Kaipuu

Kun tästä palstasta on nyt näköjään tullut exmormonien temmellyskenttä, niin esittäisin kysymyksen:

- Kaipaako kukaan takaisin kirkon piiriin?
- Muistaako kukaan hyviä kokemuksia kirkossa?
- Tunsitko elämälläsi olevan selvän suunnan?
- Tunsitko olleesi lähempänä Jumalaa?

Minä ainakin voin vastata kaikkiin "Kyllä".
Ei minulla ole mitään paha sanottavaa kirkosta omiin kokemuksiini pohjaten. Opillisista totuuksista en menisi takuuseen, mutta samassa jamassa kaikki uskonnot ovat. En menisi takuuseen minkään muunkaan uskonnon totuudesta!
7356
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

sitten viimeisen putken. Oletko tarkastellut, minkäläista kirjallista ja moraalista taidetta sait aikaiseksi rommin pyhässä hengessä, no kiitokset saat, että olet ainakin rehellinen jurrissa.

Äänestä
  • ...enkä enää löydäkkään niitä viestejä.

    Äänestä

Koen aina joka sunnuntai sanomattoman hyvää oloa ja rauhaa... tunnen voimallisesti kuinka Pyhä Henki on läsnä ja rakastan sitä tunnetta.
Se tunne on ihana ja sen avulla jaksan taas pitkään.
myös kun luen Raamattua, Mormonin kirjaa tai kirkkomme Liahona-lehteä tunnen samalla tavalla... ja se tunne jää pitkäksi aikaa.

Uskon, että tunnet kaipuuta juuri tähän ihanaan Pyhän Hengen läsnäoloon-ja
myös siihen varmuuteen että elämällä on oikea suunta ja tietää olevansa sillä kapealla polulla joka vie takaisin taivaan Isän luokse sekä siihen tunteeseen että Jumala todella on lähellä ja rakastaa ja hyväksyy sinut ja elämäsi!

Silloin ei ole väliä herjauksilla tai pilkalla ...
ne vain todistavat palautetun evankeliumin oikeaksi yhä varmemmin!

Äänestä

Minä en ole koskaan kaivannut takaisin mormonismin pariin, mutta minulla oli todella pitkä hengellinen etsintäkausi sen jälkeen, kun erosin kirkosta. Ihmisen terveys koostuu näistä:
1. Fyysinen terveys (tai kyky sopeutua vanhenemiseen, vammaisuuteen, sairauteen tai muuhun toimintakykyä rajoittavaan) 2. Henkinen, mielenterveys 3. Sosiaalinen terveys, hyvät ihmissuhteet ja mahdollisuus oppia ja kehittyä 4. Hengellinen terveys, kokemus jostain korkeammasta ja mahtavammasta voimasta tässä maailmankaikkeudessa, kuin mitä itse on ja tunne siitä, että on osa jotain kokonaisuutta ja elämällä on mieli ja tarkoitus, vaikka pienikin, tässä kokonaisuudessa.
Minä löysin hengellisen terveyteni sellaisten ihmisten parista, jotka eivät ryhmänä tunnusta mitään tiettyä uskontoa mutta ovat silti hengellisimpiä tuntemiani ihmisiä. Hengellisen terveyden edellytys on myös että ei elä vain itseään varten, siis työ, palveleminen, vapaaehtoistyö.

Äänestä
  • Hienoa jos olet löytänyt tasapainon ja eheyden.
    Minä myös uskon palveluun ja itsensä unohtamiseen... sillä onkin kirkossamme suuri sija.

    Äänestä

Onko jossakin määritelty, kuka näillä suomi24 palstoilla saa mielipiteitään ilmaista? Luinpa tuossa juuri nuo keskustelun ohjeet, siellä kyllä kehotetaan keskustelemaan rakentavasti ja asiallisesti. Monen mormonikirkosta eronneen mielestä on hyvinkin rakentavaa ja asiallista tuoda mahdollisille tutkijoille ja muille kiinnostuneille tiedoksi se, mikä on kirkon todellinen luonne, se mitä lähetyssaarnaajat eivät kerro. Onko niin vaikea uskoa, että meitäkin on, jotka syvästi kadumme sitä että olemme koskaan tulleet siihen kirkkoon liittyneeksi, ja toivoisimme kaikessa rakkaudessa ettei kukaan samaa erehdystä tekisi. Mormoneilla on kyllä omia sivustojaan, joilla ei poikkeavia mielipiteitä näy. Miksi roikutte näillä sivuilla jos se on niin tuskallista? Olisiko kuitenkin niin, että on mukava sitten todistuskokouksessa kertoa, kuinka on tehnyt lähetystyötä netissä ja kuinka on saanut kokea pilkkaa ja vainoa ihan kuin Kristus. Ja tässä kohden en malta olla sanomatta tälle nimimerkki Josefinalle, joka on kokenut tulleensa nimitellyksi eläimeksi, että verbi "apinoida" tarkoittaa nykysuomen käsikirjan mukaan yhtä kuin matkia. Tarkoituksellinen väärin tulkitseminen ei kertoo hänestä itsestään aika paljon.
Mitä tulee kysymykseesi, en todellakaan kaipaa takaisin kirkon piiriin. Uhrasin sille useita vuosia elämästäni, "kaiken rahani, aikani, voimani ja kykyni" kuten temppelissä vannottiin. Perheemme elämä ei tullut siitä yhtään sen paremmaksi, päinvastoin. Kaiken jälkeen minun on enää hyvin vaikea uskoa mihinkään, ainakaan mikään uskonlahko ei enää minua pauloihinsa saa. Kun on kerran kiivennyt yhdestä kaivosta ylös niin miksi ihmeessä hyppäisi toiseen.

Äänestä
  • että sinusta tuntuu noin kurjalta.
    Toivon elämääsi kaikkea hyvää- ennenkaikkea rauhaa.

    Mielipiteitä voi ilmaista niin monella tavalla....
    asiallisesti ja loukkaamatta ketään tai sitten loukkaamalla ja ilkeämielisesti.

    Mitä sinulle taphtui että noin olet katkeroitunut?
    Minulla on aivan päinvastaiset kokemukset kirkostamme, olen tosi iloinen että löysin sen elämääni ja se on auttanut minua niin valtavan paljon ja myös koko perhettämme.
    Se on parasta mitä meille on tapahtunut.

    "Roikun" täällä sivustolla siksi, että yritän oikaista kaikkia monia väärinkäsityksiä mitä kirkosta puhutaan.
    Ei tämä ole tuskallista, joskus vaan hyvin turhauttavaa.

    Miksi sinä "roikut" täällä sivustolla?
    Haluaisitko ettei täällä olisi yhtään jäsentä puolustamassa , niin että saisitte rauhassa puhua niinkuin haluatte.

    En ole muuten ollut todistamassa näistä nettikirjoitteluistani...
    viime sunnuntain todistuskokouksessa todistin Mormonin kirjasta...
    sillä tunsin suurta kiitollisuutta siitä kirjasta!

    ps.kyllä minua on ihan reippaasti nimitelty ...ilmeisesti ärsytän ihmisiä koska en suostu uskomaan kaikkea mitä täällä kirkosta puhutaan.. mikäpä siinä... niinkuin sanoin, nahka paksuuntuu vaan!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Exmoro kirjoitti:

Kun tästä palstasta on nyt näköjään tullut exmormonien temmellyskenttä, niin esittäisin kysymyksen:

- Kaipaako kukaan takaisin kirkon piiriin?
- Muistaako kukaan hyviä kokemuksia kirkossa?
- Tunsitko elämälläsi olevan selvän suunnan?
- Tunsitko olleesi lähempänä Jumalaa?

Minä ainakin voin vastata kaikkiin "Kyllä".
Ei minulla ole mitään paha sanottavaa kirkosta omiin kokemuksiini pohjaten. Opillisista totuuksista en menisi takuuseen, mutta samassa jamassa kaikki uskonnot ovat. En menisi takuuseen minkään muunkaan uskonnon totuudesta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu