TYÖNTEKIJÖITÄ ENÄÄ? EI MUUTA KUIN ORJUUTTA JA KURJUUTTA MUTTA NIMI ON HIENOSTI MUUTETTU HARJOITTELIJAKSI. EDELLISESTÄ HARJOITTELUPAIKOSTA POTKUT JA TAAS SEURAAVAAN PAIKKAAN HARJOITTELEMAAN MUTTA KETÄÄN EI KOSKAAN PALKATA! MIKÄ HEL-VETTI SIINÄ ON ETTÄ TYÖNANTAJAT OVAT NYKYÄÄN YKSIÄ PER-KELEITÄ JA HYVÄKSIKÄYTTÄJIÄ?
MIKSI NE PER-KELEET EIVÄT PALKKAA
PERSERAISKATTUORJA
7<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Miten tuollaisia voisi palkata oikeisiin töihin kun ei osaa kirjoittaakaan kuin tikkukirjaimilla?
PALKKAISIT RASISTI SITTEN EDES NIITÄ SIVISTYNEITÄ TYÖTTÖMIÄ.
En voi, ne ovat pitäneet työpaikkansa.
Nykyajan yritys kulttuuriin kuuluu haalia vain ilmaista työvoimaa, firmojen voitot maksimoidaan kaikin tavoin, olipa ne sitten rehellisiä taikka ei, ja Suomen hallitus ja eduskunta tukee, tätä työkansan polkemista ja kusettamista!
Herääkin kysymys jotta onkohan joku osa Suomen kansasta äänestänyt pahasti vikaan?
Kannattaa suraavissa vaaleissa miettiä kaksi jopa kolmekin kertaa kenelle äänensä kenkkää, nuo vanhat puolueet ainakin ovat jo sutkin luonteensa näyttäneet!
Late Lapista. SSSS Ry!
Late Lapista. SSSS Ry!
katsos. pohjimmainen syy tähän toimintaan on se että yrittäjät haluavat minimoida vastuunsa valtion ja työntekijän syliin ja samalla maksimoida tuoton firmalleen. ennen sitä kutsuttiin KOEAJAKSI. katsos koeajalta piti työntekijälle maksaa PALKKAA. nyt kun hallituksen hyväksynnällä saadaankin HARJOITTELIA, TYÖKOKEILIJA työttömyyskorvauksella 9 e kulukorvauksella. firmaan painamaan hommia ryppyreikä tiukkana koska pelkää että mikälli harjoitteluaikana tulee potku niin karenssi napsahtaa niin totta hemmetissä loisbummityönantajat käyttää hyväkseen. sinäänsä mielenkiintoiseksi tilanne tulee kun 90000 pitkäaikaistyötöntä joutuu 2015 tämän piiriin. tulee muuten suttua ja sekundaa työmailla. vanhalla järjestelyllä sentään työntekijä koki halua näyttää osaamistaan mikälli uskoi työn jatkuvuuteen koska koeajalla työsuhteen pystyi purkamaan helposti koeaikaan vedoten. kiitos tarja filatohveli ja mooses lipponen. olettanen että työmailla tullaan näkemään runsaasti nk. kaakelberin veljeksiä kummelin kultakuumeesta.
Nykyään saa helposti ilmaista, puoli-ilmaista tai tilapäistä työvoimaa. Meidänkin työpaikalla on työharjoittelijoita, vuokratyöntekijöitä ja muutama palkkatuella työskentelevä.
Jatkuviin, eli toistaiseksi oleviin työsuhteisiin ei juuri palkata ketään. Ruuhkahuiput hoituvat tilapäistyövoimalla. Eläkkeelle lähtevien tilalle ei palkata ketään tilalle.
ja käytäntö tulee lisääntymään tulevaisuudessa. koko pirun paletti joksi työelämää kutsutaan suomessa tulee tulevaisuudessa kokemaan saman kuin usa ssa. lyhytnäköistä tuotontavoittelua maksimissaan unohtaen sen tärkeimmän eli hiljaisen osaamisen. kohta se kuuluisa laatu josta suomi tunnetaan tulee olemaan historiaa kun konkarit poistuu eläkkeelle ja nuorempi polvi ei osaa, halua tai vois vähät välittää mimmosta tuotetta tulee kun tietää että työpaikka on väliaikainen ja siksi ei sitoudu mihinkään. ja kun jo elämiseen tarttee käydä 2-3 :messa duunissa selviytyäkseen niin tulee todella suttua ja sekundaa.. voit viedä hevosen vesikaukalolle mutta et pakottaa juomaan siitä. mutta tällastahan se on ollut jo viimeset 20 vuotta.