Hei, olin yöllä töissä ja koirani oli kotona. Se oli ilmeisesti itkenyt koko yön, kun olin poissa. Aamulla palatessani se ryntäsi syliini. Onko tämä aihe valitukseen naapureiltani ja jos on niin millaiseen valitukseen? Voinko saada varoituksen? Tämä oli yksittäistapaus, jota korostan.
Koira itkee
10
194
Vastaukset
- en omista koiraa
On se ihan mahdollista että joku valittaa. Ainakin meidän talossa naapurin koirasta oli tehty valitus - jota ei tehty suoraan naapurille, vaan mentiin heti ylemmäs valittamaan.
- 48653
Et siis koskaan muulloin ole poistunut kotoasi ilman koiraa vai mistä tiedät, että tämä oli yksittäistapaus?
- emmää tiijä
Oleko tyhmä?
Onko naapurien velvollisuus kuunnellan koiran räksytystä/ulinaa öisin?
Oletko itsekäs? Melkein koko elämäni koria omistaneena voin kertoa pienen "salaisuuden", koira ei itke! Sen sijaan yksinäinen koira ulvoo ja haukkuu, 12 tuntia putkeen menee siltä ihan helposti.
Joten oletko edes osannut kouluttaa koiraasi? Meneekö se paikalleen käskystä, tietää missä saa olla yms? Vai onko sinulla pilalle hemmoiteltu "mussukka"?- hei haloo onks valoo
Jos sää sanot omistanees koiria ja väität ettei koira itke niin olet huono koiran asiantuntia Ensinnäkin koiraihmisen pitäisin vähän älykkäämpänä kuin koirattoman, väitän näin koiraihmisenä että koirilta oppii hirveän paljon. Koirattomat ihmiset jää paljosta paitsi ja sen takia pidän heitä älyltään vähän tyhmempänä. Jos toinen koiraihminen kysyy toiselta koiraihmiseltä neuvoa ei ole järkevää vastailla noin halveksivaan sävyyn. Tiekkö muuten salaisuutena: Mun koira itkee,bon surullinen, allapäin, iloinen, leikkisä, väsynyt, kaipaava olento. Tuliko yllätyksenä?
- eipä yllättänyt
hei haloo onks valoo kirjoitti:
Jos sää sanot omistanees koiria ja väität ettei koira itke niin olet huono koiran asiantuntia Ensinnäkin koiraihmisen pitäisin vähän älykkäämpänä kuin koirattoman, väitän näin koiraihmisenä että koirilta oppii hirveän paljon. Koirattomat ihmiset jää paljosta paitsi ja sen takia pidän heitä älyltään vähän tyhmempänä. Jos toinen koiraihminen kysyy toiselta koiraihmiseltä neuvoa ei ole järkevää vastailla noin halveksivaan sävyyn. Tiekkö muuten salaisuutena: Mun koira itkee,bon surullinen, allapäin, iloinen, leikkisä, väsynyt, kaipaava olento. Tuliko yllätyksenä?
Sitä saa, mitä tilaa.
Sinä kysylet ns. tyhmiä. Siis onko ihqu oikeesti niin, että naapureilla on lupa armistua siitä, että sinun ihqu ihana ja pilalle hemmoteltu mussukkasi nyt vähän heitä valvottaa?
Idiotismi ja narsismi tihkuu rivien väleistä. Joten oli täysin odotettavissa, ettei vastaukset miellytä ja kaikki neuvot kaikuu kuuroille korville. SINÄ ja sinun rakkisi ovat tärkeämpiä kuin muut ihmiset (niin, onhan rakkisikin ihminen, vauvan tai peräti miehen korvike sinulle). - omien tykö pian
eipä yllättänyt kirjoitti:
Sitä saa, mitä tilaa.
Sinä kysylet ns. tyhmiä. Siis onko ihqu oikeesti niin, että naapureilla on lupa armistua siitä, että sinun ihqu ihana ja pilalle hemmoteltu mussukkasi nyt vähän heitä valvottaa?
Idiotismi ja narsismi tihkuu rivien väleistä. Joten oli täysin odotettavissa, ettei vastaukset miellytä ja kaikki neuvot kaikuu kuuroille korville. SINÄ ja sinun rakkisi ovat tärkeämpiä kuin muut ihmiset (niin, onhan rakkisikin ihminen, vauvan tai peräti miehen korvike sinulle).Eipä yllättänyt kun huomasin sinut vammaiseksi ja våhä-älyiseksi. Sinulle löyttyy ja sinun kaltaisille ihan ikioma vammaisten palsta. Olet pahasti ekstnyt väärälle keskustelupalstalle. Liity kaltaistesi seuraan.
omien tykö pian kirjoitti:
Eipä yllättänyt kun huomasin sinut vammaiseksi ja våhä-älyiseksi. Sinulle löyttyy ja sinun kaltaisille ihan ikioma vammaisten palsta. Olet pahasti ekstnyt väärälle keskustelupalstalle. Liity kaltaistesi seuraan.
Jos nyt ihan lähdetään faktoista, koira ei voi itkeä koska sillä ei ole kyynelkanavia. Koira ei yleensä yksinäisyydessään tyydy kitisemään, vaan se ulvoo ja haukkuu.
- pyykkipoikanenu
Voi herran pieksut, kun koiraan rakastunut inhimillistää eläimen.
Kyllä tasa-arvoisen avioliittolain pitäis koskea koiran ja ihmisen liittoa myös. Siihen sisälle vielä adoptio-oikeus, että saa perheen kasaan tai sitten hedelmöitys koiralle ja valtiolta lapsilisä pennuille (anteeksi koiran lapsille).
Tottapuhuen, autioituvat mielenterveys-sairaalat hoitamaan näitä eläimeen orientoituvia ihmisiä, jotka ovat koiran karvoissa ja haisevat ulolle kauppojen kassajonoissa kissan- ja koiranruokapurkkien kanssa. - Enemmän kissaihminen
Kerta tapauksessa ei ole oikeutta valittaa mun mielestä. Mutta jos jatkuvasti ulvoo niin silloin tietty eri asia. Helpoin ja naapuriystävällisin tapa olisi ostaa koiralle haukkupanta varsinkin jos olet yöllä pois ja miksei päivisinkin voisi sitä käyttää. Se opettaa koiran olemaan haukkumatta ja ulvomatta suhauttamalla esim. sitrusta joka kerta kun haukkuu/ulvoo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1182387
Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau311494Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.201458- 1291438
- 681253
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3401104- 891005
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?56964- 122831
- 82806