Kansalaisaloite aborttien tekemisiin liittyen

aborteista

Elämän päätöstilanteita koskeva kansalaisaloite on käynnissä. Sen voi itse kukin allekirjoittaa, jos näkee sen hyväksi. Aloite on kerännyt jo 44 000 nimeä, mutta vielä 6000 nimeä puuttuu 50 000:sta, jotka tarvitaan, jotta aloite etenisi eduskuntaan. Nimien keruuaika päättyy 23.11.2014. Kansalaisaloite löytyy osoitteesta https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/860

Aloitteessa esitetään, että lääkärit, sairaanhoitajat, lähihoitajat ja kätilöt saisivat oikeuden päättää siitä, haluavatko vakaumuksensa pohjalta osallistua aborttien tekemiseen vai rajataanko kyseiset toimenpiteet heidän työtehtäviensä ulkopuolelle. Kansalaisaloitteen laittoivat alulle eräät kätilöt ja gynekologit eri puolilta Suomea, joista osa oli lopettanut työt terveydenhuoltoalalta kun työterveys meni tehdessä asioita, joista he kokivat suurta syyllisyyttä. He eivät ole kieltämässä abortteja, vaan vaatimassa vain sitä, että terveydenhuollon henkilöstöllä olisi oikeus päättää työtehtäviensä sisällöstä toisen ihmisen elämän päättämistä koskevien tehtävien osalta. Ja että aborttitehtävät jätettäisiin vain niiden ihmisten tehtäväksi, joiden omatunto ei abortteja vastaan ole. Poikkeuksena kuitenkin tilanteet, joissa äidin henki on vaarassa.

Mitä ajatuksia tuosta kansalaisaloitteesta herää?

Alla erään kansalaisaloitteen alullelaittajan kertomus siitä, miksi itse ei enää voi toimia kätilönä:

"Erään kerran minulle oli jaettu potilaaksi nainen, jolla oli lähes 23 raskausviikkoa täynnä. Koin erittäin vaikeaksi annostella keskeytyslääkkeet potilaan emättimeen, koska tunsin, että käytännössä olen päättämässä vauvan elämän. Näin kuitenkin tein ja vielä oman vuoroni aikana sikiö syntyi, kaikkien kauhuksi elävänä. Hän päästi ensihuutonsa ilmoille, heilutteli käsiään ja yritti vimmatusti tehdä hengitysliikkeitä. Pyysin apua lastenlääkäriltä, joka oli viereisessä huoneessa ja kysyin, mitä teemme. Hän totesi, että emme voi tehdä mitään, koska kyseessä on myöhäinen raskaudenkeskeytys. Samalla hän lisäsi, että on eettisesti todella arveluttavaa keskeyttää tällaisia myöhäisiä raskauksia, kun samanaikaisesti raskausviikoiltaan saman ikäisiä sikiöitä elvytetään ja jää henkiinkin ennenaikaisissa synnytyksissä.

Odotimme sitten, että vauvan elonmerkit hiipuisivat ja niin tapahtuikin noin kymmenen minuutin kuluttua. Perhe oli todella järkyttynyt ja niin olin minäkin. Kävin työpaikkapsykologin kanssa juttelemassa kaksi kertaa ja hän totesi, että minulla on posttraumaattinen stressireaktio. Hän totesi, että koska oman vakaumukseni ja eettisen näkemykseni mukaan abortit ovat surmaamista, on erittäin vaarallista pakottaa minut työntekijänä sellaisiin työtehtäviin. Työntekijän henkinen terveys vaarantuu, jos joutuu toimimaan syvää vakaumustaan vastaan.

Tämän tapauksen jälkeen en ole enää pystynyt toimimaan kätilön työssä, sillä en aio enää koskaan osallistua keskeytyksiin. Olen nykyään vaihtanut alaa."

2

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ajatuksia herää

      Suomen lainsäädännössä määritellään abortin ehdoista ja muista sellaisista toimenpiteistä. Lääkäri, kätilö tai sairaanhoitaja ei voi päättää, mitä lain määrämiä toimenpiteitä hän suostuu tekemään tai valikoida itsellen mieluisia työtehtäviä, paitsi valitsemalla ammatin ja työpaikan. Lääkärillä ja sairaanhoitajalla on erittäin hyvä mahdollisuus hankkiutua sellaiseen työpaikkaan, jossa ei tehdä abortteja lainkaan. Jos haluaa vähentää entisestäänkin myöhäisiä abortteja, niin lainsäädäntö on ainoa tie siihen. Eikö suurin osa myöhäisistä aborteista tehdäkin erittäin vaikeasti sairaille sikiöille, joiden sairaus selviää vasta siinä vaiheessa raskautta?

      Kukaan ei varmasti ole iloinen abortin tekemisestä, ei yksikään hoitaja tai lääkäri eikä kukaan, joka itse tekee abortin. Abortteja voidaan vähentää vähentämällä ei-toivottuja raskauksia esimerkiksi parantamalla ehkäisyä ja tukemalla lapsiperheitä vaikeuksissa. Kieltolakia on Suomessa jo kokeiltu, eikä se ehkäissyt abortteja, vaan niitä oli itse asiassa enemmän kuin nykyään. Nykyään abortin saa käytännössä aina raskauden alussa, mutta silti Suomessa on muihin maihin ja omaan menneisyyteensä verrattuna pienet aborttiluvut. Se johtuu luultavasti ehkäisyn hyvästä saatavuudesta, koulujen sukupuolivalistuksesta ja sosiaaliturvasta.

      Aikoinaan Suomessa moni lääkäri katsoi, että ehkäisy oli hänen vakaumustaan vastaan ylipäänsä tai ainakin naimattomien naisten kohdalla, ja täten kieltäytyi antamasta e-pillerireseptejä. Tästä aiheutui ei-toivottuja raskauksia ja puoskariabortteja. Saako mielestäsi kuka tahansa kieltäytyä mistä tahansa, jos perustelee sen vakaumuksella? Miksi abortti olisi ainoa asia, missä voi vedota vakaumukseen? Miten olit käytännössä ajatellut järjestää palveluiden saatavuuden, jos työntekijät saavat itse valita mitä hommia haluavat hoitaa? Jos aborttia ei saa raskauden alkuvaiheessa puuttuvan työvoiman takia, niin sehän juuri voi aiheuttaa myöhäisten aborttien lisääntymistä.

      http://www.hs.fi/sunnuntai/a1361591410746

      • Viena-Ella

        Olipa hyvä kirjoitus. Olen täysin samoilla linjoilla. Kätilön ja kaikkien muidenkin täytyy valita sellaisia töitä, missä ei joudu vakaumustaan vastaan toimimaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      212
      14165
    2. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      55
      5757
    3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      69
      4963
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      285
      3895
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      120
      3630
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      137
      3617
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      85
      2140
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      17
      1487
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      158
      1281
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      301
      1203
    Aihe