kun väittää, että pakkoruotsin vastustajat haluavat hävittää koko ruotsin kielen Suomesta.
En ole miltään taholta kuullut että ruotsin kieli pitäisi hävittää täältä. Olen puoliksi suru, mutta RKP:tä en takuulla äänestä kun tykkäävät vähän väliä valehdella ja vääristellä näitä kieliasioita.
Haglund KEHTAA valehdella kirkkain silmin
9
182
Vastaukset
- niin.
Välillä väitetään jopa, että pakkoruotsin vastustus olisi h.urrivihaa!!???
- Karla Haglund
Nimeni on aina öisin Karla Haglund.
- Lögnarna
Lögnens kultur.
- ja kieroa
RKP:syys on mustaa.
Pisimmällekin viedyissä vaatimuksissa esitetään vain pohjoismaista kielilainsäädännöllistä mallia eli yhden virallisen kielen (suuren enemmistön äidinkieli) mallia.
Hyvin harva vaatii tosissaan edes ahvenanmaalaista (virallisesti yksikielisesti ruotsinkielinen osa Suomen tasavaltaa) kielirasismia Suomeen, sillä se olisi tosiaan ruotsinkielisille erittäin ikävä.
Kaikissa esitetyissä malleissa ruotsilla olisi kansalliskielen asema jatkossakin. Tosin sen oikea status on kansallinen vähemmistökieli. Rkp:n propaganda ja valehtelu ovat aseina ruotsin kieleen liittyvien etu- ja erioikeuksien säilyttämiseen mahdollisimman pitkään.- taas.....
Olet oikeassa.
- oikein.
Perustuslain ruotsin kansalliskieli-status ei velvoita koulujen pakkoruotsiin, ei pakkovirkaruotsiin, ei kielikiintiöihin, ei kaksikielisyysrajoihin jne.
Joten sen kanssa voidaan hyvin elää, jos nuo edellä mainitut pakkoruotsitukset poistetaan tai ainakin kohtuullistetaan merkittävästi.
Me kieliaktiivit emme ole hävittämässä ruotsia maasta. Kunhan vain vaadimme kohtuullisuutta. Sen kanssa pitäisi surujen hyvin elää, mutta surueliitti kampeaa vastaan ja aiheuttaa kielikiistaa.
- valhetta
Valheelle perustuu myös koko pakkoruotsitus sillä hyvin pieni osa suomenkielisistä
koskaan kieltä tarvitsee.
Jopa eu:n kielitarkastelussa puhutaan,ettei ruotsin kieli perustu tarpeeseen
vaan poliittiseen päätökseen.
Sen poliittisen päätöksen takana on pieni ruotsinkielinen eliitti joka pystyy
rahan ja painostuksen avulla sitä ylläpitämään.
Kyllä kummasti lehdistön hampaisiin joutuu heti poliitikko,joka uskaltaa
asiaa arvostella. - UUUUUIIIIH
Aivan sama,mitä kieltä puhutaan,kunhan tulee ymmärretyksi,MUTTA PAKOTUS POIS JO VIHDOIN!!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2599658K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1675422Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1555055PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *624721- 1822204
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.112145Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell2991766- 881488
- 151135
- 411083