Jääkäreiden lähdöstä saksaan on meediassa ollut asiaa tällä viikolla, koska siitä on noin sata vuotta. Politiikkaan ulkopuolelta tuli mieleeni ajatus, että kun nuoret pääosin naimattomat miehet olivat saksassa useita vuosia,missä ovat saksalaisten ja somalaisten väliset romanssit ja tuttavuudet, joista olisi myöhemmin poikinut avioliittoja.
jääkäreiden puuttuvat morsiammet
faksi näksi
28119
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Harva siinä pääsi solmimaan suhteita saksalaisiin. Muutama kyllä. Perhetytöt olivat tiukasa vartioinnissa.
Ilotalot olivat suomalaistenkin ahkerassa käytössä sekä Lockstedtissa että erityisesti Libaussa ja muissa selustan kaupungeissa.
Sehän on romantisoitu laulunäytelmään "Jääkärin morsian".
Varsinainen morsianbuumi puhkesi sitten Suomessa, missä naiset suorastaan haltioituivat jääkäreistä. Sota vain piti ensin hoitaa loppuun.
Näin on. Ei ne Euroopan peräkylän monnit olleet järin kovassa huudossa Keski-Euroopan suurvallan naisten keskuudessa.
Jääkärit toivat kupan, tippurin ja kovan herpeksen, yms sankkerit saksan sotilasbordelleista suomeen.
Samoin mieslempi oli yleistä suuren saksan armeijassa. Tom of germannit oli kiinnostuneet nuoresta jääkäri lihasta. Homous sai suomessa jääkärilikkeen kautta uutta vauhtia. Ja on kehittynyt tähän päivään asti. Saksa on ollut sillä alalla aina osaaja.
Nuo taudit olivat jo tuttuja Suomessa, eritoten venäläisten varuskuntien liepeillä ja satamissa.
Saksan armeijalla oli bordellijärjestelmä. Homoja oli hyvin vähän. Jääkäreissä heitä ei ollut lainkaan. Jos joku oli, tuli siirto työleirille.
Sama koski Suomen armeijaa. Homous oli rangaistava rikos.
No johan on taas käännetty asiat päälaelleen.
Nämä kaiserin armeijan uniformuiset saapashousuiset homppainanvääpelit koppalakkeineen ovat juuri niitä homoikoneita joita kuvastelee tämä Turmeltu-Tommi joka piirteli nämä Tom-of-Finland kuvat purkaakseen tuskaansa.
Suomen aseveljeys ja napalankous saastutti mieliä kauan ja tauti näyttää taas yltyvän eurooppalaistumisen nimissä.
Eroon unionista ja irti perversioista!
jo arvata, että tämähän oli tilauksessa. Homot olivat asialla!!
Jääkärit olivat kuitenkin täysin eri asia, kuin nämä homojen haaveet ja muutt Tomit.
Suomen armeijasta homot ovat aina puuttuneet ja siksi niitä pitää nyt jälkikäteen yrittää lisätä.
Touko Laaksonen liene saanut innoituksensa SS-upseereista, jotka tosin eivät olleet homoja nekään.
Laaksonen osaa piirtää yhden hahmon. joka sitten puetaan eri tavoin. Homoissa tuskin on ainuttakaan sen näköistä tyyppiä. ei ainakaan ole tullut julkisuuteen.
Ei ollut avauksen tarkoitus se mitä väität
valehdella. On järjetöntä väittää, että kasarmeihin suljetut, usein kielitaidottomat ja rahattomat vihollismaan kansalaiset olisivat jotenkin olleet velvollisia iskemään morsiamikseen saksalaisia naisia. He olivat hakemassa sotilaskoulutusta. Lisäksi pataljoona lähti rintamalle jo keväällä 1916.
Teit tilaa näille homovalehtelijoille ja onnistuit siinä.
En valehtele,tällä voorumilla ei voi esittää mitään ilman että vihaiset panetteliat tulevat viestiketjuun.Oskon että historian kerronta ei jostain syystä ole tuonut esille asian sitä puolta, joka liittyy suomalaisten ja saksalaisten suhteisiin.Miten 2000 henkiköä voi olla ulkomailla useita vuosia ilman että olisi suhteita tai avioliittoja,kiireistä tai velvollisuuksista huolimatta.
"Miten 2000 henkiköä voi olla ulkomailla useita vuosia ilman että olisi suhteita tai avioliittoja,kiireistä tai velvollisuuksista huolimatta."
Eihän sellaista koskaan ollutkaan.
Ensimmäiset jääkärit tulivat Saksaan helmikuussa 1915. Tämä vajaan parinsadan miehen joukko palveli Lockstedtissa kevääseen 1916 eli runsaan vuoden. Näistäkin lähti ainakin parikymmentä kesken pois. Ehkä heillä oli mahdollisuus luoda suhteita saksalaisiin? Muut olivat tiukassa kasarmikurissa ja tapasivat saksalaisia ehkä paikallisissa kapakoissa iltalomilla.
Syksyllä -15 alkoi suuri värväys, joka tuotti runsaat tuhat miestä lisää. Nämä palvelivat myös Lockstedtissa erittäin tiukankurin alaisina kevääseen -16, eli reilut puoli vuotta keskimäärin. Useimmilla oli hyvin heikko saksan taito, jos mitään.
Keväällä -16 lähdettiin siis rintamalle Latviaan. Tuskinpa siellä mitään siviilisuhteita solmittiin, Libaun kapakkatuttavuudet pois lukien.
Suuri värväys nosti vahvuuden kaikkiaan noin 1 800 mieheen, mutta siitä oli paljon täysin sopimatonta ainesta. Noin 400 toimitetiin siviilitöihin ja 200 erilaisista rikkeistä kurileirille. Nuo siviilitöissä olleet saattoivat tietysti solmia suhteita, jos kielitaito ja kyvyt riittivät.
Suomeen tuli helmikuussa -18 noin 1300 miestä. Loput palailivat vuoden -18 aikana ja osa vasta 1919.
"En valehtele,tällä voorumilla ei voi esittää mitään ilman että vihaiset panetteliat tulevat viestiketjuun."
Esität asiantuntematonta pötyä. Se on panettelua, ei valeiden oikominen.
Miksi minua vastaan on hyökätty vaikka olen pyrkinyt tuomaan esille elämän erillaisia inhimmillisiä puolia,ei jääkäriliikettä tarvitse käsitellä vain siten että on vain ruutia ja rautaa.jos jollakin on asialle hyviä selityksiä eikö niitä voi tuoda esille rähjäämättä.
järjettömän ja asiantuntemattoman väitteen.
Mikset perehdy asiaan?
Etkö käsitä edes sitä, että suomalaiset olivat vihollismaan kansalaisia. Eikä Saksaan varmaan kukaan lähtenyt morsianta hakemaan.
Suuren miesväen ollessa paikalla aina tapahtuu jotain, riippumatta siitä onko vihollinen tai miksi on matkaan lähtenyt.Tässä oli tarkoitus tuoda esille inhimmillisen elämän alueita,jotka jostain syystä ovat huonommin tunnettua historiaa.Jospa ongelma olikin se että 24 tuntia palstalla ei niin voi tehdä, koska se on agresiivisten vihaisten ihmisten palsta,joiden mielestä asiat ovat joko kokonaan romantiikkaa(joka käännetään vain halvaksi panoksi)tai vain rautaa ja velvollisuutta johon ei muuta mahdu.Enhän sitä ole tarkoittanut että jokainen olisi solminut suhteita, tai ollut siellä useita vuosia,pitääkö kaikki vääntää rautalangasta.Jos henkilöt jonkun tietämän mukaan olivat kasarmilla vankina,tai suhteet paikallisiin olivat kiellettyjä, on tietysti syytä olla kiitollinen saaduista kommentista,eikö mistään voi vaihtaa tietoja rähjäämättä.
on esitetty lukemattomissa yhteyksissä.
Jos teit avauksen hyvässä uskossa, olisi ollut syytä olla perillä edes alkeisasioista.
"Jos henkilöt jonkun tietämän mukaan olivat kasarmilla vankina,tai suhteet paikallisiin olivat kiellettyjä, on tietysti syytä olla kiitollinen saaduista kommentista,eikö mistään voi vaihtaa tietoja rähjäämättä."
Mitä höpiset? Asiat on kuvattu sekä muistelmissa, elämäkerroissa että tutkimuksissa. Minä olen niihin perehtynyt.
Avaus osoittaa, että et tiedä aiheesta mitään. Palstan valehtelijat käyttivätkin heti tilaisuutta hyväkseen ja ryhtyivät antamaan vääriä tietoja. Sen siis sait aikaan.
Mitkä sitten ovat muistelmat ja tutkimukset tulokseltaan,onko niissä tuotu esille muuta kuin se mikä on haluttu kuulla,kuka olisi sodan jälkeen tarvinnut tietoja muusta kuin henkilöistä jotka ajattelevat vain velvollisuuksia,onhan tällä palstalla tuotu esille se että väki oli asenteeltaan monenlaista,jos siinä että ymmärtää jotain naisten suhteen mitään vikaa tarvitsee olla.Sodan aikana saksalsisten kovat otteet suomessa leimasivat saksalaisia,lopullinen niitti saksalaisten maineelle oli toinen maailmansota,miksi olla virallisten muistelmien orja .Olet samallainen vihainen ja negatiivinen henkilö kuin monet muut tällä palstalla.
kunniaksi sinullekaan. Olet sen tosin itsekin huomannut.
"Olet samallainen vihainen ja negatiivinen henkilö kuin monet muut tällä palstalla."
Typerien ja tietämättömien käsitysten oikominen on armeliaisuutta. Negatiivista on esittää hölynpölyä asiasta mitään tietämättä.
Jääkärit taistelivat puhtain asein puhtaan asian puolesta.
Porukassa oli vain miehiä, ei homoja.
Varmasti siellä Aa-joen taisteluissa joista jääkärihistoria niin mieluusti aina
muistelee lämpimästi sattui kiihkeitä lähitaisteluita saksalaiset sarkahousut
kintuissa jääkärein kesken.Taisteluhaudassa.Monelle nämä savivellissä pyllyt-
telyt toivat extra gloriaa upseerin uralle :) Hyväksyiväthän jääkärit Marskinkin
pikku iloittelun sotilaspalvelijapoikansa kera,vaikka ryssä olikin. Da da!
Palstan asiantuntija Bubi se taas liihotteli paikalle. Mistään tuo vastenmielinen limanuljaska ei tiedä, mutta pakko päästä pätemään joka aiheeseen. Jos et rakasta venäjää tai heidän tekojaan, olet natsi. Jos luet enemmin aiheesta kuin Bubi ( 99.9 % tekee sen), niin sitten oletkin sotaa ihannoiva mielipuoli. Vihjaillut Marskin homoiluista vain tuo esiin bubin epätoivon. Kun ei mitään tiedä, eikä mitään enää keksi, niin tässä säälittävä tulos. Oletko Bubi huomannut, että sinulla ei ole kovin suuri fanijoukko? Mutta, jos sinun lailla ajattelee se 0,001 % , niin onhan teidän oltava silloin oikeassa!
On varmaan kova paikka, kun kaikki on eri mieltä, eiks jeh? :)
Ei minua fanit kiinnosta vaan kaltaistesi yksinkertaisten valistus vaikka tiedänkin työni siltä osin turhaksi.Hosbodi!
mustamaalaus ei ole valistusta. Se kannattaisi B-E:n tapaisen uskollisen Moskovan trollinkin käsittää.
-- siis niiku upseeri piireissä on tapana sanoa , - karjujen eroottisella telmimisellä ei ole mitään yhteistä homostelun kanssa . -- ettäs tiiättä
Hilpeätä, että simppeli vanha kommari luulee pystyvänsä valistamaan itseään viisaampia. Kyllä minä vähän luulen, että jopa Bubin järjenjuoksulla faktat pitäisi voida tunnustaa. Ei paremmille bubi-parka vain voi mitään. Voisi olla henkisesti sinulle helpompi jo alistua tappioon. Team bubi & stallarit 0 - muu maailma 6. Voidaan tähän loppuun kokeilla muunmaalaisia taisteluhuutoja, bubiseni. Vaikka ruotti, saksa, englanti tai jopa epsanja. Yllättäen häviät tässäkin. Horrido!
Useimmat Saksassa ja Baltiassa olleet "jääkärien morsiamet" olivat todellisuudessa juutalaisia prostituoituja. "On Libau kuin Gomora..."
Siis pakkoprostituoituja. Vapaaehtoisissa hor..oissa ei ollut ainuttakaan juutalaista, juutalainen kun ei alenna itseään niin alas.
latvialaisia. Sota ja puute pakottivat.
Ei niillä ollut oikeita morsiamia. Ne moraalistit kävivät sotabordelleissa tai jyystäsivät toisiaan. Ja olivat saksalaisupseerien jyystättävinä.
ollut homoja, vielä vähemmän saksalaisissa upseereissa. Sellaiset saivat äkkilähdön kurileirille tai rangaistuskomppanioihin.
Homofiilien väitteet eivät perustu faktoihin.