Kristinusko tuli Suomeen idästä jo 500-luvulla jKr.

Kristinusko tuli Suomeen idästä jo 500-luvulla jKr.

Esko Halme kirjoitti RV-lehdessä (46/2014) mielenkiintoisen artikkelin ”Suomen kirkkohistoriaa uusiksi”.

Halme viittaa arkeologian emeritusprofessori Unto Salon näkemyksiin tämän kirjassa Risti ja rauta, jonka mukaan on löytynyt arkeologisia todisteita siitä, että kristinusko tuli Suomeen idästä jo 500-luvulla jKr. ortodoksisen bysanttilaisuuden muodossa. Ruotsista on löytynyt ensimmäisiä merkkejä kristinuskosta 600-luvulta ja nekin ovat ortodoksista alkuperää. Kristinusko tuli siis ensin Suomeen ja vasta myöhemmin Ruotsiin ja molempiin maihin idästä.

Todisteet ovat 500-600 –luvuilta hautakalmistoista löytyneitä kristillisiä koruja ja myös se tosiasia, että suomen kieleen omaksuttiin monia kristinuskon perustermejä muinaisvenäjästä.

Perinteisen käsityksen mukaan kristinusko tuli Suomeen lännestä eli Ruotsista ensimmäisen ristiretken myötä 1150-luvulla, mutta asia ei uudemman tutkimuksen mukaan ole näin.

Miksi meille on sitten opetettu väärää kirkkohistoriaa?

Vastaus on helppo. Halme toteaa kirjoituksensa lopuksi: ”Historia on aina voittajien historiankirjoitusta. 600-vuotisen Ruotsin vallan aikana määriteltiin Suomen historia – Tukholman näkökulmasta.”

Näin on. Suomi on ollut satoja vuosia Ruotsin määräämän vääristellyn historiakirjoituksen alamainen toistaja.

Olen sitä mieltä, että Suomen on jo korkea aika vapautua tällaisesta orjamentaliteetista ja uskoa, että Suomessa oli monenlaista sivistystä jo ennen ruotsalaisten tuloa.

6

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ttkkl

      Kyllä Kristinuskotuli suomalaisille jo Uralin mutkaan apostolien aikana. Ja saivat angliisaksit suomalaisten kauta kritinuskoa painovirheuneen/kirjoitusvirheineen,sillä lisko sana lienee usko sanan kirjoitusvirhekäännös, jossa ensimmöisen kirjaimeen hunosti kirjoitettu kirjainmen lukivat liskoksija käänsvät rdragoniksi eli liskoksi. Anglisaksit olivat tuohon aikaan Euroopan mantereen puolella. Kutsuivat johtajiaan liskoiksi! Tarkoittivat Uskoiksi!

    • ...

      Venäjänpelko oli silloin aiheellista.

    • a-nonyymi

      Ja taas näitä Putinin propagandakoneiston levittämiä tarinoita. Tämä on verrattavissa siihen, että sanottaisiin Halloween-juhlan tulleen Suomeen jo 20-luvulla, koska Ylihärmäläisen talon ullakolta on löytynyt kaiverretun kurpitsanpään jäänteet tuolta ajanjaksolta.

      Tuota 500-lukua aiemminkin on ollut kristittyjä Suomessa - jo Paavalin elinaikanakin asui luultavasti kristittyjä Suomessa. Kun sanotaan, että kristinusko tuli Suomeen myöhemmin Ruotsista, niin tarkoitetaan että se yleistyi täällä räjähdysmäisesti tuolloin ja myös vakiintui. Tuota aikaa ennen Suomi oli ns. muinaisuskontojen aluetta ei siis kristinuskoa tunnustavien ihmisten asuttama alue.

      Meitä sidotaan näinä aikoina tiiviisti Venäjän valtapiiriin valtavan propagandakoneiston voimin - Ruki ver!

    • fda

      Vasta Rooman keisari otti nykyisen näköisen ristin kristinuskon merkiksi. Ristiinnaulitsemisessa käytetty teloitusväline on kreikankielestä suoraan käännettynä pylväs. Aikaisemmin monissa pakanauskonnoissa oli käytössä ristisymboli.

    • historia11

      "500-luvulla jKr. ortodoksisen bysanttilaisuuden"

      Ennen 1000-lukua ei ollut erillistä ortodoksikirkkoa, vaan yksi Kirkko, jolla oli eri keskuksia.

    • Pertti Uskonen

      Näinhän asia on saattanut olla. Kristinusko on tullut joskus kauan sitten Suomeen. Nyt sen aika on kuitenkin lähteä.

      Katso Jouko tilastoja.

      Kirkosta erotaan ennätysvauhtia. Kirkosta eronneiden lapsille ei enää opeteta uskontoa.

      Kristinusko Suomessa on tullut tiensä päähän. Toivottavasti sitä ei korvata jollain muulla hölynpölyllä kuten Islamilla...

      Loiko Jumala ihmisen, vai ihminen Jumalan??

      Veikkaan jälkeistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      28
      2673
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      91
      1034
    3. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      891
    4. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      66
      865
    5. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      837
    6. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      6
      817
    7. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      37
      800
    8. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      64
      777
    9. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      75
      714
    10. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      135
      708
    Aihe