Kaikkonen ehdottaa kansanäänestyksiä!

http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/74520-ehdotus-isosta-uudistuksesta-suomen-vaaleihin

Keskustan kansanedustaja Kaikkonen ehdottaa, että vaaleissa aloitettaisiin kysellä kansalta mielipiteitä eri asioista. Se lisäisi demokratiaa ja äänestysaktiivisuutta.

Kaikkonen tosin ehdottaa jostain syystä tuota käytäntöä vain kunnallistasolla? Sehän toimisi aivan hyvin myös valtakunnan tasolla!

Arvaatte varmaan, mihin kansan äänen mittaukseen viittaan? Ja arvaatte varmaan, mikä taho sen takia tulee vastustamaan Kaikkosen ehdotusta!
679
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Monissa länsimaisissa demokratioissa kysellään kansanäänestyksen tapaan äänestäjien mielipidettä määrätyistä tärkeiksi koetuista asioista.

Esim. USA:ssa on pitkä lista kyseltäviä asioita. Se olisi helppo järjestää ilman mitään suuria lisäkuluja. Samalla kun lasketaan äänet, niin lasketaan mielipiteet.

Uudistus olisi todella hyvä keino lisätä demokratiaa ja äänestysaktiivisuutta. Tosin samoista syistä svekopäättäjät vastustavat uudistusta.

Svekotahothan pelkäävät aitoa demokratiaa ja kansan äänen kuulemista!

Äänestä

Kuka vastustaa kansanäänestyksiä ja millä perusteella. Eduskuntavaalien yhteydessä toteutetut kansanäänestykset nostaisivat todellisia kysymyksiä esiin. Nyt ei ole selkeitä vaihtoehtoja. Ehdokkaat pyörittelevät vaalikoneissa ja välttelevät selkeitä kannanottoja. Samalla kertaa voisi olla useampiakin äänestyskohteita. Esim.
-sukupuolineutraali avioliittolaki
-ruotsi valinnaiseksi
-miedot viinit maitokauoppaan
-kerjääminen kiellettävä

Äänestä
  • Suomessa valta on aina ollut hyvin keskittynyttä. Todellista valtaa pitää n. 20 urapoliitikkoa. He ovat mustasukkaisia vallastaan. Eivät luovuta valtaa kansalle, jolle se demokratiassa tietenkin kuuluu. Lisämausteena on svekovalta.

    Äänestä

  • Kyllä vaan. kirjoitti:

    Suomessa valta on aina ollut hyvin keskittynyttä. Todellista valtaa pitää n. 20 urapoliitikkoa. He ovat mustasukkaisia vallastaan. Eivät luovuta valtaa kansalle, jolle se demokratiassa tietenkin kuuluu. Lisämausteena on svekovalta.

    Lisäksi taitaa raha ratkaista kuten tässä homoliittolakiesityksessäkin.

    Äänestä

SANON MINÄ

Äänestä

Miksi ei voitaisi järjestää kansanäänestystä pakkoruotsista?

Se olisi helppo toteuttaa minkä tahansa valtiollisen vaalien yhteydessä.

Sehän olisi sitä demokratiaa parhaimmillaan!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eidtystä! kirjoitti:

http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/74520-ehdotus-isosta-uudistuksesta-suomen-vaaleihin

Keskustan kansanedustaja Kaikkonen ehdottaa, että vaaleissa aloitettaisiin kysellä kansalta mielipiteitä eri asioista. Se lisäisi demokratiaa ja äänestysaktiivisuutta.

Kaikkonen tosin ehdottaa jostain syystä tuota käytäntöä vain kunnallistasolla? Sehän toimisi aivan hyvin myös valtakunnan tasolla!

Arvaatte varmaan, mihin kansan äänen mittaukseen viittaan? Ja arvaatte varmaan, mikä taho sen takia tulee vastustamaan Kaikkosen ehdotusta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu