Kylmässä rehkitään huonossa vaatetuksissa, verisuonet supistuvat, raskaampaa kuin punttisali, pystyasennossa verta menee jalkoihin, aamulla sydäntoiminta muutenkin labiilimpaa kuin muulloin, koska keho on puhdistamassa töhnää pois kehosta, tuloksena liian usein sydänkohtaus:
http://www.bbc.com/news/blogs-magazine-monitor-30119410
http://www.bbc.com/news/blogs-magazine-monitor-30119410
Vastaukset 1
Vanhimmat
Jonain vuonnahan kovasti neuvottiin miten lumet pitää kolata katolta pois ettei talo romahda (montako lumen alle romahtanutta omakotitaloa olette nähneet?).
Sitten kun lumet oli tiputeltu, ei mennyt kuin hetki kun kerrottiin että ne lumet pitää siirtää pois talon seinustalta (iät ja ajat lunta on juurikin kasattu talon seinustalle lisäeristeeksi). Sitten onneksi tuli kevät ja sulatti lumen pois. Seuraava ohje varmaan oliskin ollut että kantakaa sittenkin se lumi takaisin katolle, kyl se siellä olikin hyvä.
Bää, sanoi mustapartainen suomilammas, bääbää.