirkosta. Jos loukataan kristityille pyhinä pitämiä arvoja näin luodaan epätasa-arvoisuutta ja syrjintää.

      Jos uskovat syrjitään pois kirkosta, niin tilalle tulee homoseksuaalit, joiden kiinnostus kirkkoa kohtaan kestää vain lyhyen aikaa ja sitten mennään muualle uusien vaatimusten kanssa.

      Miksi kirkolla on intressi syrjiä uskovat, jotka ovat kirkkoa pystyssä pitäneet, pois kirkon piiristä?

    • Maisalis

      Onnitteluni Juha-Pekalle! Hieno vaalitulos.

      • katkeruus kaikuu...

        Ottaa varmaan sua päähän kun konservatiivit voitti?
        Revi nyt sitten iloas mistä haluat.


    • faktatietoa

      Kaikissa länsimaisissa demokratioissa , myös Israelissa , homot hyväksytään tasavertaisiksi ihmisiksi enemmistöjen taholta . Venäjällä, sharia uskoa toteuttavissa muslimimaissa ja pienten rasististen ja fasististen ja muiden pikkuryhmien taholta heitä hyljeksitään ja jopa vainotaan.

      • se pieni ero

        Totta - kristinusko on poikkeus eräässä mielessä.

        Kristinuskossa myös hyväksytään homoseksuaalit tasavertaisiksi, mutta homoseksuaalinen käytännön harjoittaminen samaa sukupuoltaolevien kesken on synti ja kauhistus Jumalan silmissä. Miksi tahallaan kauhistuttaa Jumalaa ja pahoittaa Hänen mieltään?


      • faktatietoa
        se pieni ero kirjoitti:

        Totta - kristinusko on poikkeus eräässä mielessä.

        Kristinuskossa myös hyväksytään homoseksuaalit tasavertaisiksi, mutta homoseksuaalinen käytännön harjoittaminen samaa sukupuoltaolevien kesken on synti ja kauhistus Jumalan silmissä. Miksi tahallaan kauhistuttaa Jumalaa ja pahoittaa Hänen mieltään?

        Monia VT;asioita ei ole enää aikoihin sivistyneet ihmiset pitäneet voimassa eivätkä toteuttaneet niitä. Inhimillisistä ja järjellisistä syistä.


      • korjaus

        Juutalainen uskonto ja rabbit eivät edelleenkään hyväksy homoutta kuten ei Raamatun mukaan Jumalakaan. Mitä sitten ajattelee sekulaari Israel, sillä ei ole merkitystä koska eivät usko Jumalaa.


      • lisää faktaa
        faktatietoa kirjoitti:

        Monia VT;asioita ei ole enää aikoihin sivistyneet ihmiset pitäneet voimassa eivätkä toteuttaneet niitä. Inhimillisistä ja järjellisistä syistä.

        Silti Jumalan tahto on muuttomaton eikä kenenkään tule lähimmäistään tahallaan johdattaa syntiä tekemään. Kirkon liberaalit toimii rakkaudettomasti kun haluavat johdattaa homoseksuaalit kadotukseen. Tämä ei ole Jeesuksen tarkoittamaa rakkautta.


      • Maisalis
        korjaus kirjoitti:

        Juutalainen uskonto ja rabbit eivät edelleenkään hyväksy homoutta kuten ei Raamatun mukaan Jumalakaan. Mitä sitten ajattelee sekulaari Israel, sillä ei ole merkitystä koska eivät usko Jumalaa.

        Korjaukselle sen verran, että esim. reformijuutalaisuudessa hyväksytään homo tai lesbo jopa rabbiksi. Lue enemmän niin luulet vähemmän pätee siis tässäkin.


      • Maisalis kirjoitti:

        Korjaukselle sen verran, että esim. reformijuutalaisuudessa hyväksytään homo tai lesbo jopa rabbiksi. Lue enemmän niin luulet vähemmän pätee siis tässäkin.

        Sillä ei ole mitään merkitystä hyväksyykö rabbi tai pappi, jos Jumala ei hyväksy.
        Eikö enennemin kannattaisi totella Jumalaa kuin ihmistä. Ihmisestä ei ole sielusi pelastajaksi jos Jumala on toista mieltä.


      • faktatietoa
        lisää faktaa kirjoitti:

        Silti Jumalan tahto on muuttomaton eikä kenenkään tule lähimmäistään tahallaan johdattaa syntiä tekemään. Kirkon liberaalit toimii rakkaudettomasti kun haluavat johdattaa homoseksuaalit kadotukseen. Tämä ei ole Jeesuksen tarkoittamaa rakkautta.

        Vääristelet tahallaan. Et sinäkään noudata kaikkia VT:n ohjeita niinkuin ei muutkaan ihmiset mutta et näihin asioihin ota kantaa kun olet heikoilla asioissasi ja pidät vaan tätä homojuttua esillä.


      • faktatietoa
        evita- kirjoitti:

        Sillä ei ole mitään merkitystä hyväksyykö rabbi tai pappi, jos Jumala ei hyväksy.
        Eikö enennemin kannattaisi totella Jumalaa kuin ihmistä. Ihmisestä ei ole sielusi pelastajaksi jos Jumala on toista mieltä.

        Sama kysymys sulle kun tälle multinikkijankkaajalle. Noudatatko kaikkia VT:n ohjeita pilkulleen ja mistään lipsumatta?


      • faktatietoa kirjoitti:

        Sama kysymys sulle kun tälle multinikkijankkaajalle. Noudatatko kaikkia VT:n ohjeita pilkulleen ja mistään lipsumatta?

        Sekö sitten antaisi oikeuden tehdä Jumalan silmissä väärin kun minäkin teen väärin.
        Ei vääryydellä vääryyttä poistetta, vaan sillä että pyrkii elämään oikein.


      • faktatietoa
        evita- kirjoitti:

        Sekö sitten antaisi oikeuden tehdä Jumalan silmissä väärin kun minäkin teen väärin.
        Ei vääryydellä vääryyttä poistetta, vaan sillä että pyrkii elämään oikein.

        Ei mutta VT:n satoja kohtia on jo vuosisatoja jätetty noudattamatta kun ne ovat olleet sivistyneitten ihmisten mielestä järjen ja inhimillisen omantunnon vastaisia ja sellaisia että niitten noudattaminen olisi ollut suurempi paha kuin niiden noudattamatta jättäminen.


      • faktatietoa
        faktatietoa kirjoitti:

        Ei mutta VT:n satoja kohtia on jo vuosisatoja jätetty noudattamatta kun ne ovat olleet sivistyneitten ihmisten mielestä järjen ja inhimillisen omantunnon vastaisia ja sellaisia että niitten noudattaminen olisi ollut suurempi paha kuin niiden noudattamatta jättäminen.

        Ja nyt minun mielestäni , kun tieto homoudesta on lisääntynyt, on homouden tuomitsemisen aika jo ohi ja oikeastaan ollut jo kauan.


      • korjaus
        Maisalis kirjoitti:

        Korjaukselle sen verran, että esim. reformijuutalaisuudessa hyväksytään homo tai lesbo jopa rabbiksi. Lue enemmän niin luulet vähemmän pätee siis tässäkin.

        Älä länkytä. Oikeat uskovat ei hyväksy homoutta. Paras
        vaan tunnustaa se synniksi niin et sinäkään petä itseäsi.


      • pultti ja mutteri
        faktatietoa kirjoitti:

        Ja nyt minun mielestäni , kun tieto homoudesta on lisääntynyt, on homouden tuomitsemisen aika jo ohi ja oikeastaan ollut jo kauan.

        Homous on synti ja luonnotonta. Niin se vain on. Biologiakin sen todistaa.


      • faktatietoa.
        korjaus kirjoitti:

        Älä länkytä. Oikeat uskovat ei hyväksy homoutta. Paras
        vaan tunnustaa se synniksi niin et sinäkään petä itseäsi.

        Oikeana uskovana itseään pitävä on erään Jiillä alkvan henkilön mielestä - no ota selvää , mikä opettaja minä vääräuskoinen syntisäkki olen.
        Ja käyttäisit edes yhden ketjun ajan omaa nimimerkkiäsi niin olisi vähän reilumpaa.


      • faktatietoa
        pultti ja mutteri kirjoitti:

        Homous on synti ja luonnotonta. Niin se vain on. Biologiakin sen todistaa.

        Älä yritä. Minä olen kasvipuolen biologiasta jonkin verran perillä. Ja samat geenit ne ovat eläimissäkin.


      • korjaus
        faktatietoa. kirjoitti:

        Oikeana uskovana itseään pitävä on erään Jiillä alkvan henkilön mielestä - no ota selvää , mikä opettaja minä vääräuskoinen syntisäkki olen.
        Ja käyttäisit edes yhden ketjun ajan omaa nimimerkkiäsi niin olisi vähän reilumpaa.

        Sinähän epeli olet kun olet vetoat Jumalan sanaan vaikka et siihen uskokaan.


      • pultti ja mutteri
        faktatietoa kirjoitti:

        Älä yritä. Minä olen kasvipuolen biologiasta jonkin verran perillä. Ja samat geenit ne ovat eläimissäkin.

        Ihmisen biologia on vähän er kuin kukilla ja mehiläisillä.


      • ukko metso
        faktatietoa kirjoitti:

        Älä yritä. Minä olen kasvipuolen biologiasta jonkin verran perillä. Ja samat geenit ne ovat eläimissäkin.

        Entäs ihmisen anatomia. Miten se puoltaa homoutta?


    • panteisti
    • ei käsitä ei

      Mitähän sellaisen ihmisenpäässä mahtaa liikkua joka lykkii värkkiään toisen karvanaaman pakoputkeen!?!?

      osaako joku kuvitella?

      itse kuvittelen ettei siellä voi liikahtaa muuta kuin lukinverkot tuulessa ees taa.

      • huh aska haisoo

        Ainakin pohjasvesialueella moinen tuntuu vähintäänkin ympäristörikokselta.


      • asiantuntijjat hoi

        Pitäis kysyä mäkiseltä ja askolalta. Tai onhan tällä palstalla asiantuntijoitakin. Vastatkaa nyt kun haluatte ymmärrys.


    • menkää matkoihin -li

      Tulkaa kaikki- liike muui suuntaa Menkää kaikki-liikkeeksi, hyvä!

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      59
      1184
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      850
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      795
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      634
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      613
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      542
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      33
      537
    8. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      524
    9. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      503
    10. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      501
    Aihe