kun väittää, että pakkoruotsin vastustajat haluavat hävittää koko ruotsin kielen Suomesta.
En ole miltään taholta kuullut että ruotsin kieli pitäisi hävittää täältä. Olen puoliksi suru, mutta RKP:tä en takuulla äänestä kun tykkäävät vähän väliä valehdella ja vääristellä näitä kieliasioita.
Haglund KEHTAA valehdella kirkkain silmin
9
151
Vastaukset
- niin.
Välillä väitetään jopa, että pakkoruotsin vastustus olisi h.urrivihaa!!???
- Karla Haglund
Nimeni on aina öisin Karla Haglund.
- Lögnarna
Lögnens kultur.
- ja kieroa
RKP:syys on mustaa.
Pisimmällekin viedyissä vaatimuksissa esitetään vain pohjoismaista kielilainsäädännöllistä mallia eli yhden virallisen kielen (suuren enemmistön äidinkieli) mallia.
Hyvin harva vaatii tosissaan edes ahvenanmaalaista (virallisesti yksikielisesti ruotsinkielinen osa Suomen tasavaltaa) kielirasismia Suomeen, sillä se olisi tosiaan ruotsinkielisille erittäin ikävä.
Kaikissa esitetyissä malleissa ruotsilla olisi kansalliskielen asema jatkossakin. Tosin sen oikea status on kansallinen vähemmistökieli. Rkp:n propaganda ja valehtelu ovat aseina ruotsin kieleen liittyvien etu- ja erioikeuksien säilyttämiseen mahdollisimman pitkään.- taas.....
Olet oikeassa.
- oikein.
Perustuslain ruotsin kansalliskieli-status ei velvoita koulujen pakkoruotsiin, ei pakkovirkaruotsiin, ei kielikiintiöihin, ei kaksikielisyysrajoihin jne.
Joten sen kanssa voidaan hyvin elää, jos nuo edellä mainitut pakkoruotsitukset poistetaan tai ainakin kohtuullistetaan merkittävästi.
Me kieliaktiivit emme ole hävittämässä ruotsia maasta. Kunhan vain vaadimme kohtuullisuutta. Sen kanssa pitäisi surujen hyvin elää, mutta surueliitti kampeaa vastaan ja aiheuttaa kielikiistaa.
- valhetta
Valheelle perustuu myös koko pakkoruotsitus sillä hyvin pieni osa suomenkielisistä
koskaan kieltä tarvitsee.
Jopa eu:n kielitarkastelussa puhutaan,ettei ruotsin kieli perustu tarpeeseen
vaan poliittiseen päätökseen.
Sen poliittisen päätöksen takana on pieni ruotsinkielinen eliitti joka pystyy
rahan ja painostuksen avulla sitä ylläpitämään.
Kyllä kummasti lehdistön hampaisiin joutuu heti poliitikko,joka uskaltaa
asiaa arvostella. - UUUUUIIIIH
Aivan sama,mitä kieltä puhutaan,kunhan tulee ymmärretyksi,MUTTA PAKOTUS POIS JO VIHDOIN!!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 14710843
- 525180
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452393- 292083
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131671Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411502Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta291204Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351156Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92915TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317872