Kristin uskonto on hyvä?

Näin sanovat suhteellisen monet uskovaiset että on toimiva, ainakin täällä suomessa. Onko näin? Mikä olisi seuraavaksi hyödyllisin. Mikä olisi sellainen missä paras hyöty suhteessa vaivaan, sellainen "laiskanmiehen uskonto"?
4164
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Itse sanon uskovaisena, että kristinusko on ainoa OIKEA. Kristinusko on loogisin, järjellisin. Laiskanmiehen uskontoa ei taida ollakaan, ainakaan omasta mielestäni, mutta sen myönnettäköön, että kristinuskossa on vähiten ns. rituaaleja ja sellaista pakkopullaa.

Äänestä
  • kristinusko olla laiskanmiehen uskonto, sillä tässä Jumala on tehnyt kaiken valmiiksi, ja ihmisen pitää vain nöyrtyä siihen. Toisaalta kristitylle taas ei sovi minkälainen elämä tahansa. Ainoa työ, joka jokaisen on tehtävä itse, on taistella omaa sisäistä itseään vastaan; sillä aika luonnotonta meille on tuottaa mitään hyvää, ainoastaan paha tulee luonnostaan meistä helposti.

    Äänestä

  • Kristinusko on täyttä paskaa kuten monet muutkin uskonnot. Mitä järkeä on uskoa jumalaan, saa tehdä mitä tahansa ja sitten saa synnit anteeksi ja pääse etaivaaseen. Vitunmoista sontaa sanoisin.

    Missä on logiikka ja järki siitä ainakin on hyvin kaukana.

    Nimenomaan rituaalien ja pakkopullan puuttuminen on se mikä siinä on täyttä kusetusta.

    Täyttää paskaa koko uskonto ja raamattu. Nuoret rupee uskovaisiksi on niin siistii olla erilainen ja sit kuunnellaan jeesusmusaa kuten terapiaa ja ollaan olevinaan niin uskovaisia. Terapia ei oo mitään jeesusmusaa haloo! Jos ihminen on uskovainen niin käyttäytyisi sitten sen mukaisesti eikä olisi niinkuin joku pelle.

    Äänestä

  • "...Kristinusko on loogisin, järjellisin...."
    Siis, jos jostain putkahtaa esiin VIELÄ loogisempi ja järjellisempi uskonto, niin sitten pitää kääntyä siihen, eikö?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hepa kirjoitti:

Näin sanovat suhteellisen monet uskovaiset että on toimiva, ainakin täällä suomessa. Onko näin? Mikä olisi seuraavaksi hyödyllisin. Mikä olisi sellainen missä paras hyöty suhteessa vaivaan, sellainen "laiskanmiehen uskonto"?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu