Kauanko ohjelmoinnin opiskelu vie aikaa?

ihanalkaja

Haluaisin kehittää Nimenhuudon Androidille. Kuinka kauan tällaisen opiskeluun vaatisi aikaa? En osaa juuri mitään ennestään. En edes ymmärrä, miten saisin siirrettyä kotikoneelta ohjelmia kännykkääni.

8

273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jei jei jei

      Mitä nyt yliopisto opiskelu vie. Joku huippu voi alkeista alkaen suoritua parissa vuodessa. Todennäköisemmin se vie monia vuosia.

      Jotain suppeita osa-alueita osaa nopeammin (mutta onko auton renkaan vaihtaja automekaanikko?)

    • Javaw

      Jos et osaa siirtää kotikoneelta ohjelmia kännykkään, sinut pitää ensin opiskella tietokoneen käytön perusteet. Sitten ohjelmoinnin perusteet vaikka Javalla, kannattaa myös opetella C niin ymmärtää syvällisemmin. Sitten täytyy vielä opetella Android-ohjelmointia Javalla.
      Jos vuosi tietokone-opetteluun, kaksi vuotta ohjelmointiin ja puoli vuotta Android-ohjelmoinnin opetteluun, niin 3,5 vuoden kuluttua voisit saada sen nimenhuudon Androidille.

      Itseopiskelu, varsinkin ohjelmoinnin, on hidasta ja tuskaista.

      • hidasprosessi

        Opiskeleminen on hidas prosessi. Yksinkertaisen ohjelman tekemiseen vaadittava oppimateriaali on tosiaan yleensä vuosia. Pelkällä copy-paste-jutuilla ei kovin pitkälle pötki.


      • ModerniRenessanssimies
        hidasprosessi kirjoitti:

        Opiskeleminen on hidas prosessi. Yksinkertaisen ohjelman tekemiseen vaadittava oppimateriaali on tosiaan yleensä vuosia. Pelkällä copy-paste-jutuilla ei kovin pitkälle pötki.

        Copypastetuksella pääset projektipäälliköksi ja ylenet sieltä osaston manageriksi pois alta oikeita töitä haittaamasta. Lopputilanteesi on Dilbertin sakaratukkainen pomo.


    • Koodiapinat

      Vie koko elämän. Ellet aio koodiapinaksi ryhtyä....

    • Sarvista härkää

      Kyllä pikkujuttuja tekee jo päivän parin opiskelulla.
      Parin viikon jälkeen moni jo kutsuu itseään guruksi.

    • kanki_kauas

      Ei kauaakaan. Riippuu täysin lähtökohdista. Esim. "napin painamisesta seuraa ping-paketin lähetys sisällöllä edeltä annettuun osoitteeseen".
      esim. wish on varmaankin portattu em. ympäristöön:

      #! /bin/wish
      button .btn1 -text "Läsnä" -command "ping $HOST -p my_id_12345"

      Tietysti voi olla haluja tarkistaa, että oppilas todella on luokassa, eli pitää lähettää
      vaikkapa joku taululla oleva sana.

      Yhtä hyvin voisi tarkistaa, näkyykö oppilaan luurin bluetooth-id:tä..

    • ei_pikatietä

      Ohjelmoinnin opiskelun aika riippuu myös ohjelmointikielestä. C/C kielen opiskelussa ei oikeastaan ole mitään aikarajaa, nytkin useimmat ohjelmoijat tekevät niitä tyypillisiä aloitteiljoiden virheitä. Näistä 25 yleisimmän virheen luettloa on julkaistu netissä. C/C kieli vaatii paljon kokemusta siinä ei tulla asiantuntijaksi hetkessä. Todellisia C/C kielen taitajia on tosi harvassa koska useimmat jatkaa sitä aloittelijoiden virheiden toistoa vuosikaudet.
      Vaativa ohjelmointikieli on myös Lisp (jota pidetään tekoälykielenä).
      Hyvältä ohjelmoijalta vaaditaan myös niiden alueiden tuntemusta jolle aikoo kirjoitella ohjelmia. Esim. jos aikoo kirjoittaa matemaattisia ohjelmia pitää osata matematiikan alue hyvin. Jos aikoo kirjoittaa opetusohjelmia niin sitten pitää olla pedagogiset taidot hallinnassa.
      Pikatietä hyvään ohjelmointiin ei ole. Tässä ei riitä ohjelmointikielen muodollinen hallinta vaan pitää tuntea myös ne sovellusalueet jolle aikoo kirjoitella ohjelmia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      215
      23130
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      102
      17790
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      305
      15519
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      153
      10695
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      118
      9620
    6. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      37
      8231
    7. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      34
      8203
    8. 237
      6752
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      204
      6406
    10. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      36
      5983
    Aihe