Onko teillä jääkaappia

Olen ollut jo vuoden ilman jääkaappia koska se hajosi vanha oli 15 vuotta vanha kuulemma tässä vuokra-asunnossa. Olen asunut tässä 2 vuotta. No tää on kaupunkin vuokra-asunto eikä ne anna minulle uutta jääkaappia. Myös uunin luukku on rikki eikä sitäkään korvata eikä korjata. Näin se vaan köyhän elämä menee että ilman jääkaappia joutu pärjäämään.
9165
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Lässyti lässy.

Olet jo kirjoitanut tästä aikaisemmin. Siis olet jo valehdellut tästä aikaisemmin.

Vuokra-asuntoon kuuluu Suomessa jääkaappi. Jos se menee rikki, täytyy vuokrananatajan ostaa uusi jääkaappi. Sama koskee uunia.

Joten lopeta se valehtelu!

Äänestä

Älä höpötä omiasi. Normitilanteessa nämä kaikki hoidetaan, ellet itse ole "ei normitilanne"? Eli miehessä on jotain häikkää? Oliko tämä jo mones jääkaappi tänävuonna ja mitä niille muille tapahtui? Ai niin, minullakin on siivet ja liihottelen täällä katonrajassa! Parveketta en uskalla avata, etten lennä ulos ja naapurit alkaisivat ihmettelemään!

Äänestä

Mulla kunnan vuokra-asunnossa 22v vanha jääkaappi ja uuni hajosivat tänä vuonna parin kuukauden välein. Tietysti sain uudet.

Äänestä

Älä riko niitä koneita, niin pärjäät paremmin.

Äänestä
  • Kyllä joo minulla on jääkaappi.
    Keittiövarustukseeni kuuluu myös mikro sekä lisukkeena liesi

    Äänestä

Se vaan on niin että tuo vuokratoimisto ilmoitti että uutta jääkaappia ei tipu. Minulla ollut kaksi jääkappia 15 vuoden aikana. Joku huoltomies kävi sitä katsomassa ja oli rikki mutta uutta en saa kun kaks kertaa jo kysynyt. Väittävät minun rikkonneen sen tahallaan vaikka se on 15 vuotta vanha kaappi.

Äänestä

Mene oikeusaputoimistoon selittämään, kun et kerran osaa itse omia asioitasi hoitaa. Toinen vaihtoehto voisi olla pyytää päästä holhouksen alaiseksi. Kipin kapin siis sosiaalitoimistoon, kyllä ne tädit siellä sua auttaa.

Äänestä

Esimerkiksi Tori.fi nettisivulla näkyy, että siellä on joitakin ilmoituksia, joissa jääkaappi annetaan ilmaiseksi. Eikä niistä välttämättä tarvitse käytettynäkään maksaa kuin parikymppiä

Äänestä

Et sinä mitään jääkaappia tarvitse, syö purkkiruokaa. Niin ja näkkileipää, se on hyvää, terveellistä ja säilyy hyvin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vuokranmaksaja. kirjoitti:

Olen ollut jo vuoden ilman jääkaappia koska se hajosi vanha oli 15 vuotta vanha kuulemma tässä vuokra-asunnossa. Olen asunut tässä 2 vuotta. No tää on kaupunkin vuokra-asunto eikä ne anna minulle uutta jääkaappia. Myös uunin luukku on rikki eikä sitäkään korvata eikä korjata. Näin se vaan köyhän elämä menee että ilman jääkaappia joutu pärjäämään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu