Palestiinalaisten presidentti Jasser Arafat on kuollut. 75-vuotias Arafat menehtyi torstaiaamuna klo 4.30 ranskalaisessa sotilassairaalassa, missä hän on ollut hoidettavana viime kuun lopulta lähtien. Arafat on ollut palestiinalaisten itsenäisyystaistelun johtaja ja symboli neljän vuosikymmenen ajan.
Aukeavatko nyt helvetin portit palestiinalaisalueella? Kuka täyttää valtatyhjiön ennekuin kaaos ottaa vallan ja leviää kulovalkean tavoin ympäri muslimimaailman? Tästäkö alkavat lopun ajat?
Arafat kuoli aamulla
42
2208
Vastaukset
- Iron Mike
Todellinen suurmies, rohkea vapaustaistelija, Nobelisti ja rauhanmies on poissa. Ottakaa osaa palestinalaisten suruun etenkinkin Hitman 1 ja Phaerda. Israelissa ei ole koskaan ollut Arafatin kaltaista suurmiestä. Massamurhaaja ja Shatilan "sankari" Sharonkin on kuin varjo Arafatin rinnalla.
- mossad
vihdoinkin
- suruaika?
aika paljon on tehnyt ruumiita arafatkin.riippuen kummalta puolelta asiaa katselee.syyttömiä ne on kuolleet israelilaisetkin.
- Shalom1
Jasser Arafat on viimein julistettu kuolleeksi.
Maailman kaikkien aikojen suurin ja kauhein terroristi on nyt Luojansa edessä tuomiolla! - normaali
suruaika? kirjoitti:
aika paljon on tehnyt ruumiita arafatkin.riippuen kummalta puolelta asiaa katselee.syyttömiä ne on kuolleet israelilaisetkin.
Arafatin määräyksestä ehkä murhattiin syyttömiä israelilaisia siviilejäkin.
Mutta murhasihan Eugen Schaumankin Bobrikovin.Ja kuinka paljon suomenvenäläisiä lienee murhattu tsaarin aikana.
Arafat oli Palestiinan vapaustaistelun johtaja, keulakuva ja symboli. Ja tämä on ulkopuolinen puolueeton näkökulma. - normaali
Shalom1 kirjoitti:
Jasser Arafat on viimein julistettu kuolleeksi.
Maailman kaikkien aikojen suurin ja kauhein terroristi on nyt Luojansa edessä tuomiolla!oliko muka pahempi kuin muuan itävaltalainen korpraali, joka halusi puhdistaa Euroopan "roskaväestä"?
- loginomi
mossad kirjoitti:
vihdoinkin
olisitpa sinäkin pois!
Sana suurmies on kyllä sopimaton sellaisen miehen kohdalla, joka torpedoi oman kansansa toiveet rauhasta ja omasta valtiosta suostumalla jatkuviin terroritekoihin juutalaisia kohtaan.
Myöskään hänen häikäilemätön tapansa anastaa puutteesta ja köyhyydestä kärsivältä kansaltaan satoja miljoonia dollareita vuosikymmenien ajan ei mielestäni puhu suuruuden puolesta.
Iron Miken luonteelle kuvaavaa on kuitenkin ihailla tällaista terroristijohtajaa, joka monen sivistyneen ihmisen mielestä kuuluu samaan kategoriaan kuin Stalin, Hitler, Idi Amin, Saddam Hussein(jonka hyvä ystävä Arafat oli; vakka löysi kantensa!), Pol Pot, Lukasenka, al-Zarqawi, bin Laden ja monet muut "pimeän" ihmiskunnan edustajat.
Yhdyn kuitenkin -Arafatin muistoksi- USA:n presidentin toivotukseen hänen kuultuaan silloin vielä ennenaikaisen uutisen Arafatin kuolemasta:
Jumala armahtakoon hänen sieluaan!- loginomi
Shalom1 kirjoitti:
Jasser Arafat on viimein julistettu kuolleeksi.
Maailman kaikkien aikojen suurin ja kauhein terroristi on nyt Luojansa edessä tuomiolla!saati sitten tuomareita harjoituksen tässä vaiheessa; ikiunessa ja rauhassa lepää Jasser vihollisten ja uhrien, ystävien ja tukijoiden peloista, toiveista ja haluista riippumatta!
- J.R
Hei Iron Mike! Joko olet tosissaan tyhmä tai sitten et vaan tiedä asioiden oikeaa laitaa ja uskot sen mitä media sinulle syöttää. Tässä kuitenkin Arafatin elämänkertaa, kiitokset Shalomille näistä tiedoista.
04.08.1929: Arafat syntyy Kairossa. Muhammad Abdel Rahman Raouf al-Qudwa al-Husseini on varakkaan kauppiaan Abdel Raouf al-Qudwa al-Husseinin viides lapsi.
1933: Arafatin äiti kuolee. Hän ja hänen vauvaikäinen pikkuveljensä lähetetään sedän kasvatettavaksi Jerusalemiin.
1948: Arafat kuljettaa aseita Palestiinaan.
1950-luvun lopulla: Arafat on mukana perustamassa Fatahia, "Palestiinan kansallisen vapautuksen liikettä."
01.01.1965: Fatahin ensimmäinen terrori-isku israelilaista vedenottamoa vastaan epäonnistuu.
05.07.1965: Fatahin solu asettaa räjähteitä Mitzpe Massuaan lähellä Beit Guyriniä ja Jerusalemiin johtaville rautateille lähellä Kfar Battiria.
1965-1967: Lukuisia Fatahin pommi-iskuja israelilaisiin kyliin, vesijohtoihin, rautateille. Koteja tuhotaan ja israelilaisia tapetaan.
Heinäkuu 1968: Fatah liittyy PLO:hon ja siitä tulee sen pääjäsen, kattojärjestö useille palestiinalaisille terrorijärjestöille.
04.02.1969: Arafat valitaan PLO:n toimeenpanevan komitean päälliköksi.
21.02.1970: Swiss Airin lento 330 räjähtää kesken lennon Tel Aviviin. Kuolleita on 47. Iskun tekijä on PLO:hon kuuluva PLFP.
06.09.1970: PLO:n terroristit kaappaavat TWA:n, Pan Amin ja BOAC:n lentokoneet.
Syyskuu 1970: Operaatiossa, joka tunnetaan nimellä "musta syyskuu", Jordanian armeijan joukot taistelevat PLO:n kanssa ajaen sen ulos Jordaniasta. PLO oli pyrkinyt väkivaltaisella toiminnalla ajamaan kuningaskunnan vallankumoukseen. Terroristit siirtyvät Libanoniin.
05.09.1972: PLO:n järjestöihin kuuluvat terroristit murhaavat 11 israelilaista urheilijaa Münchenin olympialaisissa.
01.03.1973: Palestiinalaiset terroristit valtaavat Saudi-Arabian suurlähetystön Khartumissa. Seuraavana päivänä terroristit ampuvat kaksi amerikkalaista (toinen heistä oli USA:n Sudanin suurlähettiläs Cleo Noel) ja yhden belgialaisen. James J. Welsh, kansallisen turvallisuusviraston analyytikko vuosina 1969-74, syyttää Arafatia suorasta osallisuudesta näihin murhiin.
11.04.1974: Libanonista Israeliin tunkeutuneet palestiinalaisterroristit murhaavat Kiryat Shmonan 18 asukasta koteihinsa.
15.05.1974: Libanonista Israeliin tunkeutuneet palestiinalaisterroristit hyökkäävät kouluun Ma¿alotissa, 26 israelilaista, joukossa monta lasta, tapetaan.
09.06.1974: Palestiinan kansallinen neuvosto (PNC) ottaa käyttöön "Phased Plan" -nimellä kutsutun suunnitelman, jonka tarkoituksena on perustaa Palestiinan valtio mille tahansa alueelle, jonka Israel luovuttaa, ja käyttää sitä tukikohtana operaatioille, joiden tavoitteena on koko Israelin tuhoaminen. PLO vahvistaa uudelleen päätöksensä hylätä YK:n turvallisuusneuvoston päätöslauselma nro 242, joka vaatii "oikeudenmukaista ja kestävää rauhaa" ja "oikeutta elää rauhassa turvallisten ja tunnustettujen rajojen sisällä vapaana väkivallasta tai sen uhasta".
13.11.1974: Arafat asepukuun sonnustautuneena ja asetta kantaen puhuu YK:n yleiskokouksessa.
1982: Luotuaan Etelä-Libanoniin terroristien mini-valtion, joka on aiheuttanut Libanoniin sekasorron ja sisällissodan, ja laukaistuaan Pohjois-Israeliin jatkuvia ohjushyökkäyksiä, PLO karkoitetaan Israelin vastahyökkäyksen ansiosta Libanonista. Arafat asettuu Tunisiin.
07.10.1985: Palestiinalaiset terroristit valtaavat italialaisen Achille Lauro -risteilyaluksen Välimerellä. Pyörätuoliin sidottu vanhempi mies, Leon Klinghoffer, ammutaan ja heitetään mereen. Tiedusteluraporttien mukaan ohjeet toimintaan tulivat Arafatilta Tunisista.
12.10.1988: Arafat sanoo tunnustavansa Israelin oikeuden olemassaoloon.
Syyskuu 1993: Kädenpuristus Israelin pääministerin Rabinin kanssa Oslon sopimuksen kunniaksi. Arafat lupaa lopettaa kiihotustoiminnan ja terrorin ja pyrkiä rauhanomaiseen rinnakkaineloon Israelin kanssa. Oslon sopimusta seuraavien vuosien aikana Arafat ei tee mitään estääkseen Hamasia, PFLP:tä tai Islamilaista Jihadia suorittamasta tuhansia terrori-iskuja israelilaisia siviilejä vastaan, Arafatin rohkaisusta ja hänen taloudellisella tuellaan myös suoraan hänen alaisuudessaan toimivät ryhmät kuten Tanzim ja Al-Aksan marttyyrien prikaati tekevät terrori-iskuja israelilaisia vastaan.
21.10.1996: Puhuessaan mielenosoituksessa Beetlehemin lähellä Arafat sanoo: "Me tunnemme vain yhden sanan: Jihad. Jihad, jihad, jihad. Se joka ei pidä siitä, voi juoda Kuolleesta merestä tai Gazan merestä." (Yediot Ahronot 23.10.1996).
16.04.1998: Palestiinan itsehallinnon virallisen lehden Al-Hayat Al-Jadeedan julkaisemassa julkilausumassa Arafat sanoo: "Oi rakkaani miehitetyssä maassa, sukulaiset ja ystävät Palestiinassa ja diasporassa, kollegani aseellisessa taistelussa ja pyhässä sodassa (jihad). Voimistakaa vallankumousta ja siunattua intifadaa. Meidän täytyy polttaa maa valloittajien jalkojen alta."
Joko sinulle riitti vai laitetaanko vielä lisää? - Havainnoija
Hitman-1 kirjoitti:
Sana suurmies on kyllä sopimaton sellaisen miehen kohdalla, joka torpedoi oman kansansa toiveet rauhasta ja omasta valtiosta suostumalla jatkuviin terroritekoihin juutalaisia kohtaan.
Myöskään hänen häikäilemätön tapansa anastaa puutteesta ja köyhyydestä kärsivältä kansaltaan satoja miljoonia dollareita vuosikymmenien ajan ei mielestäni puhu suuruuden puolesta.
Iron Miken luonteelle kuvaavaa on kuitenkin ihailla tällaista terroristijohtajaa, joka monen sivistyneen ihmisen mielestä kuuluu samaan kategoriaan kuin Stalin, Hitler, Idi Amin, Saddam Hussein(jonka hyvä ystävä Arafat oli; vakka löysi kantensa!), Pol Pot, Lukasenka, al-Zarqawi, bin Laden ja monet muut "pimeän" ihmiskunnan edustajat.
Yhdyn kuitenkin -Arafatin muistoksi- USA:n presidentin toivotukseen hänen kuultuaan silloin vielä ennenaikaisen uutisen Arafatin kuolemasta:
Jumala armahtakoon hänen sieluaan!Et näköjään kunnioita edes USA:n presidenttiä valehteluissasi.
"Jumala siunatkoon hänen sieluaan"
George Bush: "God bless his soul" - sofos
loginomi kirjoitti:
saati sitten tuomareita harjoituksen tässä vaiheessa; ikiunessa ja rauhassa lepää Jasser vihollisten ja uhrien, ystävien ja tukijoiden peloista, toiveista ja haluista riippumatta!
"ei ole mitään tuomioita..."
Ateistikiihkoilijat ovat aivan yhtä pahoja ja yhtä oikeassa kuin uskonnolliset kiihkoilijat. Havainnoija kirjoitti:
Et näköjään kunnioita edes USA:n presidenttiä valehteluissasi.
"Jumala siunatkoon hänen sieluaan"
George Bush: "God bless his soul"Usein on käännöksissä tulkintamahdollisuuksia.
Kuinka suuri ero sinun mielestäsi on termeillä
-siunaaaminen
-armahtaminen.
Jumalan siunauksen tai armahduksen toivotus tarkoittaa silti sitä, että vaikka kaikkien ihmisten ei ole helppo siunata/armahtaa terroristijohtajan muistoa, Jumala saattaa silti armahtaa/siunata...J.R kirjoitti:
Hei Iron Mike! Joko olet tosissaan tyhmä tai sitten et vaan tiedä asioiden oikeaa laitaa ja uskot sen mitä media sinulle syöttää. Tässä kuitenkin Arafatin elämänkertaa, kiitokset Shalomille näistä tiedoista.
04.08.1929: Arafat syntyy Kairossa. Muhammad Abdel Rahman Raouf al-Qudwa al-Husseini on varakkaan kauppiaan Abdel Raouf al-Qudwa al-Husseinin viides lapsi.
1933: Arafatin äiti kuolee. Hän ja hänen vauvaikäinen pikkuveljensä lähetetään sedän kasvatettavaksi Jerusalemiin.
1948: Arafat kuljettaa aseita Palestiinaan.
1950-luvun lopulla: Arafat on mukana perustamassa Fatahia, "Palestiinan kansallisen vapautuksen liikettä."
01.01.1965: Fatahin ensimmäinen terrori-isku israelilaista vedenottamoa vastaan epäonnistuu.
05.07.1965: Fatahin solu asettaa räjähteitä Mitzpe Massuaan lähellä Beit Guyriniä ja Jerusalemiin johtaville rautateille lähellä Kfar Battiria.
1965-1967: Lukuisia Fatahin pommi-iskuja israelilaisiin kyliin, vesijohtoihin, rautateille. Koteja tuhotaan ja israelilaisia tapetaan.
Heinäkuu 1968: Fatah liittyy PLO:hon ja siitä tulee sen pääjäsen, kattojärjestö useille palestiinalaisille terrorijärjestöille.
04.02.1969: Arafat valitaan PLO:n toimeenpanevan komitean päälliköksi.
21.02.1970: Swiss Airin lento 330 räjähtää kesken lennon Tel Aviviin. Kuolleita on 47. Iskun tekijä on PLO:hon kuuluva PLFP.
06.09.1970: PLO:n terroristit kaappaavat TWA:n, Pan Amin ja BOAC:n lentokoneet.
Syyskuu 1970: Operaatiossa, joka tunnetaan nimellä "musta syyskuu", Jordanian armeijan joukot taistelevat PLO:n kanssa ajaen sen ulos Jordaniasta. PLO oli pyrkinyt väkivaltaisella toiminnalla ajamaan kuningaskunnan vallankumoukseen. Terroristit siirtyvät Libanoniin.
05.09.1972: PLO:n järjestöihin kuuluvat terroristit murhaavat 11 israelilaista urheilijaa Münchenin olympialaisissa.
01.03.1973: Palestiinalaiset terroristit valtaavat Saudi-Arabian suurlähetystön Khartumissa. Seuraavana päivänä terroristit ampuvat kaksi amerikkalaista (toinen heistä oli USA:n Sudanin suurlähettiläs Cleo Noel) ja yhden belgialaisen. James J. Welsh, kansallisen turvallisuusviraston analyytikko vuosina 1969-74, syyttää Arafatia suorasta osallisuudesta näihin murhiin.
11.04.1974: Libanonista Israeliin tunkeutuneet palestiinalaisterroristit murhaavat Kiryat Shmonan 18 asukasta koteihinsa.
15.05.1974: Libanonista Israeliin tunkeutuneet palestiinalaisterroristit hyökkäävät kouluun Ma¿alotissa, 26 israelilaista, joukossa monta lasta, tapetaan.
09.06.1974: Palestiinan kansallinen neuvosto (PNC) ottaa käyttöön "Phased Plan" -nimellä kutsutun suunnitelman, jonka tarkoituksena on perustaa Palestiinan valtio mille tahansa alueelle, jonka Israel luovuttaa, ja käyttää sitä tukikohtana operaatioille, joiden tavoitteena on koko Israelin tuhoaminen. PLO vahvistaa uudelleen päätöksensä hylätä YK:n turvallisuusneuvoston päätöslauselma nro 242, joka vaatii "oikeudenmukaista ja kestävää rauhaa" ja "oikeutta elää rauhassa turvallisten ja tunnustettujen rajojen sisällä vapaana väkivallasta tai sen uhasta".
13.11.1974: Arafat asepukuun sonnustautuneena ja asetta kantaen puhuu YK:n yleiskokouksessa.
1982: Luotuaan Etelä-Libanoniin terroristien mini-valtion, joka on aiheuttanut Libanoniin sekasorron ja sisällissodan, ja laukaistuaan Pohjois-Israeliin jatkuvia ohjushyökkäyksiä, PLO karkoitetaan Israelin vastahyökkäyksen ansiosta Libanonista. Arafat asettuu Tunisiin.
07.10.1985: Palestiinalaiset terroristit valtaavat italialaisen Achille Lauro -risteilyaluksen Välimerellä. Pyörätuoliin sidottu vanhempi mies, Leon Klinghoffer, ammutaan ja heitetään mereen. Tiedusteluraporttien mukaan ohjeet toimintaan tulivat Arafatilta Tunisista.
12.10.1988: Arafat sanoo tunnustavansa Israelin oikeuden olemassaoloon.
Syyskuu 1993: Kädenpuristus Israelin pääministerin Rabinin kanssa Oslon sopimuksen kunniaksi. Arafat lupaa lopettaa kiihotustoiminnan ja terrorin ja pyrkiä rauhanomaiseen rinnakkaineloon Israelin kanssa. Oslon sopimusta seuraavien vuosien aikana Arafat ei tee mitään estääkseen Hamasia, PFLP:tä tai Islamilaista Jihadia suorittamasta tuhansia terrori-iskuja israelilaisia siviilejä vastaan, Arafatin rohkaisusta ja hänen taloudellisella tuellaan myös suoraan hänen alaisuudessaan toimivät ryhmät kuten Tanzim ja Al-Aksan marttyyrien prikaati tekevät terrori-iskuja israelilaisia vastaan.
21.10.1996: Puhuessaan mielenosoituksessa Beetlehemin lähellä Arafat sanoo: "Me tunnemme vain yhden sanan: Jihad. Jihad, jihad, jihad. Se joka ei pidä siitä, voi juoda Kuolleesta merestä tai Gazan merestä." (Yediot Ahronot 23.10.1996).
16.04.1998: Palestiinan itsehallinnon virallisen lehden Al-Hayat Al-Jadeedan julkaisemassa julkilausumassa Arafat sanoo: "Oi rakkaani miehitetyssä maassa, sukulaiset ja ystävät Palestiinassa ja diasporassa, kollegani aseellisessa taistelussa ja pyhässä sodassa (jihad). Voimistakaa vallankumousta ja siunattua intifadaa. Meidän täytyy polttaa maa valloittajien jalkojen alta."
Joko sinulle riitti vai laitetaanko vielä lisää?Juuri nuo "ansiot" nostavat Arafatin arvoa Iron Miken silmissä.
Jotkut rasistit tässä maailmassa ajattelevat niin, että mitä enemmän joku ehtii surmata Jumalan esikoiskansaa, sen parempi pimeälle puolelle...
Kummalla puolella sitten itse lienevät?
Hyvä, kun otit tuon listan tänne näkyviin.
Mediat yrittävät nyt hymistellä sellaisen ihmisen muistoa, jonka kädet ovat veren tahraamat.- tiedonantaja
Hitman-1 kirjoitti:
Juuri nuo "ansiot" nostavat Arafatin arvoa Iron Miken silmissä.
Jotkut rasistit tässä maailmassa ajattelevat niin, että mitä enemmän joku ehtii surmata Jumalan esikoiskansaa, sen parempi pimeälle puolelle...
Kummalla puolella sitten itse lienevät?
Hyvä, kun otit tuon listan tänne näkyviin.
Mediat yrittävät nyt hymistellä sellaisen ihmisen muistoa, jonka kädet ovat veren tahraamat. - Havainnoija
Hitman-1 kirjoitti:
Usein on käännöksissä tulkintamahdollisuuksia.
Kuinka suuri ero sinun mielestäsi on termeillä
-siunaaaminen
-armahtaminen.
Jumalan siunauksen tai armahduksen toivotus tarkoittaa silti sitä, että vaikka kaikkien ihmisten ei ole helppo siunata/armahtaa terroristijohtajan muistoa, Jumala saattaa silti armahtaa/siunata...Ällöttävää selittelyä valheiden jatkoksi.
Enempää ei voi juuri odottaakkaan. - havainnoitsija
J.R kirjoitti:
Hei Iron Mike! Joko olet tosissaan tyhmä tai sitten et vaan tiedä asioiden oikeaa laitaa ja uskot sen mitä media sinulle syöttää. Tässä kuitenkin Arafatin elämänkertaa, kiitokset Shalomille näistä tiedoista.
04.08.1929: Arafat syntyy Kairossa. Muhammad Abdel Rahman Raouf al-Qudwa al-Husseini on varakkaan kauppiaan Abdel Raouf al-Qudwa al-Husseinin viides lapsi.
1933: Arafatin äiti kuolee. Hän ja hänen vauvaikäinen pikkuveljensä lähetetään sedän kasvatettavaksi Jerusalemiin.
1948: Arafat kuljettaa aseita Palestiinaan.
1950-luvun lopulla: Arafat on mukana perustamassa Fatahia, "Palestiinan kansallisen vapautuksen liikettä."
01.01.1965: Fatahin ensimmäinen terrori-isku israelilaista vedenottamoa vastaan epäonnistuu.
05.07.1965: Fatahin solu asettaa räjähteitä Mitzpe Massuaan lähellä Beit Guyriniä ja Jerusalemiin johtaville rautateille lähellä Kfar Battiria.
1965-1967: Lukuisia Fatahin pommi-iskuja israelilaisiin kyliin, vesijohtoihin, rautateille. Koteja tuhotaan ja israelilaisia tapetaan.
Heinäkuu 1968: Fatah liittyy PLO:hon ja siitä tulee sen pääjäsen, kattojärjestö useille palestiinalaisille terrorijärjestöille.
04.02.1969: Arafat valitaan PLO:n toimeenpanevan komitean päälliköksi.
21.02.1970: Swiss Airin lento 330 räjähtää kesken lennon Tel Aviviin. Kuolleita on 47. Iskun tekijä on PLO:hon kuuluva PLFP.
06.09.1970: PLO:n terroristit kaappaavat TWA:n, Pan Amin ja BOAC:n lentokoneet.
Syyskuu 1970: Operaatiossa, joka tunnetaan nimellä "musta syyskuu", Jordanian armeijan joukot taistelevat PLO:n kanssa ajaen sen ulos Jordaniasta. PLO oli pyrkinyt väkivaltaisella toiminnalla ajamaan kuningaskunnan vallankumoukseen. Terroristit siirtyvät Libanoniin.
05.09.1972: PLO:n järjestöihin kuuluvat terroristit murhaavat 11 israelilaista urheilijaa Münchenin olympialaisissa.
01.03.1973: Palestiinalaiset terroristit valtaavat Saudi-Arabian suurlähetystön Khartumissa. Seuraavana päivänä terroristit ampuvat kaksi amerikkalaista (toinen heistä oli USA:n Sudanin suurlähettiläs Cleo Noel) ja yhden belgialaisen. James J. Welsh, kansallisen turvallisuusviraston analyytikko vuosina 1969-74, syyttää Arafatia suorasta osallisuudesta näihin murhiin.
11.04.1974: Libanonista Israeliin tunkeutuneet palestiinalaisterroristit murhaavat Kiryat Shmonan 18 asukasta koteihinsa.
15.05.1974: Libanonista Israeliin tunkeutuneet palestiinalaisterroristit hyökkäävät kouluun Ma¿alotissa, 26 israelilaista, joukossa monta lasta, tapetaan.
09.06.1974: Palestiinan kansallinen neuvosto (PNC) ottaa käyttöön "Phased Plan" -nimellä kutsutun suunnitelman, jonka tarkoituksena on perustaa Palestiinan valtio mille tahansa alueelle, jonka Israel luovuttaa, ja käyttää sitä tukikohtana operaatioille, joiden tavoitteena on koko Israelin tuhoaminen. PLO vahvistaa uudelleen päätöksensä hylätä YK:n turvallisuusneuvoston päätöslauselma nro 242, joka vaatii "oikeudenmukaista ja kestävää rauhaa" ja "oikeutta elää rauhassa turvallisten ja tunnustettujen rajojen sisällä vapaana väkivallasta tai sen uhasta".
13.11.1974: Arafat asepukuun sonnustautuneena ja asetta kantaen puhuu YK:n yleiskokouksessa.
1982: Luotuaan Etelä-Libanoniin terroristien mini-valtion, joka on aiheuttanut Libanoniin sekasorron ja sisällissodan, ja laukaistuaan Pohjois-Israeliin jatkuvia ohjushyökkäyksiä, PLO karkoitetaan Israelin vastahyökkäyksen ansiosta Libanonista. Arafat asettuu Tunisiin.
07.10.1985: Palestiinalaiset terroristit valtaavat italialaisen Achille Lauro -risteilyaluksen Välimerellä. Pyörätuoliin sidottu vanhempi mies, Leon Klinghoffer, ammutaan ja heitetään mereen. Tiedusteluraporttien mukaan ohjeet toimintaan tulivat Arafatilta Tunisista.
12.10.1988: Arafat sanoo tunnustavansa Israelin oikeuden olemassaoloon.
Syyskuu 1993: Kädenpuristus Israelin pääministerin Rabinin kanssa Oslon sopimuksen kunniaksi. Arafat lupaa lopettaa kiihotustoiminnan ja terrorin ja pyrkiä rauhanomaiseen rinnakkaineloon Israelin kanssa. Oslon sopimusta seuraavien vuosien aikana Arafat ei tee mitään estääkseen Hamasia, PFLP:tä tai Islamilaista Jihadia suorittamasta tuhansia terrori-iskuja israelilaisia siviilejä vastaan, Arafatin rohkaisusta ja hänen taloudellisella tuellaan myös suoraan hänen alaisuudessaan toimivät ryhmät kuten Tanzim ja Al-Aksan marttyyrien prikaati tekevät terrori-iskuja israelilaisia vastaan.
21.10.1996: Puhuessaan mielenosoituksessa Beetlehemin lähellä Arafat sanoo: "Me tunnemme vain yhden sanan: Jihad. Jihad, jihad, jihad. Se joka ei pidä siitä, voi juoda Kuolleesta merestä tai Gazan merestä." (Yediot Ahronot 23.10.1996).
16.04.1998: Palestiinan itsehallinnon virallisen lehden Al-Hayat Al-Jadeedan julkaisemassa julkilausumassa Arafat sanoo: "Oi rakkaani miehitetyssä maassa, sukulaiset ja ystävät Palestiinassa ja diasporassa, kollegani aseellisessa taistelussa ja pyhässä sodassa (jihad). Voimistakaa vallankumousta ja siunattua intifadaa. Meidän täytyy polttaa maa valloittajien jalkojen alta."
Joko sinulle riitti vai laitetaanko vielä lisää?jätit Israelin osuuden tapahtumiin kokonaan huomioimatta.
- loginomi
sofos kirjoitti:
"ei ole mitään tuomioita..."
Ateistikiihkoilijat ovat aivan yhtä pahoja ja yhtä oikeassa kuin uskonnolliset kiihkoilijat.filosofi "sofoksen" kanssa; kaiken maailman kiihkoilijat ovat väärässä!
Repliikkini "ei ole mitään tuomiota" tarkoitta, että ei ole myöskään jumalia, jotka tuomitsevat, niin pahalta kuin se monista tuntuukin! Näkemys on tässä esitettynä täysin omani! Taistelen jopa muiden oikeudesta olla omaa mieltään ja elää uskossa ja toivossa sekä armon ja iankaikkisen Taivaan kaipauksessa ja Helvetin pelossa! Roviolle en ketään raahaa, mutta voi "Pyhä yksinkertaisuus"(Hus sanoi roviolla!) - sofos
loginomi kirjoitti:
filosofi "sofoksen" kanssa; kaiken maailman kiihkoilijat ovat väärässä!
Repliikkini "ei ole mitään tuomiota" tarkoitta, että ei ole myöskään jumalia, jotka tuomitsevat, niin pahalta kuin se monista tuntuukin! Näkemys on tässä esitettynä täysin omani! Taistelen jopa muiden oikeudesta olla omaa mieltään ja elää uskossa ja toivossa sekä armon ja iankaikkisen Taivaan kaipauksessa ja Helvetin pelossa! Roviolle en ketään raahaa, mutta voi "Pyhä yksinkertaisuus"(Hus sanoi roviolla!)"kaiken maailman kiihkoilijat ovat väärässä! "
Pointtini oli, että kaikki tuonpuoleista/yliluonnollista koskevat näkemykset eivät ole väärässä, vaan yhtä oikeassa, tai tarkentaakseni mahdollisuus, että ne ovat oikeassa on yhtä suuri. Koska todellinen totuus selviää vasta kuolemassa (jos selviää), vastustan minkään yksittäisen näkemyksen (ateistisen, islamistisen, ym.) esittämistä yhteiskunnan kautta totuutena kansalle. Yksilön on määriteltävä omat norminsa ja totuutensa, muuten ei yksilön todellinen olemassaolo ole mahdollista, vapaudesta puhumattakaan. - J.R
havainnoitsija kirjoitti:
jätit Israelin osuuden tapahtumiin kokonaan huomioimatta.
Jos Arafat päättää murhata siviilejä terrorismin keinoin, niin ei siinä Israelilla ole mitään osuutta. Kai sinä tiesit sen, että syy palestiinalaisterrorismiin on Israelin valtion olemassa olo. Miten ratkaisisit tämän ongelman? Tutustu myös PLO:n peruskirjan kohtaan 9: http://www.helsinki.fi/~pjojala/PLO_peruskirja.html Lisäksi palestiinan historiakoonnos kannattaa kanssa lukea. http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002&conference=664&posting=22000000005271725
Jatketaas Arafatin elmänkertaa. Edelleen kiitokset Shalomille näistä tiedoista. Nyt vuorossa osa 2:
Heinäkuu 2000: Arafat hylkää Israelin pääministerin Ehud Barakin rauhantarjouksen, jossa tarjotaan palestiinalaisvaltiota, 97% palestiinalaisten aluevaatimuksista ja pääkaupungin Jerusalemin jakamista.
Syyskuu 2000: Uusi intifada laukaistaan käyntiin. Arafat jatkaa terrorismiin kiihottamista, sen tukemista ja rahoittamista. Seuraavassa listassa on lueteltu joitakin terroristihyökkäyksiä, jotka suoraan Arafatin alaisuudessa olevat ryhmät ovat tehneet syyskuun 2000 jälkeen:
- 29.05.2001 Iitamarissa kotoisin oleva Gilad Zar, 41, ammutaan kuoliaaksi Fatahin Tanzimin terroristien väijytyksessä.
- 29.05.2001 Efratilaiset Sara Blaustein, 53, ja Esther Alvan, 20, ammutaan tienvarsiväijytyksessä. Fatahin Tanzim ilmoittaa olevansa vastuussa iskusta.
- 18.06.2001 Fatahin sala-ampuja ampuu autoonsa kuoliaaksi Doron Dissermanin, 38.
- 26.08.2001 Fatahin terroristit ampuvat Dov Rosmanin, 58.
- 06.09.2001 Fatahin Tanzimin terroristit ampuvat Haderan lähellä väijytyksestä Erez Merhavin, 23, tämän ollessa ajamassa häihin.
- 20.09.2001 Fatahin sala-ampujat ampuvat Sarit Amranin, 26, tämän ajaessa autossa miehensä ja kolmen lapsensa kanssa.
- 04.10.2001 kolme israelilaista kuolee ja 13 haavoittuu, kun Fatahin terroristi, joka on pukeutunut israelilaisen laskuvarjojääkärin asuun, avaa tulen Afulan keskuslinja-autoasemalla odottavia siviilejä kohti.
- 27.11.2001 kaksi kuolee ja 50 haavoittuu, kun kaksi palestiinalaista terroristia avaa tulen väkijoukkoon kalashnikov-rynnäkkökiväärillä Afulan keskuslinja-autoasemalla. Sekä Fatah että Hamas ilmoittavat olevansa iskun tekijät.
- 29.11.2001 kolme israelilaista kuolee ja 9 haavoittuu Nasaretista Tel Aviviin matkalla ollutta bussia 823 vastaan tehdyssä itsemurhaiskussa lähellä Haderaa. Islamilainen Jihad ja Fatah ilmoittivat olevansa vastuussa iskuista.
- 12.12.2001 yksitoista kuolee ja 30 haavoittuu, kun kolme terroristia iskee tienvarsipommilla, panssarintorjuntakranaateilla ja kevyillä aseilla linja-autoon ja useisiin henkilöautoihin lähellä Emmanuelia Samariassa.
- 03.01.2002 israelilaiset pysäyttävät Karine-A aluksen, joka on lastattu 50 tonnilla mörssäreitä, miinoja ja muita aseita, jotka ovat menossa palestiinalaisterroristeille. Aluksen kapteeni myönsi toimineensa PA:n viranomaisten käskystä.
- 15.01.2002 71-vuotias Amerikan kansalainen Avi Boaz kidnapataan Palestiinan itsehallinnon tarkastuspisteellä Beit Jalassa. Hänen luotien repimä ruumiinsa löydetään autosta lähellä Betlehemiä. Fatahin Al Aksan marttyyrien prikaati ilmoittaa olevansa vastuussa murhasta.
- 15.02.2002 Al Aksan prikaatin terroristit ampuvat Yoela Chenin, 45.
- 17.01.2002 kuusi kuolee, 35 haavoittuu, kun Fatahin terroristi ryntääBat Mitzva-juhlaan Haderassa ja avaa M-16 rynnäkkökiväärillä tulen juhlavieraita kohden.
- 22.01.2002 kaksi kuolee ja 40 haavoittuu, kun Fatahin terroristi avaa M16-rynnäkkökiväärillä tulen bussipysäkille Jerusalemissa.
- 27.01.2002 Yksi kuolee ja yuli 50 haavoittuu, kun Fatahin naisterroristi räjäyttää itsensä Jerusalemin keskustassa.
- 06.02.2002 Israelin armeijan univormuun pukeutunut Fatahin terroristi murhaa äidin ja tämän 11-vuotiaan tyttären heidän kotiinsa.
- 18.02.2002 Ahuva Amergi, 30, kuoli ja 60-vuotias mies haavoittui, kun terroristi avasi tulen hänen autoaan kohti. Majuri Mor Elraz, 25, ja Amir Mansouri, 21, jotka tulivat heidän avukseen, kuolivat myös yrittäessään ottaa kiinni terroristia. Tämä kuoli, kun räjähteen, joita hän kantoi, laukesivat. Fatahin Al Aksan marttyyrien prikaati otti vastuun iskusta.
- 22.02.2002 Fatahin terroristi ampui Valery Ahmirin, 59, tämän ollessa palaamassa töistä kotiin Pohjois-Jerusalemissa.
- 25.02.2002 Fatahin terroristit ampuivat Betlehemin eteläpuolella Avraham Fishin, 65, ja Aharon Gorovin, 46. Fishin tytär, joka on 9. kuulla raskaana, loukkaantuu vakavasti, mutta synnyttää tyttölapsen.
- 25.02.2002 Poliisiupseeri Galit Arbiv, 21, haavoittuu vaikeasti ja kuolee myöhemmin Fatahin terroristien avattua tulen bussipysäkillä Neve Ya¿akovin asuinalueella Pohjois-Jerusalemissa. Kahdeksan muuta ihmistä loukkaantuu.
- 27.02.2002 jerusalemilainen Gad Rejwan, 34, ampuu hänen palestiinalainen työntekijänsä tehtaassa Pohjois-Jerusalemissa. Kaksi Fatahiin kuuluvaa ryhmää ilmoittaa olevansa vastuullinen iskuista. - päättelijä
sofos kirjoitti:
"kaiken maailman kiihkoilijat ovat väärässä! "
Pointtini oli, että kaikki tuonpuoleista/yliluonnollista koskevat näkemykset eivät ole väärässä, vaan yhtä oikeassa, tai tarkentaakseni mahdollisuus, että ne ovat oikeassa on yhtä suuri. Koska todellinen totuus selviää vasta kuolemassa (jos selviää), vastustan minkään yksittäisen näkemyksen (ateistisen, islamistisen, ym.) esittämistä yhteiskunnan kautta totuutena kansalle. Yksilön on määriteltävä omat norminsa ja totuutensa, muuten ei yksilön todellinen olemassaolo ole mahdollista, vapaudesta puhumattakaan."Yksilön on määriteltävä omat norminsa ja totuutensa"
Hitler ja Äiti Teresa määrittelivät omat norminsa ja totuutensa ja kumpikin oli yhtä oikeassa. - sofos
päättelijä kirjoitti:
"Yksilön on määriteltävä omat norminsa ja totuutensa"
Hitler ja Äiti Teresa määrittelivät omat norminsa ja totuutensa ja kumpikin oli yhtä oikeassa.Kyllä ja ei. Hitler myös loi yhteiskunnan jossa vain hänen näkemystään tarjottiin totuutena, eli vaikka hän omaksuikin esim. Nietzchen opit arjalaisen yli-ihmisoppinsa perustaksi, hän loppujen lopuksi tärväsi kaiken.
Filosofialla on aina ollut vikansa, mutta aikaisemmissa viesteissä kuvaamani tyyli on paras ja oikeastaan ainoa järkevä tapa toimia kun määritellään tuonpuoleista ym. asioita joihin tiede tms. ei pysty antamaan vastausta. - Iron Mike
J.R kirjoitti:
Hei Iron Mike! Joko olet tosissaan tyhmä tai sitten et vaan tiedä asioiden oikeaa laitaa ja uskot sen mitä media sinulle syöttää. Tässä kuitenkin Arafatin elämänkertaa, kiitokset Shalomille näistä tiedoista.
04.08.1929: Arafat syntyy Kairossa. Muhammad Abdel Rahman Raouf al-Qudwa al-Husseini on varakkaan kauppiaan Abdel Raouf al-Qudwa al-Husseinin viides lapsi.
1933: Arafatin äiti kuolee. Hän ja hänen vauvaikäinen pikkuveljensä lähetetään sedän kasvatettavaksi Jerusalemiin.
1948: Arafat kuljettaa aseita Palestiinaan.
1950-luvun lopulla: Arafat on mukana perustamassa Fatahia, "Palestiinan kansallisen vapautuksen liikettä."
01.01.1965: Fatahin ensimmäinen terrori-isku israelilaista vedenottamoa vastaan epäonnistuu.
05.07.1965: Fatahin solu asettaa räjähteitä Mitzpe Massuaan lähellä Beit Guyriniä ja Jerusalemiin johtaville rautateille lähellä Kfar Battiria.
1965-1967: Lukuisia Fatahin pommi-iskuja israelilaisiin kyliin, vesijohtoihin, rautateille. Koteja tuhotaan ja israelilaisia tapetaan.
Heinäkuu 1968: Fatah liittyy PLO:hon ja siitä tulee sen pääjäsen, kattojärjestö useille palestiinalaisille terrorijärjestöille.
04.02.1969: Arafat valitaan PLO:n toimeenpanevan komitean päälliköksi.
21.02.1970: Swiss Airin lento 330 räjähtää kesken lennon Tel Aviviin. Kuolleita on 47. Iskun tekijä on PLO:hon kuuluva PLFP.
06.09.1970: PLO:n terroristit kaappaavat TWA:n, Pan Amin ja BOAC:n lentokoneet.
Syyskuu 1970: Operaatiossa, joka tunnetaan nimellä "musta syyskuu", Jordanian armeijan joukot taistelevat PLO:n kanssa ajaen sen ulos Jordaniasta. PLO oli pyrkinyt väkivaltaisella toiminnalla ajamaan kuningaskunnan vallankumoukseen. Terroristit siirtyvät Libanoniin.
05.09.1972: PLO:n järjestöihin kuuluvat terroristit murhaavat 11 israelilaista urheilijaa Münchenin olympialaisissa.
01.03.1973: Palestiinalaiset terroristit valtaavat Saudi-Arabian suurlähetystön Khartumissa. Seuraavana päivänä terroristit ampuvat kaksi amerikkalaista (toinen heistä oli USA:n Sudanin suurlähettiläs Cleo Noel) ja yhden belgialaisen. James J. Welsh, kansallisen turvallisuusviraston analyytikko vuosina 1969-74, syyttää Arafatia suorasta osallisuudesta näihin murhiin.
11.04.1974: Libanonista Israeliin tunkeutuneet palestiinalaisterroristit murhaavat Kiryat Shmonan 18 asukasta koteihinsa.
15.05.1974: Libanonista Israeliin tunkeutuneet palestiinalaisterroristit hyökkäävät kouluun Ma¿alotissa, 26 israelilaista, joukossa monta lasta, tapetaan.
09.06.1974: Palestiinan kansallinen neuvosto (PNC) ottaa käyttöön "Phased Plan" -nimellä kutsutun suunnitelman, jonka tarkoituksena on perustaa Palestiinan valtio mille tahansa alueelle, jonka Israel luovuttaa, ja käyttää sitä tukikohtana operaatioille, joiden tavoitteena on koko Israelin tuhoaminen. PLO vahvistaa uudelleen päätöksensä hylätä YK:n turvallisuusneuvoston päätöslauselma nro 242, joka vaatii "oikeudenmukaista ja kestävää rauhaa" ja "oikeutta elää rauhassa turvallisten ja tunnustettujen rajojen sisällä vapaana väkivallasta tai sen uhasta".
13.11.1974: Arafat asepukuun sonnustautuneena ja asetta kantaen puhuu YK:n yleiskokouksessa.
1982: Luotuaan Etelä-Libanoniin terroristien mini-valtion, joka on aiheuttanut Libanoniin sekasorron ja sisällissodan, ja laukaistuaan Pohjois-Israeliin jatkuvia ohjushyökkäyksiä, PLO karkoitetaan Israelin vastahyökkäyksen ansiosta Libanonista. Arafat asettuu Tunisiin.
07.10.1985: Palestiinalaiset terroristit valtaavat italialaisen Achille Lauro -risteilyaluksen Välimerellä. Pyörätuoliin sidottu vanhempi mies, Leon Klinghoffer, ammutaan ja heitetään mereen. Tiedusteluraporttien mukaan ohjeet toimintaan tulivat Arafatilta Tunisista.
12.10.1988: Arafat sanoo tunnustavansa Israelin oikeuden olemassaoloon.
Syyskuu 1993: Kädenpuristus Israelin pääministerin Rabinin kanssa Oslon sopimuksen kunniaksi. Arafat lupaa lopettaa kiihotustoiminnan ja terrorin ja pyrkiä rauhanomaiseen rinnakkaineloon Israelin kanssa. Oslon sopimusta seuraavien vuosien aikana Arafat ei tee mitään estääkseen Hamasia, PFLP:tä tai Islamilaista Jihadia suorittamasta tuhansia terrori-iskuja israelilaisia siviilejä vastaan, Arafatin rohkaisusta ja hänen taloudellisella tuellaan myös suoraan hänen alaisuudessaan toimivät ryhmät kuten Tanzim ja Al-Aksan marttyyrien prikaati tekevät terrori-iskuja israelilaisia vastaan.
21.10.1996: Puhuessaan mielenosoituksessa Beetlehemin lähellä Arafat sanoo: "Me tunnemme vain yhden sanan: Jihad. Jihad, jihad, jihad. Se joka ei pidä siitä, voi juoda Kuolleesta merestä tai Gazan merestä." (Yediot Ahronot 23.10.1996).
16.04.1998: Palestiinan itsehallinnon virallisen lehden Al-Hayat Al-Jadeedan julkaisemassa julkilausumassa Arafat sanoo: "Oi rakkaani miehitetyssä maassa, sukulaiset ja ystävät Palestiinassa ja diasporassa, kollegani aseellisessa taistelussa ja pyhässä sodassa (jihad). Voimistakaa vallankumousta ja siunattua intifadaa. Meidän täytyy polttaa maa valloittajien jalkojen alta."
Joko sinulle riitti vai laitetaanko vielä lisää?Panaanko Usan ja Israelin syntilistat esiin, niin niistä tulee vähintään kymmenkertainen.
Luettelet lisäksi paljon asioita, joihin Arfatilla ei ollut osaa eikä arpaa. Mistä sinä "teidät" minkä iskun takana nimenomaan Arafat oli? Oletko selvänäkijä? - Iron Mike
J.R kirjoitti:
Jos Arafat päättää murhata siviilejä terrorismin keinoin, niin ei siinä Israelilla ole mitään osuutta. Kai sinä tiesit sen, että syy palestiinalaisterrorismiin on Israelin valtion olemassa olo. Miten ratkaisisit tämän ongelman? Tutustu myös PLO:n peruskirjan kohtaan 9: http://www.helsinki.fi/~pjojala/PLO_peruskirja.html Lisäksi palestiinan historiakoonnos kannattaa kanssa lukea. http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002&conference=664&posting=22000000005271725
Jatketaas Arafatin elmänkertaa. Edelleen kiitokset Shalomille näistä tiedoista. Nyt vuorossa osa 2:
Heinäkuu 2000: Arafat hylkää Israelin pääministerin Ehud Barakin rauhantarjouksen, jossa tarjotaan palestiinalaisvaltiota, 97% palestiinalaisten aluevaatimuksista ja pääkaupungin Jerusalemin jakamista.
Syyskuu 2000: Uusi intifada laukaistaan käyntiin. Arafat jatkaa terrorismiin kiihottamista, sen tukemista ja rahoittamista. Seuraavassa listassa on lueteltu joitakin terroristihyökkäyksiä, jotka suoraan Arafatin alaisuudessa olevat ryhmät ovat tehneet syyskuun 2000 jälkeen:
- 29.05.2001 Iitamarissa kotoisin oleva Gilad Zar, 41, ammutaan kuoliaaksi Fatahin Tanzimin terroristien väijytyksessä.
- 29.05.2001 Efratilaiset Sara Blaustein, 53, ja Esther Alvan, 20, ammutaan tienvarsiväijytyksessä. Fatahin Tanzim ilmoittaa olevansa vastuussa iskusta.
- 18.06.2001 Fatahin sala-ampuja ampuu autoonsa kuoliaaksi Doron Dissermanin, 38.
- 26.08.2001 Fatahin terroristit ampuvat Dov Rosmanin, 58.
- 06.09.2001 Fatahin Tanzimin terroristit ampuvat Haderan lähellä väijytyksestä Erez Merhavin, 23, tämän ollessa ajamassa häihin.
- 20.09.2001 Fatahin sala-ampujat ampuvat Sarit Amranin, 26, tämän ajaessa autossa miehensä ja kolmen lapsensa kanssa.
- 04.10.2001 kolme israelilaista kuolee ja 13 haavoittuu, kun Fatahin terroristi, joka on pukeutunut israelilaisen laskuvarjojääkärin asuun, avaa tulen Afulan keskuslinja-autoasemalla odottavia siviilejä kohti.
- 27.11.2001 kaksi kuolee ja 50 haavoittuu, kun kaksi palestiinalaista terroristia avaa tulen väkijoukkoon kalashnikov-rynnäkkökiväärillä Afulan keskuslinja-autoasemalla. Sekä Fatah että Hamas ilmoittavat olevansa iskun tekijät.
- 29.11.2001 kolme israelilaista kuolee ja 9 haavoittuu Nasaretista Tel Aviviin matkalla ollutta bussia 823 vastaan tehdyssä itsemurhaiskussa lähellä Haderaa. Islamilainen Jihad ja Fatah ilmoittivat olevansa vastuussa iskuista.
- 12.12.2001 yksitoista kuolee ja 30 haavoittuu, kun kolme terroristia iskee tienvarsipommilla, panssarintorjuntakranaateilla ja kevyillä aseilla linja-autoon ja useisiin henkilöautoihin lähellä Emmanuelia Samariassa.
- 03.01.2002 israelilaiset pysäyttävät Karine-A aluksen, joka on lastattu 50 tonnilla mörssäreitä, miinoja ja muita aseita, jotka ovat menossa palestiinalaisterroristeille. Aluksen kapteeni myönsi toimineensa PA:n viranomaisten käskystä.
- 15.01.2002 71-vuotias Amerikan kansalainen Avi Boaz kidnapataan Palestiinan itsehallinnon tarkastuspisteellä Beit Jalassa. Hänen luotien repimä ruumiinsa löydetään autosta lähellä Betlehemiä. Fatahin Al Aksan marttyyrien prikaati ilmoittaa olevansa vastuussa murhasta.
- 15.02.2002 Al Aksan prikaatin terroristit ampuvat Yoela Chenin, 45.
- 17.01.2002 kuusi kuolee, 35 haavoittuu, kun Fatahin terroristi ryntääBat Mitzva-juhlaan Haderassa ja avaa M-16 rynnäkkökiväärillä tulen juhlavieraita kohden.
- 22.01.2002 kaksi kuolee ja 40 haavoittuu, kun Fatahin terroristi avaa M16-rynnäkkökiväärillä tulen bussipysäkille Jerusalemissa.
- 27.01.2002 Yksi kuolee ja yuli 50 haavoittuu, kun Fatahin naisterroristi räjäyttää itsensä Jerusalemin keskustassa.
- 06.02.2002 Israelin armeijan univormuun pukeutunut Fatahin terroristi murhaa äidin ja tämän 11-vuotiaan tyttären heidän kotiinsa.
- 18.02.2002 Ahuva Amergi, 30, kuoli ja 60-vuotias mies haavoittui, kun terroristi avasi tulen hänen autoaan kohti. Majuri Mor Elraz, 25, ja Amir Mansouri, 21, jotka tulivat heidän avukseen, kuolivat myös yrittäessään ottaa kiinni terroristia. Tämä kuoli, kun räjähteen, joita hän kantoi, laukesivat. Fatahin Al Aksan marttyyrien prikaati otti vastuun iskusta.
- 22.02.2002 Fatahin terroristi ampui Valery Ahmirin, 59, tämän ollessa palaamassa töistä kotiin Pohjois-Jerusalemissa.
- 25.02.2002 Fatahin terroristit ampuivat Betlehemin eteläpuolella Avraham Fishin, 65, ja Aharon Gorovin, 46. Fishin tytär, joka on 9. kuulla raskaana, loukkaantuu vakavasti, mutta synnyttää tyttölapsen.
- 25.02.2002 Poliisiupseeri Galit Arbiv, 21, haavoittuu vaikeasti ja kuolee myöhemmin Fatahin terroristien avattua tulen bussipysäkillä Neve Ya¿akovin asuinalueella Pohjois-Jerusalemissa. Kahdeksan muuta ihmistä loukkaantuu.
- 27.02.2002 jerusalemilainen Gad Rejwan, 34, ampuu hänen palestiinalainen työntekijänsä tehtaassa Pohjois-Jerusalemissa. Kaksi Fatahiin kuuluvaa ryhmää ilmoittaa olevansa vastuullinen iskuista.joissa on tapettu monin verroin enemmän ja monin verroin raukkamaisemmin, eli kaukaa ja salaa itse turvassa ollen palestiinalaisia lapsia ja vanhuksia. Lisäksi on tuhottu maan tasalle tuhansia koteja.
Isrelin tekemisiin et siis puutu lainkaan typerä reppahousu? Mitä vittua Israel oikein vitkuttelee, eikä anna mahdollisutta itsenäiseen Palestiinan valtioon? Ei oli enää iskuja, eikä sinunkaan tarvitsisi täällä esitellä naurettavia listojasi. - J.R
Iron Mike kirjoitti:
joissa on tapettu monin verroin enemmän ja monin verroin raukkamaisemmin, eli kaukaa ja salaa itse turvassa ollen palestiinalaisia lapsia ja vanhuksia. Lisäksi on tuhottu maan tasalle tuhansia koteja.
Isrelin tekemisiin et siis puutu lainkaan typerä reppahousu? Mitä vittua Israel oikein vitkuttelee, eikä anna mahdollisutta itsenäiseen Palestiinan valtioon? Ei oli enää iskuja, eikä sinunkaan tarvitsisi täällä esitellä naurettavia listojasi.Ollenkaan sitä PLO:n peruskirjan kohtaa 9. Jos olisit lukenut, niin olisit huomannut, että itsenäinen palestiinalaisvaltio ei ole ratkaisu ongelmaan. Se ongelman syy on Israelin valtion olemassaolo. Jos olisit ottanut asioista selvää, niin tietäisit tämänkin. Itse asiassa Jordania olisi voinut saada aikaan ns. palestiinalaisvaltion jo vuosien 1948-1967 välisenä aikana, jolloin Länsiranta ja Gaza sekä Itä-Jerusalem olivat palestiinalaisten hallussa. Kerropa miksi sitä ei silloin perustettu? Mennään ajassa taaksepäin vuoteen 1977. Hollantilainen sanomalehti Trouw julkaisi 31.3 PLO:n toimeenpanevan komitean jäsenen Zahir Muhseinin haastattelun. Näin hän sanoi:
"Palestiinalaista kansaa ei ole olemassa. Palestiinan valtion luominen on vain keino jatkuvaan taisteluumme Israelin valtiota vastaan arabien yhtenäisyyden puolesta. Todellisuudessa ei ole eroa jordanialaisen, palestiinalaisen, syyrialaisen tai libanonilaisen välillä. Vain poliittisista ja taktisista syistä puhumme tänään palestiinalaisen kansan olemassaolosta, sillä arabien kansalliset etunäkökohdat vaativat, että asetamme erillisen "Palestiinan kansan" vastustamaan sionismia. Taktisista syistä Jordania, joka on suvereeni valtio tunnustetuin rajoin, ei voi vaatia Haifaa tai Jaffaa, kun sen sijaan palestiinalainen voi epäilemättä vaatia Haifaa, Jaffaa, Beer-Shevaa ja Jerusalemia. Kuitenkin, sillä hetkellä kun olemme vallanneet koko Palestiinan emme odota minuuttiakaan kun yhdistämme Palestiinan ja Jordanian."
Miten kommentoisit tätä lausuntoa? Itse Arafat antoi samankaltaisen lausunnon vielä niin myöhään kuin 1993. Se kertoo, että palestiinalainen kansallisuusväite on itse asiassa strateginen petos – tarkoitettu Israelin tuhoamiseksi. Todellisuudessa samana päivänä, kun Arafat allekirjoitti periaatesopimuksen rauhasta Israelin kanssa Valkoisen talon nurmikolla 1993, hän selitti vaikuttimiaan Jordanian TV:ssa. Näin hän sanoi:
"Koska emme voi voittaa Israelia sodassa, me teemme sen asteittain. Me otamme jokaisen osan Palestiinasta, jonka vain saamme ja perustamme sinne oman hallinnon ja käytämme sitä ponnahduslautana ottamaan lisää. Kun aika on oikea saamme muut arabit liittymään meihin antamaan lopullisen iskun Israelille." Vieläkö kehtaat väittää, että oma palestiinalaisvaltio ratkaisisi ongelman kun kerran itse myöntävät, että mitään palestiinan kansaa ei ole olemassakaan? - Jeremias
havainnoitsija kirjoitti:
jätit Israelin osuuden tapahtumiin kokonaan huomioimatta.
Iraelin periaatteisiin kuuluu , että kaikki aina kostetaan. Jos ei tuu iskuja ei kostoakaan tarvita. Kuten ollaan huomattu kun iskuissa on pitkä tauko, tuolla on aika rauhallista. Me emme täällä koskaan tiedä millasii iskuja palestiinalaiset tekee, niistä ei usein kirjoteta, sitä vastoin Israelin kostoista aina toitotetaan suurin numeroin. Vain muutamassa tulossa olleen suursodan johdosta Israel on ollut pakotettu ennaltaehkäisevään iskuun, kuten toi atomivoimalaankin Irakiin. Muutoin kun luette tarkkaan lähes 98 prosenttia on ollut selkeitä kostoja israelin taholta. Tietysti näin on myös vastapuolella, mutta joku on sen lopuski silloin josku hamassa tulevaisuudessa alottanut, ja siitä alkanut toi koston kierre. Mutta palestiinalaiset alotti ton siviileihin kohdistuneeet itsemurhaiskut. Isralhan ei juuri tämmöstä harrasta, ne käyttää sotilaita, jotka pääosin pyrkii taisteleen terroristeja vastaan. Kuitenkin terroristit käyttää siviilejä aika rajusti suojakilpenä.
- hezzu
Shalom1 kirjoitti:
Jasser Arafat on viimein julistettu kuolleeksi.
Maailman kaikkien aikojen suurin ja kauhein terroristi on nyt Luojansa edessä tuomiolla!herää! sinne on joutunut myös monta juutalaista kuningasta, jotka palavat helevetin tulissa vielä pitkän aikaa tapettuaan kokonaisia kaupunkeja imeväisiä myöten (kuten te hehkutatte omaa historiaanne)... ja sama meno jatkuu edelleen sharonin (pienellä, koska ei ole ison etukirjaimen arvoinen) johdolla...
- loginomi
sofos kirjoitti:
Kyllä ja ei. Hitler myös loi yhteiskunnan jossa vain hänen näkemystään tarjottiin totuutena, eli vaikka hän omaksuikin esim. Nietzchen opit arjalaisen yli-ihmisoppinsa perustaksi, hän loppujen lopuksi tärväsi kaiken.
Filosofialla on aina ollut vikansa, mutta aikaisemmissa viesteissä kuvaamani tyyli on paras ja oikeastaan ainoa järkevä tapa toimia kun määritellään tuonpuoleista ym. asioita joihin tiede tms. ei pysty antamaan vastausta.tuonpuoleista! Määritteleminen vaatii reaalisia määritteitä. Tuonpuoleinen on runollinen nimitys tiedon rajan takana olevaiselle; tuonpuoleista en ainakaan minä pysty määrittelemään määritelmittä! Tuonpuoleinen on ikuisesti uskon asia! Todella kaikki vastaukset ovat oikeita ja vääriä! Lähden lenkille!
Havainnoija kirjoitti:
Ällöttävää selittelyä valheiden jatkoksi.
Enempää ei voi juuri odottaakkaan.Harmi, kun selitykseni eivät kelvanneetkaan sinulle.
Yritä sinä selittää paremmin!
- avarakatseinen
.... noihin loppukaneetin kysymyksiin ilmoitan....
että helvetin portit ovat yhtä avoimet kuin taivaan portit, ja joka alueella.
- kaaos on jo levinnyt.
- lopun ajat ovat alkaneet jo n. 2000 v. sitten.
Mutta mitä sanoo Esko?- ajoista
Piet. 3:8 "Rakkaat ystävät, älkää unohtako sitäkään, että Herran silmissä yksi päivä on kuin tuhat vuotta ja tuhat vuotta kuin yksi päivä"
- Pera
terrorismista kun Arafat on poissa. Sharonin täytyy ilmeisesti tehdä kuten Vladimir Putin, eli alkaa syyttämään kansainvälistä terrorismia.
- willkommen
otin ilolla uutisen vastaan terroristin kuolemasta,nyt on ainakin yksi naisten,lasten ja muidenkin viattomien murhaaja poistunut joukostamme.
- willkommen helvettiin,toivottaa varmaankin Adolf ja Stalin uudelle ystävälleen.- Arafat, Hitler, Stalin...
...amerikkalaisten oma vapaudensymboli, kylmäverinen tuhansien omien kansalaistensa ja kymmenien - ellei satojentuhansien ulkomaalaisten kansalaisten massamurhaaja herra Bush.
- Arafat, Hitler, Stalin...
...amerikkalaisten oma vapaudensymboli, kylmäverinen tuhansien omien kansalaistensa ja kymmenien - ellei satojentuhansien ulkomaalaisten kansalaisten kylmäverinen massamurhaaja herra Bush.
- Iron Mike
Koska päästään eroon tästä Shatilan "sankarista" joka salli raukkamaiset joukkomurhat pakolaisleireillä.
- Abdul
Juutalaiset myrkyttvät Arafatin. Sharonhan on uhkaillut murhata Arafatin jo vuosia. Selvä homma.
- Fat Mike
Portit aukesivat ainakin täällä suomi24:ssä... Melkoisen runsas osanotto noin niinkuin reilun tunnin sisään. Arafat oli näemmä eräänlainen suurmies, kirvoitti monien mieliä.
- missään
nimessä suurmies. Tunnettu henkilö kuitenkin.
- Weeman
Saatiin vihdoin paatunut terroristi pois pelistä. Oli miehessä myös varmasti hyviäkin piirteitä, mutta silmissäni loppujen lopuksi vain yksi kiihkoilija ja vallankahvassa roikkuva diktaattori. Toivottavasti hänen tekemänsä virheet eivät toteudu tulevassa hallituksessa.
- Näkökulma
Luulen, että hän menehtyi jo aikaisemmin.
Lääketieteelliseltä kannalta ajateltuna aivokuollut = kuollut.
Palestiinalaiset vain saivat hieman lisäaikaa etsiä hautapaikkaa, koska siitä oli epäselvyyttä. Islamin lain mukaan vainaja pitää haudata viikon kuluessa tämän kuolemasta, mikä ei ole ollenkaan huono laki. - Sam
äijä pölli avustusrahat palestiinalaisilta ja nyt sen "vaimo" peri kaikki rahat. Ei varmasti anna niitä rahoja tappelematta pois, mahdollisesti ei joudu antamaan penniäkään.
Arafat itse oli palestiinalaisten pahin vihollinen.
Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 654180
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺463969Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭363462Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli162873Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle342719En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä142522Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102124IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm121206Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1451157- 801006