Aloitin syksyllä 2013 sähköalan opintoni ja keväällä 2016 pitäisi valmistua sähköasentajaksi. En kuitenkaan koe alaa omakseni: tällä alalla pitäisi olla käsien kanssa kätevä ja myöskään korkeanpaikan kammoa ei saisi olla myös huolellisuutta vaaditaan, kaikki sellaisia ominaisuuksia joita en koe omakseni.
Tiedän että omapa oli valintani ja en voi kuin itseäni syyttää tästä valinnasta, mutta mitä tehdä? Koulua on noin puolet jäljellä ja tiedän jo tässä vaiheessa etten tule mitä todennäköisimmin työllistymään alalle vaikka koulun kävisinkin loppuun. Mitä tässä tilanteessa pitäisi tehdä ja onko kukaan muu ollut mahdollisesti vastaavassa tilanteessa ja miten olet toiminut? Ajattelin mennä aikuislukioon ensi syksynä jahka kurssit alkavat, mutta mitä teen nykyiselle koululle? Onko järkeä käydä loppuun vaikka koen olevani väärässä paikassa?
Väärä ammatti.
Matias 97
1
200
Vastaukset 1
- Että näin
Ymmärtääkseni saat koulutuksen päätteeksi sähköasennusoikeudet, joista ei ole minkään alan ihmiselle muuta kuin pelkkää etua, ajatellaan vaikka automaatiotekniikan amk-tutkintoa. Lukiotutkinto on jatkon osalta sitten pelkkää plussaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901389
- 47781
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit66725- 88714
- 20669
Olivia Oras
"Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde62648Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o144646- 53618
- 51602
- 47591