Adventtikirkko on jakaantunut kerhoihin. Nuorilla, pastoreilla, kasvisyöjillä ja naisilla on omat kerhonsa unohtamatta partiolaisia.
Kerhotoimintaa
a.ismi harrastuksena
10<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
---)...unohtamatta partiolaisia.(---
Täsmennys:
Adventtikirkossa partiolaisnimeä ei käytetä, vaan nimitys "polunkävijät" on tutumpi.
Nuoria, joita halutaan kiihkeästi pitää lahkon sisällä jo pienestä lähtien kehotetaan / pakotetaan liittymään polunkävijöihin.
Polunkävijä nimenä on sitten itse "kerholaisten" toimesta saanut ajan saatossa jos jonkinlaisia eri nimiä. On mm. "puluntallaajat", "astujat", "keinosiementäjien kerho" (viitataan pidättäytymisestä seksin saralla) jne.
Mm. USA:ssa polunkävijät (pathfinders) muistuttaa sitten huomattavasti enemmän armeijan sotilaallista touhua ja monissa maissa on sitten otettu mallia adventistisesta / "vegetaarisesta" sotilaskoulutuksesta USA:ssa.
http://www.dgsda.org/ministries/downers-grove-pathfinders/
http://news.adventist.org/all-news/news/go/2011-05-03/unity-is-key-wilson-says-in-kenya-visit/
http://willowdalechurch.ca/home/?page_id=438
https://www.youtube.com/watch?v=BdsIBWpK100
Adventtikirkko mielellään käyttää polunkävijöistä nimitystä "pienet sotilaamme".
Aseina näillä ns. sotilailla saa olla puukot ja kirveet, mutta rynnäkkökivääri taitaa olla vielä kiellyttyjen varusteiden listalla ainakin Suomessa.
SDA opettaa sotilastoimintaa jo nuoresta pitäen.
Olet puhdas paskanpuhuja.
Pyh! olet adventismin uhri.
Varo adventisteja.
Hyvä suoritus !! todella hyvä .. ja mukana on molempia sukupuolia, kaikenikäisiä ja näköisiä ..
Kiva, kun adventisteilla on monia aktiivisia ryhmiä. Niin niitä on muissakin hengellisissä piireissä.
Ainut, ketkä täällä on kateellisia, on nämä jumalattomat ateisit.
Niillä on vain isän oma kaljakapakka kerho, josta tulevat sitten kotiin pieksämään oman akkansa ja ajavat lapsensa pihalle.
Sentähden tv-kin lähettää lapsiperheistä hätähuutoja iseille, että jättäsivät ne viinansa väliin.
Eli totta, ilmi-antaja voi hyvinkin olla tällainen vähäosaisen perheen huoltaja, joissa ei ole harrasteita ja siksi kiristelee aloittajan kanssa hampaita.
Tosin näistä ateistisista tulee näitä jengiläisiä.
Adventismi on harhaoppia ja eksytystä. Vieläpä usko väärään profeettaan.
Saanen nauraa sinulle "nähdään ajasta" ja sinun kuvailemallesi adventistiselle harrastustoiminnalle. Mitähän se mahtaisi olla?
Lauantaina 2 tuntia seurakuntasalissa istumista puoliunessa kuuntelemassa satuja sekä osallistumista pastoreiden lokoisan elämän rahoittamiseen?
Isänä voin kertoa, että meidän perheen lapsia ei ole tarvinnut viedä jonkun jenkkilahkon kerhotoimintaan. Lapset ovat saaneet vapaasti valita lauantaipäivän ohjelmansa.
Toisin on adventistiperheiden lasten, joiden täytyy väkisin ja vanhempiensa pakottamana lähteä lauantaiaamusin kuluttamaan aikaa huonojen satujen parissa.
Siksi on niin että se parhaiten nauraa joka viimeksi nauraa..
Millä perusteella viimeksi naurava parhaiten nauraisi mielestäsi?
Käsitykseni mukaan se, joka ensiksi nauraa on kaikkein paras ja vilpittömin nauraja, joka on myös nopein ymmärtämään jutun sisällön?
Viimeksi nauraja on yleensä se kaikkein hitain ymmärtämään juttua yleensäkin.
Viimeksi naurajat ovat myös niitä, jotka eivät ymmärrä asian hupaisuutta, mutta nauravat teennäisesti, koska eivät halua näyttäytyä muiden seurassa ymmärtämättömiksi?