Päivittäkää rakkineenne heti! Kymmeniä turvapäivityksiä saatavilla heti, ja vielä
useampia sitten taas joskus.
http://www.iltasanomat.fi/digi/art-1288767561098.html?pos=crosspromo
useampia sitten taas joskus.
http://www.iltasanomat.fi/digi/art-1288767561098.html?pos=crosspromo
Vastaukset 4
Vanhimmat
"Internet Explorer -selaimista löytyy 17 aukkoa. Vakavin näistä päästää hyökkääjän koneelle, jos selaimella vain vierailee hyökkääjän muokkaamalla verkkosivulla."
Kuka tyhmä käyttää exploreria nykyään kun on muitakin. Esim. https://www.mozilla.org/en-US/firefox/independent/#play/?utm_source=Facebook&utm_medium=MozLandingPage&utm_campaign=FX10&utm_content=WebsiteShare
Windows on sellainen käyttöjärjestelmä että sitä mukaan kun niitä tietoturva-aukkoja saadaan paikattua, saa hakkerit tehtyä niitä siihen lisää. Linuxissa ei ole tätä ongelmaa ja nettiselaamiseen Linux on paljon parempi ja turvallisempi.
Paras tietoturvaohje: ottakaa se nettijohto irti. Pitääkö siellä internetissä olla 24/7?
Ja TAAS 60 megaa "tärkeitä" päivityksiä asennettava.. Ei mikään ihmekään että windows-koneet on jo parin vuoden käytön jälkeen täysin tukossa.