kun väittää, että pakkoruotsin vastustajat haluavat hävittää koko ruotsin kielen Suomesta.
En ole miltään taholta kuullut että ruotsin kieli pitäisi hävittää täältä. Olen puoliksi suru, mutta RKP:tä en takuulla äänestä kun tykkäävät vähän väliä valehdella ja vääristellä näitä kieliasioita.
Haglund KEHTAA valehdella kirkkain silmin
9
157
Vastaukset
- niin.
Välillä väitetään jopa, että pakkoruotsin vastustus olisi h.urrivihaa!!???
- Karla Haglund
Nimeni on aina öisin Karla Haglund.
- Lögnarna
Lögnens kultur.
- ja kieroa
RKP:syys on mustaa.
Pisimmällekin viedyissä vaatimuksissa esitetään vain pohjoismaista kielilainsäädännöllistä mallia eli yhden virallisen kielen (suuren enemmistön äidinkieli) mallia.
Hyvin harva vaatii tosissaan edes ahvenanmaalaista (virallisesti yksikielisesti ruotsinkielinen osa Suomen tasavaltaa) kielirasismia Suomeen, sillä se olisi tosiaan ruotsinkielisille erittäin ikävä.
Kaikissa esitetyissä malleissa ruotsilla olisi kansalliskielen asema jatkossakin. Tosin sen oikea status on kansallinen vähemmistökieli. Rkp:n propaganda ja valehtelu ovat aseina ruotsin kieleen liittyvien etu- ja erioikeuksien säilyttämiseen mahdollisimman pitkään.- taas.....
Olet oikeassa.
- oikein.
Perustuslain ruotsin kansalliskieli-status ei velvoita koulujen pakkoruotsiin, ei pakkovirkaruotsiin, ei kielikiintiöihin, ei kaksikielisyysrajoihin jne.
Joten sen kanssa voidaan hyvin elää, jos nuo edellä mainitut pakkoruotsitukset poistetaan tai ainakin kohtuullistetaan merkittävästi.
Me kieliaktiivit emme ole hävittämässä ruotsia maasta. Kunhan vain vaadimme kohtuullisuutta. Sen kanssa pitäisi surujen hyvin elää, mutta surueliitti kampeaa vastaan ja aiheuttaa kielikiistaa.
- valhetta
Valheelle perustuu myös koko pakkoruotsitus sillä hyvin pieni osa suomenkielisistä
koskaan kieltä tarvitsee.
Jopa eu:n kielitarkastelussa puhutaan,ettei ruotsin kieli perustu tarpeeseen
vaan poliittiseen päätökseen.
Sen poliittisen päätöksen takana on pieni ruotsinkielinen eliitti joka pystyy
rahan ja painostuksen avulla sitä ylläpitämään.
Kyllä kummasti lehdistön hampaisiin joutuu heti poliitikko,joka uskaltaa
asiaa arvostella. - UUUUUIIIIH
Aivan sama,mitä kieltä puhutaan,kunhan tulee ymmärretyksi,MUTTA PAKOTUS POIS JO VIHDOIN!!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"15410005Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1716273Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El345771Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset1805554Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään604684MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny64522Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m893549Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta783509En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk103031Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1332977