Suomen armeija

ylitti Suomen ja Neuvostoliiton vanhan rajan jatkosodan alkupuolella.

Siitä hetkestä alkaen oltiin rosvoretkellä.

Ei siis ihme, että rauhan ehdot olivat niin ankarat vuonna 1944.
853
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

1939 NL ylitti Suomen rajan, NL oli rosvoretkellä siitä hetkestä lähtien.

Äänestä

Ei se ollut mikään rosvoretki vaan yltiöpäinen Suur-Suomi tavoite (Karjala-Aunus-Viena vapaaksi).
Myös Neuvostoliitto toteutti omia valtakunnan laajentamis suunnitelmia samassa merkityksessä eli se entinen autonominen suurruhtinaskunta Suomi piti liittää neuvostokansojen joukkoon. Pitihän se Leninin virhe eli itsenäisyyden antaminen Suomelle perua.
Näissä valtakunnan laajentamistavotteissa on aina oma logiikkansa mukana. Yleensä taustalla on ajatus tulla SUUREKSI ja mahtavaksi. Tosin joiltakin sitten puuttuu ne valtausresurssit.
Suomi sai sentään onnistumaan jonkin torjuntavoiton.

Äänestä

1939-40 mm. Puolassa, Baltiassa, Suomessa ja Romaniassa. Baltian maat liitettiin NL:on, muista ryövättiin alueita.

Näitä palstan Venäjän trollit kuitenkin ylistävät nerokkaaksi politiikaksi.

Äänestä

Riippumatta siitä mitä Suomen armeija teki, niin se teki sen vaan mitä poliitikot päätti.

Armeija ei itse päätä sitä milloin se hyökkää tai puolustaa, se sotii kun käsketään, siellä missä käsketään.

Se ei ole syyllinen mihinkään, syyllinen on se joka tekee väärän päätöksen.

Äänestä

Sinne Venäjälle punikkien rosvojoukko pakeni vapaussodan jälkeen.

Äänestä
  • Kun olisi laitettu molemmat panssarilaivamme jonoon Terijoen rajalle,rannasta alkain,olisi talvisota vältetty.

    Äänestä

  • Bror-Erik kirjoitti:

    Kun olisi laitettu molemmat panssarilaivamme jonoon Terijoen rajalle,rannasta alkain,olisi talvisota vältetty.

    vältetty ilman NL:n imperialismia ja sopimusta natsien kanssa.

    Äänestä

  • Talvisota olisi kirjoitti:

    vältetty ilman NL:n imperialismia ja sopimusta natsien kanssa.

    Mikäli Stalin ja Hitler ei olisi sopineet Molotov/Rippentrop sopimusta, niin talvisotaa ei olisi syttynyt, eikä myöskään toisen maailmansodan aiheuttanutta Puolan valtausta ja jakoa olisi tapahtunut.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vaka Vanha kirjoitti:

ylitti Suomen ja Neuvostoliiton vanhan rajan jatkosodan alkupuolella.

Siitä hetkestä alkaen oltiin rosvoretkellä.

Ei siis ihme, että rauhan ehdot olivat niin ankarat vuonna 1944.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu