Vähemmän maahanmuuttoystävällisempiä, enemmän Raamatunohjeiden mukaisia eläviä. Kunnioittavat perinteisiä arvoja.
Otetaan Venäjältä ystävyyskaupunkeja
toni.
471
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ainakaan siellä ei oteta vastaa paperittomia insinöörejä. Sitä paitsi sieltä saa halpaa viinaa ja tupakkaa.
Totta sanot..Venäjänmaalta tulleilla on motivaatio tehdä TÖITÄ Suomessa ja voipi heillä jollakin jopa olla inssin paperit, onhan sieltä tullut mm.hyviä lääkäreitä. Uskon enemmän Venäjän kuin AFRIKAN insinööreihin...Miten lie Somppujen paperihommat; inssin todistukset on kuulemma jäänyt Somaliaan..Mutta taksinkuljettajan paperit on jostain syystä SÄILYNEET jopa Lieksaan asti...kiitos!!!!!
Mutta voidaanhan heille kirjoittaa insinöörin paperit ja lähettää sinne vaihto-oppilas menetelmällä. Silloinhan potentiaalinen tyoväestö säilyisi entisenlaisensa, insinöörit vaan vaihtuisivat ja kansainvälistyisivät:):) Noo.. tietenkinhän nämä Lieksan insinjöörit veisivät perheensä mukanaan:):)
Ei millään pahalla, mutta muutaman vuoden jälkeen nämä nykyiset Lieksan Insenjöörit olisivat oppineet myös tekemään niitä insenjöörin töitäki, vaikkapa vaan lapionvarressakin, mutta kuitenkin:):)
Kyllä Lieksalla on ystävyyskaupunki tuolla rajan takana shkegesta?( miten kirjoitetaan) olen siellä käynyt pari kertaa ja entisen neuvostoliiton nykyisen Latvian alueella Palvi ja siellä olemme kuorona käyneet ja sieltä myöskin vieraita täällä.