Undervisning i svenska i Tallin.

Efter en paus på fem år har undervisning i svenska kommit tillbaka.
Det handlar om ett privat initiativ,men många föräldrar hoppas på framtida statsstöd både från Estland och Sverige. (svenska yle )
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Det har ju funnits en svenskspråkig befolkning i Estland,men de flesta flydde till SVERGE.Några blev här i Fnland.Jutta Zilliackus tex.

Äänestä
  • Jutta Zilliackus tex. niin tämä pianonvirittäjä Kingon tytär!

    Äänestä

  • Hoppas esterna också får tvångsvenskan att bli riktig intellektuellit land.

    Äänestä

  • Jättefint kirjoitti:

    Hoppas esterna också får tvångsvenskan att bli riktig intellektuellit land.

    Nu är det väl närmast fråga om svenskar och finlandssvenskar som bor där som studerar svenska.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


skola nästa ? kirjoitti:

Efter en paus på fem år har undervisning i svenska kommit tillbaka.
Det handlar om ett privat initiativ,men många föräldrar hoppas på framtida statsstöd både från Estland och Sverige. (svenska yle )

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu