Taas kerran kun tapahtui kaamea tragedia, niin uutisissa mainostetaan kerta toisensa perään kuinka kirkko on POIKKEUKSELLISESTI auki myöhempään, klo 18 asti ja papin kanssa voi keskustella.
(Miksi apteekki on auki yöllä, mutta kirkko ei?, kyseli aikoinaan laulussaan Junnu Vainio.)
Vasta äsken osui ekaa kertaa silmään netissä, iltapv-lehden juttu jossa kerrotiin että SPR tarjoaa (ihan oikeaa) kriisiapua (ei mitään jeesustelua) niin kuin aina tällaisten ikävien tapausten jälkeen kuin toki muulloinkin.
Kunnatkin, niiden sosiaalitoimitarjoaa apua traumatisoituneille. JOs ei muuta keksi voi mennä tervayskeskukseen pyytämään apua.
Kylä tosiuskovaiselle barmasti papin löpinöistä on apua,m jos on kerran ehdollistunut plasebolöpinään.
Mutta oliskohan kohtuullista että ihan oikeetakin kriisiapua mainostettaisiin eikä vain kirkon huuhaata, joka ei kaikille apua tuo.
(Miksi apteekki on auki yöllä, mutta kirkko ei?, kyseli aikoinaan laulussaan Junnu Vainio.)
Vasta äsken osui ekaa kertaa silmään netissä, iltapv-lehden juttu jossa kerrotiin että SPR tarjoaa (ihan oikeaa) kriisiapua (ei mitään jeesustelua) niin kuin aina tällaisten ikävien tapausten jälkeen kuin toki muulloinkin.
Kunnatkin, niiden sosiaalitoimitarjoaa apua traumatisoituneille. JOs ei muuta keksi voi mennä tervayskeskukseen pyytämään apua.
Kylä tosiuskovaiselle barmasti papin löpinöistä on apua,m jos on kerran ehdollistunut plasebolöpinään.
Mutta oliskohan kohtuullista että ihan oikeetakin kriisiapua mainostettaisiin eikä vain kirkon huuhaata, joka ei kaikille apua tuo.
Vastaukset 15
Vanhimmat
"Mutta oliskohan kohtuullista että ihan oikeetakin kriisiapua mainostettaisiin eikä vain kirkon huuhaata, joka ei kaikille apua tuo"
En ottaisi ihan noin jyrkkää kantaa.
SPR tarjoaa myös henkistä kriisiapua, mutta ei varmasti läheskään kaikilla paikkakunnilla. Papit taas ovat saaneet myös psykologista koulutusta ihmisten kohtaamisesta kriisitilanteessa ja se kuuluu jopa heidän arkirutiineihinsa. Hehän joutuvat työssään tapaamaan jatkuvasti vainajien lähiomaisia.
Tuollaisessa tilanteessa on ihan hyvä, että eri organisaatiot tarjoavat kriisiapua. Valitkoot jokainen sen tahon, johon itse eniten luottaa.
>>>Hehän [papit] joutuvat työssään tapaamaan jatkuvasti vainajien lähiomaisia.
Itse näkisin, että kyse on ensisijaisesti kuuntelevasta korvaparista ja empatiasta. Enkä edes usko, että siinä kovin paljoa jeesustellaan varsinkaan jos kertoo, että itse on ateisti.
Tein kerran samantyyppisen avauksen mikä nyt on tehty. Sinä agnostikko puolustit silloinkin kirkkoa minut haukkumalla. Aivan kuin sinun mielestä kirkkoa ei saisi kritisoida.
Minuakin häiritsee se miten kirkko häpeämättömästi kiillottaa omaa kulissiaan silloin kun tapahtuu kauheita.
Aloittaja sanoo kirkon apua huuhaaksi ja sitä se on. Kirkon oppi on sellainen että tapetut vauvelit on nyt taivaassa koska jeeeesus...
Typerien kuvitelmien tarjoaminen "avuksi"ei edistä mitään hyvää.
Näkemyksesi on yksisilmäinen.
Kuten aiemmin kirjoitin, pappien ammattitaitoon kuuluu myös psykologia. Ihmisten kohtaamisen ja kuuntelun nimittäminen huuhaaksi on harkitsematonta. Ei ne SPR:n ammattilaisetkaan juuri muuta kykene tekemään.
En tiedä tarkoititko ensimäisillä lauseilla minua. Itse en aivan pienestä syystä hauku ketään tarkoituksellisesti. Toisia vaan pitäisi käsitellä silkkihansikkain, mutta jos ahteeri ei lainkaan kestä merivettä, ei pitäisi tulla arvosteltavaksi.
Amen to that! (no pun intended)
No eipä ole kokemusta, mutta kun papeista puolet on herätyslikkeiden kannattajia ja kansasta joka kymmenes, niin toivottavasti kemiat kohtaa. Vaikka sattuisi tiukempi viisläinenkin pappi paikalle.
Toisaalta, rituaalihan se on ja kuolleet yleensä vanhempia eli kirkon jäseniä.
"Ihmisten kohtaamisen ja kuuntelun nimittäminen huuhaaksi on harkitsematonta."
Niin on. Kyseisten kuuntelijoiden vastaukset ihmisille ratkaisee. Siinä pappi erottuu muista ammattilaisista.
Vähitellen alettiin uutisissakin kertoa myös SPRn tarjoamasta avusta, mutta aina tragedioiden tapahduttua, tuntuu olevan toimittajilla refleksinomainen reaktio, että tulee ensimmäisenä kirkko mieleen, niin hyvin on kirkon liioiteltu mantra "kirkko tekee paljon hyvää" uponnut vuosikymmenien aikana toistettuna kansaan toimittajat mukaa luettuna.
En sitten tiedä ottaako toimittajat ensitöikseen yhteyttä kirkkoon ja kysyvät että koska on kirkko auki ja minne voi tulla pappia tapaamaan vai onko kirkon edustajat se aktiivinen puolisko ja heti kärppänä paikalla, etten sanoisi haaskalla, ottamassa yhteyttä tomittajiin ja kertomassa kirkon pidennetystä aukiolosta? Pidetäänköhän missään muussa maassa kirkkoja niin paljon kinni kuin Suomessa? Auki ollaan muutama tunti pidempään vain hetken aikaa katasrofien jälkeen.
Ehkä SPRssä keskitytään sen avun järjestelemiseen ja jätetään se mediaan yhteydenpito, oman erinomaisuutensa mainostaminen, vähemmälle.
Olisi minusta kuitenkin kohtuullista että muidenkin kuin vain kirkon tarjoama apu tulisi uutisissa noteeratuksi jos kirkonkin, jonka apu ja kuunteleva korva ja jumaltarusto epäilemättä tarjoaa lohtua aika monelle.
Minun käsitykseni on se että muut tahot kuin kirkko, maalliset tahot, esim. kuntien sostoimi ja SPR kuitenkin kantavat suuremman vastuun jälkihoidosta etenkin pitkällä tahtäimellä ja ammattitaitoisemmin, vaikka olisikin pappeja, joilla on myös psykologian koulutusta/opintoja.
Median toimittajien ei tarvitse soittaa, kun kirkon rasvattujen kriisisuunnielmien mukaan tiedote medialle lähtee jo ennen kuin kirkon ovi on ennätetty avata...
SPR:n palvelu perustuu joko sen omaehtoiseen toimintaan tai yleensä yhteistyösopimukseen kunnan kriisiorganisaation kanssa. Yhteiskunnalla siis on olemassa lakisääteinen kriisiorganisaatio, jonka tehtäviin kuuluu myös henkisen työn järjestäminen, ja monin paikoin siinä on yhteityösopimus juuri SPR:n kriisityön kanssa, ja SPR:llä on sekä ammattilaisia kriisivalmudessa että myös erikoiskoulutettuja vapaaehtoisia...
Ei myöskään millään pahalla, mutta tragedioiden käyttäminen lyömäaseena on mautonta riippuen tehdäänkö sitä uskovaisten tai uskonnottomien toimesta.
"Yövartijavaltio" on sellainen, jossa toimii vian armeija ja poliisi, ja muu on "hyväntekeväisyyden" varassa. Tällainen "hyväntekeväisyysyhteiskunta" on sopinut hyvin varsinkin katoliselle kirkolle, koska se on sitten saanut auttaa ihmisiä,
mutta varsinkin pohjoismaissa on pystytty rakentamaan viime suosikymmeninä sen sijaan ns. hyvinvointiyhteiskunta, jossa julkisiin palveluihin kuuluu monia ihmisille poikkeustilanteissa tärkeitä asioita, kuten juuri kriisiapu sekä terveyspalvelut ja tietyt soisaalipalvelut.
Mitä ihmettä tuo kirkon käyttäytymisen spekuloiminen täällä ateistien sivulla hyödyttää ???
Eikös sitä kuuluisi käsitellä tuolla utopistien osastolla ???
Ateistit joutuvat elämään ja hengittämään mediailmastossa, jota ev.lut. kirkon hegmonia uskontojournalismissa halitsee
Luopio Suomen evankelis-luterilaista kirkkoa ei tarvitsisi mainostaa missään, yhtä vähän kuin sekulaaria SPR:ää. Mutta kyllä te elävän kristinuskon pilkkaajat vielä pääsette Kallion seurakunnan kirkkoon juomaan kaljaa palkkapaimen Teemu Laajasalon kanssa ja laulamaan Juice Leskisen lauluja. Minä poika se laulan aivan muita lauluja.