Kertokaapa te viisaat, jotka olette ainakin seitsemän kertaa lukeneet Raamatun läpi ja sitä tutkineet, miten Kristus jakaa maat eri kansoille tuhatvuotisessa valtakunnassa. Tuleeko monille kansoille siirto jonnekin muualle, kuin missä nyt asuvat.
Tuhatvuotisessa valtakunnassahan on jokaisella kansalla oma maansa, oma alueensa ja mikään toinen kansa ei voi vallita eikä hallita toista kansakuntaa, sillä silloin tapahtuu oikeus maan päällä ja nykyiset suurvallat lakkaavat olemasta ja joutuvat luopumaan kaikista alusmaistaan. Mikään kansakunta ei silloin myöskään ryöstä toiselta kansalta mitään, vaan jokainen kansa saa pitää kaiken maansa aarteet omanaan ja saa hyödyntää niistä tulevat ansiot ja hyödyt.
Talouselämä on silloin täydellisesti toinen, kuin nykyisin ahneuteen perustuva talouselämä. Silloin kaikille on riittävästi ruokaa ja kaikkea elämiseen tarvittavaa ja kellään ei ole liikaa. Silloin ei ole rikkaita eikä köyhiä, silloin tapahtuu tasaus, sillä Kristuksen valtakunta on täydellinen kaikessa. Silloin kaikki ihmiset tajuavat miten hallitaan oikeudenmukaisesti ja täydellisesti, silloin kaikki lait ovat oikein laaditut, kukaan ei voi lakia kiertää eikä vääräksi vääntää, silloin annetaan aina oikeat tuomiot. Kristus jakaa oikeutta ja Jumalan pyhät jakavat sitä Kristuksen oikeutta ihmisille, jotka elävät tuhatvuotisessa valtakunnassa. Silloin ihmiset elävät vanhoiksi, nuorin kuolee 100 vuotiaana.
Silloin kaikki maa tuottaa runsaasti satoa ja rauha vallitsee, kukaan ei opettele sotimaan - armeijat on lakkautettu ja asevelvollisuutta ei ole. Silloin eläimetkin elävät rauhassa ja sovussa, silloin Jumalan luomistyön täydellisyys on kaikkien nähtävänä. Sitä katsellessa voi sanoa, kaikki on sangen hyvää.
Mutta onko Raamatussa ilmoitettu, miten kansojen alueet ja maat jaetaan tuhatvuotisessa Kristuksen valtakunnassa - onko joku löytänyt joitain viitteitä tuohon asiaan?
Kansojen rajat tuhatvuotisessa valtakunnassa
5
60
Vastaukset
- Amen.
Juuri asiaa kerrottiin raamattutunnilla, linkitkin viestissä, jos olisit vaivautunut ottamaan tietoa vastaan.
- Radiossakin
Iltaisin tulee hyviä ohjelmia kristillisillä kanavilla.
Matteuksen evankeliumin luvun 25 mukaan yksi jakoperuste on se, miten eri kansat ovat suhtautuneet Jeesuksen vähimpiin veljiin, joka nimitys tarkoittaa joidenkin tulkitsijoiden mukaan juutalaisia.
Mitään tarkempia alueita ei ole sanottu.
Uskon, että Suomi on Israel-ystävyytensä takia mukana 1000-vuotisessa valtakunnassa. Uskon, että silloin Suomi on laajempi kuin nyt eli kyseessä on Suur-Suomi, johon kuuluu Itä-Karjala ja Kuola ja ehkä muitakin alueita.- Jotta tuota...
Paitsi, että Suomi avustanut palestiinaa 2 mij. viime vuonna, jolla hamas maksaa palkkaa terroristeille, jotka ovat pidätettynä Israelilaisissa vankiloissa.
Valkeakarien ohjelma uusintana Israelista huomenna puolen päivän tienoilla seiskalla.
Palkka 300- 3000 kk tehtävänsä mukaan.
Suomen valtio siis rahoittaa Israelin vihamiehiä Suomalaisten verorahoilla. - KTS (Ei kirj.)
Me toki tietenkin toki kunnon kristittyinä tuemme kaikkia ahdingossa olevia joten toki tietenkin toki myös palestiinalaisia.
Tässä ei PUOLTA sanaa!
http://www.eappi.fi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1327163KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4176891Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei693493Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521333078Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092644Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään442221- 1251914
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211777Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821447- 741327