VA-lehdestä

Terveisiä liittovaltuustosta. Ennen asiaa nimimerkin Rahahanat kiinni iloksi tarjoilut ;=)

Kokouksessa join kahvia (Meiran reilu kahvi) ja söin keksejä (Jyväshyvän kaurakeksit). Vieressäni ainakin valtuutettu Pilli joi teetä (Lipton Earl Grey jos näin oikein). Kokouksen virallisen osuuden jälkeen valtuusto söi pizzat (Americana) ja joi (Coca Cola Zero).

Asiaan.

Puimme mm. VA-lehteä. Sen postituskuluja voisi pienentää ohuemmalla paperilla, mutta se ei oikein toimi kannessa; ja kahden eri paperin käyttö taas maksaa, joten tästä ei näytä saavan säästöä. Eräs mahdollisuus olisi kysyä ketkä jäsenistä sen haluavat ja keille riittää sähköinen versio.

Mitä mieltä tästä ollaan? Itse ajattelen, että paperinen lehti on kivempi lukea. Lisäksi paperilehti tarkoittaa, että ehkä 1700 kotitalouden pöydällä lojuu lehti, jonka ehkä aina välillä huomaa joku kylässä käyvä kaveri; pientä mainosta sekin.

Osa järjestöistä toimii ilman lehteä, vaikkapa Effi. Aika laajasti kuitenkin järjestöillä on jäsenlehti. Toki toisaalta ei pidä tehdä kuten muut vaan kuten hyvin on.

5

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mielestäni olisi paikallaan että lehden voisi halutessaan saada pelkästään linkkinä PDF:ään. Näin toimii ainakin eräs hyväntekeväisyysjärjestö jonka kannatusjäsen olen, ja mielestäni se on molemminpuolin hyvä diili. Heillä säästyy rahaa siihen ydintoimintaan ja minä saan silti yhdistyksen uutiset kustannustehokkaasti ja sähköisesti.

      Jos minä olen sitä mieltä että sähköinen lehti on kivempi lukea ja sinä sitä että paperinen, niin miksipä ei tarjottaisi kullekin sitä vaihtoehtoa joka on itselle mieluisin?

      Ja kyllähän sähköinenkin lehti on pientä mainosta, joskin ihan eri muodossa. Kun lehti on netissä niin siihen eksyy silloin tällöin satunnaisia lukijoita googlen kautta, jotka voivat myös innostua toiminnasta sitä kautta...

      • Sähköinen lehti on varmaankin tarkoitus säilyttää joka tapauksessa. Tai ainakaan minä en näe ihmisten kuuluvan va-liittoon saadakseen lehden (tai muuta mukavaa) vaan tukeakseen aatetta.

        Seuraava kysymys on sitten se, miten kulut muuttuvat lehden painosmäärän mukana. Tuskin ainakaan lineaarisesti, mutta ehkä nykytekniikan aikana jo lähes lineaarisesti.


      • jori.mantysalo kirjoitti:

        Sähköinen lehti on varmaankin tarkoitus säilyttää joka tapauksessa. Tai ainakaan minä en näe ihmisten kuuluvan va-liittoon saadakseen lehden (tai muuta mukavaa) vaan tukeakseen aatetta.

        Seuraava kysymys on sitten se, miten kulut muuttuvat lehden painosmäärän mukana. Tuskin ainakaan lineaarisesti, mutta ehkä nykytekniikan aikana jo lähes lineaarisesti.

        Postikulut ja painokulut varmasti kevenevät jonkin verran. Taitto ja sisällön tuottaminen toki maksavat saman verran kuin aiemminkin, mutta epäilen että ne eivät ole se kallein osa lehden tuotantoa, vaan nimenomaan nuo paino- ja postituskulut.


      • Humanisti-vapari

        Yhdistykset voivat kokeilla kysyä jäsenkirjeess jäseniltä, ketkä haluavat yhdistyksen jäsenkirjeen/tiedotteen vain sähköpostin liiteenä tai viestissä oleva liiteenä pdf-tiedostoon. Näin muosotuvan tiedon pohjala voinee päätellä suuntaa antavasti muta ei tarkaan, kuinka moni ehkä voisi haluta liiton jäsenlehden (ja samalla osin myös yleisölehden) ainoasaan sähköisenä linkkinä.

        Lienee kuitenkin niin, että osa niistä, jotka haluavat jäsenkirjeen sp-viestin linkkinä, haluavat kuitenkin lehden lehtenä. (Ja voihan VA-lehden joskus antaa myös näytenumerona kavereille tai naapureille.:-)


    • linus72

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      170
      6604
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4492
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      3168
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      61
      2997
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1905
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1574
    7. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1566
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      38
      1505
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1359
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      47
      1283
    Aihe