Kyläkoulu-hässäkkä mediassa

asiaa seurannut

Täytyy sanoa että näin naapurikuntalaisena vihtiläistä mediaa ja päätöksentekoa lehdestä seuratessa ei voi kuin ihmetellä. Vihdin Uutisissa ykkösjuttuna jo monta viikkoa kyläkoulujen lopetusuhka. Uudessa lehdessä sitten kerrottiin että täpärä äänestys ja koulut säilyy. Mikä ihme vihtiläisiä demareita ja kokoomuslaisia risoo kyläkouluissa, ei voi kuin ihmetellä. Outoa samaan aikaan Suomi24 palsta ihan hiljainen aiheesta. Mutta hyvä lopputulos ettei lähdetty keskittämisen politiikkaan mukaan lähikoulujen osalta.

2

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pois vaan

      Kyllä ne elitistiset pienen joukon kyläkoulut vielä katoaa. Ei ole suuremmilla paikkakunnillakaan varaa sellaisia pitää. Kakarat voi hyvin bussin kyydillä matkustaa kouluun. Vihdin kunta on niin perse kuralla kun rahaa ei ole missään eikä tule, seuraava sitten että lakkautetaan terveysasemat, vähennetään diabetes-sairaiden neuloja, vanhusten hoitoa ja suljetaan päiväkoteja. Vihti ei pysty myymään pellon pientareitaan omakotirakentajille, sinne kun laki vaatii viemäri- ym verkoston rakentamista ensin ja kun ei ole muutenkaan rahaa, niin milläs rakennat, muutenhan asia on hyvä, että on ensin kunnallinen vesi- ja viemäriverkosto kuin kaikken omat paskahuusi- ja kaivojärjestelmät ja sitten vasta talot. Ei kaikki Vihdissä halua kustantaa pienen joukon kakaroiden pikkukouluja ja puhumattakaan nyt siitä, että kuka täyspäinen edes haluaa jonnekin pimeälle pellolle joka on ei missään.

    • v.17

      Ihan samaa mieltä edellisen kirjoittajan kanssa. Jos joku ehdottomasti haluaa asumaan keskelle ei-mitään kustantakoon itse lastensa koulukyydit taajamaan. Persaukisella kunnalla ei kerta kaikkiaan ole varaa tälläiseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4642
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      180
      1947
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1630
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      132
      1186
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1121
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1056
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      953
    8. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      916
    9. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      882
    10. Mulla on tarkat korvat

      Kuulin sun äänen ihan selvästi.
      Ikävä
      4
      848
    Aihe