1) Naturalismin uskomukset – jos ne ylipäätään perustuvat argumentointiin – perustuvat viime kädessä atomien törmäilyn tuottamiin premisseihin.
2) Atomeilla ei ole totuutta suosivia ennakkonäkemyksiä, joten ne tuottavat yhtä todennäköisesti vääriä premissejä kuin oikeita, joten väärää on enemmän kuin totuutta.
3) Premissit ja siten myös päätelmät ovat epäluotettavia ja todennäköisesti vääriä. Ne ovat siinä mielessä vääriä, että niitä ei voida korjata, koska ne voidaan korjata vain premisseillä, jotka eivät kärsi samanlaisista puutteista. Mutta naturalismissa ei sellaisia premissejä ole.
Arthur James Balfour (1848 – 1930)
8
116
Vastaukset
- ....
Ihme copy/pastettaja. Älä nyt väitä, että tuokin on sinun kirjoittamaasi.
- Mitäs sitten
Kopiointihan lukee jo otsikossa: Arthur James Balfour (1848 – 1930).
"Atomeilla ei ole totuutta suosivia ennakkonäkemyksiä, joten ne tuottavat yhtä todennäköisesti vääriä premissejä kuin oikeita, joten väärää on enemmän kuin totuutta."
Miksi, jos ne tuottavat väärää ja oikeaa yhtä todennäköisesti, niin miksi oikeaa ei silloin voi olla enemmän kuin väärää?- fda
Jaa vanhaa juttua ajalta kun uskovaiset vastustivat vielä atomejakin. Silloin oli sitä juttua kuinka atomit ovat edelleen vain teoriaa. Kummasti uskonnollinen höpötys asiasta lakkasi kun atomipommit tulivat kuvioihin mukaan. Edelleenkin se on "vain teoria"...
Herra Balfor oli brittiläinen konservatiivi poliitikko, ja edellis vuosisadan konservatiivi poliitikon tausta ei välttämättä ole vahvuus nykypäivän filosofisessa ajattelussa.
"1) Naturalismin uskomukset – jos ne ylipäätään perustuvat argumentointiin – perustuvat viime kädessä atomien törmäilyn tuottamiin premisseihin."
Missä vaiheessa atomit törmäilevät?- Mitäs sitten
Aika nerokasta päättelyä, johon yhtyvät myös tämän päivän filosofit.
Nykyisellä fysiikan tietämyksellä pitäisi puhua atomien sijasta alkeishiukkasita, mutta periaate on aivan oikea. Naturalistisen käsityksen mukaan moraali on illuusio, sillä alkeishiukkasten satunnaiset konfiguraatiot muodostavat aivojemme semanttiset tilat. Tuoltahan aloitus on copypaskannettu.
http://bwanajoe.blogspot.fi/2014/11/darvinistinen-naturalismi-on.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.314947- 343436
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1833194- 112267
- 281867
- 121828
- 1611793
- 1051310
- 1371117
- 141109