Olvi aloittaa yt-neuvottelut

No nyt menee jo tosi huonosti, mutta sitähän tämä hallitus toivoo että suomessa menee huonosti, mitäpä muuta vaikutusta holhouksella ja veronkiristyksillä on.

http://www.mtv.fi/uutiset/talous/artikkeli/olutkaan-ei-kay-kaupaksi-olvi-aloittaa-yt-neuvottelut/4535136
52857
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 52

Vanhimmat

tämä on sitä uusien työ paikkojen luomista.

Äänestä
  • Kyllä se on mualimon loppu lähellä, jos kaljatehtaankin pitää laittaa pystyyn YT neuvottelut!
    vai suunnitteleeko Seppo Kiäriäinen siirtää panimonsa Viroon?


    Late Lapista. SSSS Ry!

    Äänestä

Loppui pari baaria täältä kunnasta joka on muuttovoittoinen. Tampere vieressä vie nuoret ja täällä persaukiset ei enää voi kaljaa kitata kun ei ole varaa.
Näin se vaan etenee ja ravintoloita ja panimoita kiinni. alihankkijat.
Hyvin pyyhkii.

Äänestä

Niimpä olisko mitään syytä oluen halpamyynillä Viroon? Voisi mennä paremmin kun alkoholiveroa laskettaisiin samalle tasolle VIron kanssa. Puhumattakaan bensan ja dieselin turhasta polttamisesta viinarallissa. Että silleen.

Äänestä
  • sillä että Suomessa on korkeat verot tai ainakin Saksan pankkiirit saavat riskiluottonsa ja niiden korkotuotot.

    Äänestä

  • Olvi saa voittoa riippumatta siitä mistä kuluttaja Olvia ostaa, onko sitten Suomesta tai Virosta. Hyvää olutta se on. Niiden pitäisi palauttaa ne hauskat pelit olutpullojensa korkkeihin.

    Äänestä

Tässähän se syy on!!

"Yhtiön mukaan konsernin kokonaistilanne on hyvä, mutta toiminta Suomessa on vaikeutunut. "

Äänestä
  • ensimakua Kokoomuksen harjoittamasta politiikasta niille jotka eivät kokeneet 90 luvun lamaa jossa oli myös Kokoomus päätekijänä.

    Äänestä

  • Siinä nyt on kirjoitti:

    ensimakua Kokoomuksen harjoittamasta politiikasta niille jotka eivät kokeneet 90 luvun lamaa jossa oli myös Kokoomus päätekijänä.

    Ei muisteta mitä kokkarit sai aikaan 90 luvulla. 700 tuhatta työtöntä, tuhannet yritykset nurin sadat perheet hajalle ja monet itsemurhat. Nyt sama peli jatkuu, ajetaan yritykset ulos, nostetaan verot, kaiken maailman säädöksillä yrittäjistä tehdään rikollisia. Verosudet kiertää maatalouksia ja yrityksiä kaikki riistetään mitä irti saadaan. Tämä eduskunta nurin ja uudet vaalit kiireellä, tämä maa ei pelastu näitten harjoittelijoiden voimin. Totuustoimikunta tutkimaan Vanhasen ja Kataisen teot. Seuraavaan hallitukseen ei yhtään ämmää, ei Vihreitä, RKP, Kristilliset ulos . Kuka on vastuussa Olkiluodon ydinvoimalan valmistumisesta ----kuka on vastuussa Talvivaarasta. Vastuunkantajat pitää löytyä näitten satojen miljoonien hävittämiseen.

    Äänestä

  • vastuut kirjoitti:

    Ei muisteta mitä kokkarit sai aikaan 90 luvulla. 700 tuhatta työtöntä, tuhannet yritykset nurin sadat perheet hajalle ja monet itsemurhat. Nyt sama peli jatkuu, ajetaan yritykset ulos, nostetaan verot, kaiken maailman säädöksillä yrittäjistä tehdään rikollisia. Verosudet kiertää maatalouksia ja yrityksiä kaikki riistetään mitä irti saadaan. Tämä eduskunta nurin ja uudet vaalit kiireellä, tämä maa ei pelastu näitten harjoittelijoiden voimin. Totuustoimikunta tutkimaan Vanhasen ja Kataisen teot. Seuraavaan hallitukseen ei yhtään ämmää, ei Vihreitä, RKP, Kristilliset ulos . Kuka on vastuussa Olkiluodon ydinvoimalan valmistumisesta ----kuka on vastuussa Talvivaarasta. Vastuunkantajat pitää löytyä näitten satojen miljoonien hävittämiseen.

    Vastuunkanto on hyvä juttu. Brasiliassa se menee niin, että ensimmäisenä pankkien johdolta ja pääomaportaalta lähtevät maasturit pihalta, osakkeet pankkiholveista, säästöt tileiltä ja asunnot alta. Vasta sen jälkeen pohditaan tarkemmin, mitä yhteiskunta tekee pankkien hyväksi.

    Hämmästyttävää kyllä, mutta Brasiliassa ei ole ollut ainuttakaan pankkikriisiä toisin kuin Euroopassa tai USA:ssa. Ei ole yhteiskunta laisinkaan osallistunut pankkitoimintaan. Miksiköhän???

    Äänestä

sitten vain ihmetellää yrityksien maan muuttoa.

Äänestä

  • Late Lapista. kirjoitti:

    Tässä on nyt poijjaat/työtöt sellainen problematiikka, jotta me olemme joissakin vaaleissa äänestetty VÄÄRIN!
    Valtaan ovat päässet sutkit joidenka pääelinkeino on omien taskujen täyttö ja Suomen ALASAJO !

    Mutta Twiittaillaan ja lähetellään selfieitä vaikkapa punaisissa hinttihousuissa !

    https://www.facebook.com/photo.php?fbid=597500197027937&set=a.597500193694604.1073742039.100003038862723&type=1


    Late Lapista. SSSS Ry!

    Late Lapista.

    Late kirjoitta ihan oikein. Olemme äänestäneet väärin ja vääri puolueita, henkilöitä.

    He ovatkin rikkaita puolueita, jotka käärivät rahat omaan liivinsä ja millä eduilla.
    Oma napa ja suku se etuisjalla sekä ei irtisanota työkaveria vaan hiukan sieltä etäänpää.

    Onko Suomea enää kyllä tämä on EU-ta ja meille vielä käy samoin kuin aiemmin Kreikalle, Espanjalle jne.

    Vaalit on tulossa ja katsokaa, että nämä kieroilijat jää pois eduskunnasta, eläkkeellä olevat ja Halla-aho-Hakkaraiset.

    Kokoomus on ajanut myös kokoajan vain rikkaiden etuja ja heillä, joilla on jo kaikki mahdollinen. Mutta he haluavat lisää koko ajan omilleen ja lapsilleen. Näinhän se menee.

    Äänestä

On se perkele kun täytyy Tallinnasta TUOTATTAA olutta kun sitä saisi tuosta tehtaalta suoraan.

Eikun oma tehtaanmyymälä pystyyn portille

Äänestä

Ois jännä nähdä tulevaisuuteen 10 vuoden päähän että montako työpaikkaa Suomessa on ylipäätänsä enää jäljellä jos joka päivä on yt neuvotteluita 500-1000 henkilön verran.

hmm... Eli siis 500x365x10=1 825 000 huh huh

Kymmenen vuoden päästä Suomesta on siis hävinnyt miljoona kahdeksansataa kaksikymmentäviisi tuhatta työpaikkaa. Eipä taida Suomessa silloin olla työntekijöitä muuta kuin istuva hallitus jos sitäkään.

Suomen heikko tilanne on todennäköisesti silloin huomioitu siten eu:ssa että Suomi ei pysty itse hoitamaan asioitaan ja meistä on tehty euroopan unionin jonkunlainen reservaatti alue ja meitä ohjaillaan brysselistä mutta ne harvat jotka täällä ovat saavat asua teltoissa erämaassa ja notskilla paistaa makkaraa.

Katsokaa miten hyvin minun laskut pitää paikkaansa. Jyrki katainen epäili että Suomeen tarvitaan juuri tuon verran eli 1,8miljoonaa maahanmuuttajaa! Kyse ei ole työvoimapulasta vaan HALPATYÖVOIMA pulasta.

Tämä kataisen video todistaa arvioni ja laskelmani oikeiksi--------------------

https://www.youtube.com/watch?v=1H4byTP1q9s

Meistä kaikista aijotaan siis tehdä orjia! Sitten kun emme siihen suostu, palkataan halpatyövoimaa itäplokki maista. Siltä tämä alkaa vaikuttamaan...

Äänestä

Laittaisi hinnan Koffin tasolle niin alkaisi kauppa käydä!

Äänestä
  • Mieluummin Olvia hitusen kalliimmalla kuin pahemman makuista Koffia halvemmalla. Maku ratkaisee!

    Äänestä

Paskavaltio kaivaa itselleen hautaa, kusipää politiikot ja hyysärit tehneet suomessta paskavaltion.


"Yhtiön mukaan myös toistuneet valmisteverojen korotukset, matkustajatuonnin lisääntyminen ja alkoholituotteiden kaupankäynnin ja mainonnan rajoitukset ovat vaikeuttaneet suoriutumista Suomessa."


http://www.demari.fi/politiikka/uutiset/25699-tassa-syyt-olvin-yt-ilmoitukseen

Äänestä

Kyllähän se suomen henkilöstö on jo vähemmistönä....kun laskee ulkomaat

Henkilökuntaa Konserni: 1 999 (2013)
Suomi: 401
Viro: 314 (2013)
Latvia: 215 (2013)
Liettua: 216 (2013)
Valko-Venäjä: 853 (2013)

http://fi.wikipedia.org/wiki/Olvi

Äänestä

Kokoomus ym. muut kukkahattutäti/rillipäävirkamiehet ajaa tämän maan alas niin että heilahtaa.

Äänestä

Taas demaripummit ovat saaneet pahoinvointia lisää kansalaisille. Loispummipoliitikot haluavat rahojen menevän Viroon.

Äänestä

  • johan on... kirjoitti:

    Kaljan hinta pilviin kunhan vain saadaan romaneille oma liputuspäivä näin vaativat vihervasemmisto ja sdp-------------------

    http://www.hs.fi/kaupunki/a1416192905414

    Hullut demarit ja vasurit vihaavat suomalaisia.

    Äänestä

  • Rotat kirjoitti:

    Hullut demarit ja vasurit vihaavat suomalaisia.

    No on näköjään syytäkin vihata...Oli muuten iso helepotus lähteä Olvi-kaapuntista aikoinaan pois. On sen verran kyyläysmeinikiä ja tuijotuskilipaelua.

    Äänestä

Pimeä keskiaika päättyy 19.4.2015, jos äänestetään oikein.

Vaaditaan myös rehellinen ääntenlaskenta.

Äänestä

Eihän tuo ole mitään uutta. Olihan kahdella suurellakin panimolla yt-neuvottelut vast.ikään..

Äänestä

kunne tyrkyttää tavaraa joka on nähty ja koettu JONIINMONTAKERTAA,maailma muuttuu,pitää olla KERTTERÄ

Äänestä

Onneksi olen jo työkyvyttömyyseläkkeellä, 90- luvun lama on syvälle selkäpiissäni.

Äänestä

Sama verotus kuin saksassa tai virossa tai enemmistön mukaan miten EUssa.
Siitäs saisivat holhoajat nenilleen.

Äänestä

90 -luvun alun sekä aikaisemmassakin lamassa erona tämänaikaiseen on se, että vaikka silloin mm tuotantolaitoksista suuri osa kävi jonkun aikaa tyhjäkäyntiä, monet lopettivat kokonaan ja porukkaa oli paljon kilometritehtaalla, silloin odotettiin aikoja parempia. Kun laman selkä taittui, niitä yrityksiä pikku hiljaa käynnisteltiin ja uusia perustettiin vanhojen, lopettaneiden tilalle. Nykyään suuri osa tuottavista tuotantolaitoksista on siirretty muille maille tuottamaan ylikansallisille yhtiöille maksimaalista voittoa. Ei näitä saa houkuteltua eikä ole edes edellytyksiä paluumuutattaa näitä takaisin näitä aiemmin kansallisomaisuuteen kuuluneita yrityksiä. Kohta ei ole kuin niitä sosiaali-, ym alan laitoksia ja työpaikkoja, joita pyöritetään veromarkoilla. Mutta kuinka kauan? Taitaa kohta eläke-, työttömyys-, ym. kassojen pohja laarissa häämöttää, kun ei saada lisää jo pelattujen tilalle... Pää tulee vetävän käteen... Muistuu mieleen ajat, kun Kekkonen asetti hätätilahallituksen, vaikka ilman duunareita oli paljon vähemmän työttöminä kuin nyt...

Äänestä
  • Onneksi olen töissä julkisella sektorilla. Mikäs tässä on ollessa kun asiakkaita riittää ja voidaan heitä lähetellä luukulta toiselle.

    Mukava asia tietysti olisi että olisi noita veronmaksajia joilta saan palkkani ja lomarahani.

    Jostain kumman syystä työnteko ja yrittäminen ei ole suosittua. Onko se sitten kokoomuksen tai sosiaalidemokraattien syy vai suomalaisten luontainen laiskuus.

    Äänestä

Kohta alkaa sosialismi jyräämään, kun ei bisnes pyöri muailimassa, diktaattorit ottaa vallan haltuun!

Äänestä

Voi vitun ikenet,nyt joutuu juoda karjalaa.

Äänestä

Aavistin laman jo 2008. Aloin suunnitella firman myyntiä tai muuttoa Portugaliin, päädyin myymään joitakin vuosia sitten, kun todellinen lama vasta teki tuloaan. Onneksi pidin pään kylmänä, nyt tuskin saisin euroakaan.

Eipä tässä ole auttanut kuin hankkia lisää tutkintoja, nyt sote-alalta. Ja se on Ruotsiin tai Norjaan sitten saman tien, tälle Kekkoneukkuslovakialle en ole mitään velkaa.

PS. Haistakaa p-aska!

Äänestä
  • Olen kanssa terveydenhuoltoalalla ja tarkoitus on keväällä mennä ruotsin kurssille että pääsen tästä surkeasta maasta pois.

    Äänestä

Fantastista!

Äänestä

Luova tuho etenee... kukapa ei olisi tätä uutta lanseerattua termiä kuullut. Kenenköhän toimesta syntynyt ja mihin tähtää?

Tässäkin tapauksessa voidaan ajatella, että huonosti menee, mutta vanhan katoaminen antaa tietä jollekin paremmalle. Kokoomuksen Suomessa ei saa ajatella negatiivisesti, kaikesta pitää nähdä se parempi puoli, jopa potkuista.

Äänestä

Ulkomaiset omistavat jo kaikki muut suuremmat panolaitokset Suomessa.

Äänestä
  • Valitettavan moni ajattelee vain hintaa. Voisi edes välillä yrittää suosia suomalaista.

    Äänestä

  • 0+8= kirjoitti:

    Valitettavan moni ajattelee vain hintaa. Voisi edes välillä yrittää suosia suomalaista.

    Totta , ostan Olvia Virosta, eli ajattelen ja juon suomalaista, en mieti hintaa.

    Äänestä

  • .... kirjoitti:

    Totta , ostan Olvia Virosta, eli ajattelen ja juon suomalaista, en mieti hintaa.

    Ostaisin suomalaista tavaraa mutta kun kaikki suomalainen tavara on niin huonolaatuista.

    Tunnetusti köyhällä ei ole varaa ostaa huonolaatuista tuotetta joten hankin sitten laadukkasta saksalaista tavaraa netin kautta.

    Onneksi ruoan saan hankittua Lidlistä ettei tarvitse juoda mm. Valion pskamaitoa.

    Äänestä

Heroilla menee loistavasti. Sipilä kehuu, että verotoimisto saatiin sähköiseen aikaan ja henkilöt kortistoon. Hän on irtisanomassa yli 10000-tuhatta henkilöä.
Itsellä kun on miljoonat taskussa.

Häkämies puhuu nollalinjan puolesta työntekijöille vuosiksi.

Tiedättekö miten he itse käärivät rahaa eri johtokunnista. Nyt on tultu siihen, että herrat kerää kaiken kerman ja irtisanotaan kaikki muu ns. perustyöväki.

Kuka tekee työt. N eon ulkoistettu ja mikään ei pelaa oikeasti.

Kaikki on tehty tarkoittuksella niin vaikeaksi, että erilaisi aetuuksia voi hakea mutta niihinkin on laitettu kaikenlaiset porsaanreiät; ettet varmasti saa mitään sosiaalituki, Kela, Te-keskus aina karenssi, jotta liitot saavat pitää sinne maksetut jäsenen rahat.

Vaalit tulee katsoka aihan oikeasti ketä, tai mitä puoluetta äänestätte ja millaista edustajaa.

Äänestä
  • Menepä sosiaalipummiloinen töihin tai perusta yritys ja pidä leipäläpi kiinni.

    Äänestä

Itsellä on sitten nollatulo vuosia ainakin joka toinen vuosi! Siis tienestit vuodessa 0 euroa! Eipähän kukaan voi sanoa että loisin yhteiskunnan rahoilla. TE keskukset uhkailee keksii aina uusia selitystä miksi on karenssia karenssin perään. Itse kun en ole lukenut niin mistä tiedän oikeuksiani? Joskus aina jotain rahaa saa jos joka toinen vuosi onnistun pääsemään johonkin työvoimakoulutukseen josta tulee vähän rahaa. Ne rahat on säästettävä ja kulut laitettava ihan minimiin että ehkä seuraavan vuoden pärjää. Olen aina toisten nurkissa! Ei puhettakaan että olisi omaa kattoa päänpäällä koska rahaa ei tule mistään. Minä kun en ymmärrä byrokratian kiemuroista niin aivan sama mitä asioita se puolue muuten ajaa ei kiinnosta muuta kuin se että jos sen perustulon saisi ja joku sen jyräisi läpi niin sitä puoluetta äänestän. Saisi säännöllisesti ilman tekosyitä edes vähän rahaa ja voisi maksaa kaikille niille velkoja jotka ovat minua tässä ahdingossa auttaneet. Ilman heitä olisin tod. näk. tappanut itseni.

Äänestä

Alkoholipolitiikka on mennyt liiallisuuksiin ja ajaa Suomea yhä syvemmälle lamaan. Miten käy pienien kauppojen joille keskiolut on käytännössä se kaupan pyörimisen kulmakivi? Miten käy ravintoloiden ja baarien? Tuoppi on jo niin kallis että moni juo oluensa kaveripiirissä jonkun kämpillä tai kotonaan.

Äänestä

Eikö näille turhanpäiväsille virkamiehille mitään voi jotka keksii vain rajoituksia, kiristyksiä ja lisää holhoamista.

Oikeuteen paskapäät joutais viedä..

EU:n tuomioistuimeen ja linnaan loppuelämäksi

http://fi.wikipedia.org/wiki/Euroopan_unionin_tuomioistuin

Äänestä

Kiitos vaan kaikille niille, jotka hakevat autolasteittain kaljaa Virosta!

Äänestä

Eiköhän kohta ole samanverran tuotantolaitos-harjoittelijan pestiä auki työkkärissä.
Sitten työkkärin täti vaan osoittaa poispotkitut sinne takaisin 9€ päiväpalkalla kaljaa panemaan.

Äänestä

Miten menee pienemmillä panimoilla?
Löytyy niitäkin suomesta.

Kukko olut, nam

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Savolainen kirjoitti:

No nyt menee jo tosi huonosti, mutta sitähän tämä hallitus toivoo että suomessa menee huonosti, mitäpä muuta vaikutusta holhouksella ja veronkiristyksillä on.

http://www.mtv.fi/uutiset/talous/artikkeli/olutkaan-ei-kay-kaupaksi-olvi-aloittaa-yt-neuvottelut/4535136

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu