Haglund KEHTAA valehdella kirkkain silmin

kaksikielinen

kun väittää, että pakkoruotsin vastustajat haluavat hävittää koko ruotsin kielen Suomesta.

En ole miltään taholta kuullut että ruotsin kieli pitäisi hävittää täältä. Olen puoliksi suru, mutta RKP:tä en takuulla äänestä kun tykkäävät vähän väliä valehdella ja vääristellä näitä kieliasioita.

9

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niin.

      Välillä väitetään jopa, että pakkoruotsin vastustus olisi h.urrivihaa!!???

    • Karla Haglund

      Nimeni on aina öisin Karla Haglund.

    • Lögnarna

      Lögnens kultur.

    • ja kieroa

      RKP:syys on mustaa.

    • Pisimmällekin viedyissä vaatimuksissa esitetään vain pohjoismaista kielilainsäädännöllistä mallia eli yhden virallisen kielen (suuren enemmistön äidinkieli) mallia.
      Hyvin harva vaatii tosissaan edes ahvenanmaalaista (virallisesti yksikielisesti ruotsinkielinen osa Suomen tasavaltaa) kielirasismia Suomeen, sillä se olisi tosiaan ruotsinkielisille erittäin ikävä.

      Kaikissa esitetyissä malleissa ruotsilla olisi kansalliskielen asema jatkossakin. Tosin sen oikea status on kansallinen vähemmistökieli. Rkp:n propaganda ja valehtelu ovat aseina ruotsin kieleen liittyvien etu- ja erioikeuksien säilyttämiseen mahdollisimman pitkään.

      • taas.....

        Olet oikeassa.


      • oikein.

        Perustuslain ruotsin kansalliskieli-status ei velvoita koulujen pakkoruotsiin, ei pakkovirkaruotsiin, ei kielikiintiöihin, ei kaksikielisyysrajoihin jne.

        Joten sen kanssa voidaan hyvin elää, jos nuo edellä mainitut pakkoruotsitukset poistetaan tai ainakin kohtuullistetaan merkittävästi.

        Me kieliaktiivit emme ole hävittämässä ruotsia maasta. Kunhan vain vaadimme kohtuullisuutta. Sen kanssa pitäisi surujen hyvin elää, mutta surueliitti kampeaa vastaan ja aiheuttaa kielikiistaa.


    • valhetta

      Valheelle perustuu myös koko pakkoruotsitus sillä hyvin pieni osa suomenkielisistä
      koskaan kieltä tarvitsee.
      Jopa eu:n kielitarkastelussa puhutaan,ettei ruotsin kieli perustu tarpeeseen
      vaan poliittiseen päätökseen.
      Sen poliittisen päätöksen takana on pieni ruotsinkielinen eliitti joka pystyy
      rahan ja painostuksen avulla sitä ylläpitämään.
      Kyllä kummasti lehdistön hampaisiin joutuu heti poliitikko,joka uskaltaa
      asiaa arvostella.

    • UUUUUIIIIH

      Aivan sama,mitä kieltä puhutaan,kunhan tulee ymmärretyksi,MUTTA PAKOTUS POIS JO VIHDOIN!!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      149
      13168
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9611
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      95
      9103
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      20
      7746
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      38
      6724
    6. 148
      6148
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      15
      3124
    8. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      391
      1199
    9. Aikuisten säälittävä käytös

      Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v
      Hyrynsalmi
      7
      1154
    10. YLE: Stora Enso Imatra aloittaa yyteet

      www.hs.fi/talous/art-2000011528377.html Yle: Stora Enso aloitti muutos­neuvottelut Imatran-tehtailla Metsäteollisuus|Yl
      Imatra
      84
      990
    Aihe