Sanoo ilmavoimien entinen komentaja Matti Ahola. Tilat ovat valmiina vain huolto laitteet pitää siirtää sinne. Kenen etua nykyinen Hornettien sijoittelu ajaa, kun niillä ei ole mitään mahdollisuutta keretä Kuopiosta Suomenlahdelle tunnistus lennoille? Onk otodella tämä nykyinen ilmavoimien johto tehtäviensä ja tilanteen tasalla ? Että silleen. Iltalehti.
Hornetit voidaan palautta Pirkkalaan...
Tosi on
1581
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kenen heIvetin keksintö oli edes siirtää koneet pois pirkkalasta, oli kyllä kaikkien aikojen typerin idea! Callekos sen päätti?
Miksi Pirkkalaan? Eihän sieltä ehdi Suomenlahdelle tai itärajalle.
Parempi on pitää pari konetta aika-ajoin Helsingin tienoilla. Eihän niitä tarvitse kuin korkeintaa joskus tunnistuslennolle. Huollossa ne voivat käydä Rissalassa.
Eiköhän tuo entinen ilmavoimien komentaja tiedä mistä puhuu? No jos koneet on Vantaalla alkaa viherpiipertäjät ja kommarit pirun moisen äläkän, että Suomi on sotahullu. Että silleen.
Entinen protestoi tehtyjä ratkaisuja. Nykyinen ei protestoi.
Eihän niitä lentokoneita tarvita muuhun, kuin osoittamaan ilmatilaloukkaajalle, että täällä valvotaan. Ilmatilan valvonta tehdään pääasiassa tutkilla.
Kas, kas nykyinen kommari koittaa sotkea asiaa. Että silleen.
Parempi olisi että joka kunnalla olisi omat Hornetit ohjuksineen ja tietysti isot lentokentät. Kaikki työttömät koulutettaisiin lentämään niitä kuntien työpajoissa. Kyllä olisi ryssä peloissaan silloin.
joo, just niin. Ja jokaisen lentokentän reunalle rivi tuulimyllyjä, joista näkisi heti, onko tuulinen ilma ja voiko hornetti nousta ilmaan!
Jonnekin Hangon kärkeen ne Hornetit vois myös majoittaa!
Joo Ahvenaamaalle ptäis kanssa laivue sijoittaa. Suomen talous romahtaa välittömästi jos niille käy kuin Krimille!
Ahvenanmaalle ei voida Hornetteja sijoittaa. Siihen asiaan pitäisi kysyä lupaa melko monelta valtiolta.
Eiköhän se asiantuntija ole tuo ilmavoimien komentaja. Se että ei ole enää ole tuossa määräaikaisessa ilmavoimien komentajan virassa vie hänen asiantuntemustaa mihinkään. Ja mitä ne tuulimyllyt tähän kuuluvat tollo kommari.
Että silleen.
Hornetit voidaan palauttaa sinne mistä ne on ostettu ja jatkossa ostetaan lähempää ja järjellisempiä vehkeitä.
Paras periaate on edelleen hankkia ystäviä läheltä ja vihollsia kaukaa.
Lopetetut varuskunnat voisi samoin ottaa käyttöön uudelleen. Kaikki on valmiina.
Eiköhän nyt pysytä asiassa eikä sotketa maavoimia tähän asiaan. Onhan edes oltava todelliset mahdollisuudet tunnistuslentoihin joka puolelle Suomea?
Onko pääkaupunki seudun turvaaminen katsottu tarpeettomaksi? Kenen etua nykyinen koneiden sijoittelu todella ajaa? Ollaanko todella , sen Suomettumisen tiellä taas ? Että silleen.
Ne pitäis palauttaa jenkkeihin!
Tulisesti marinoitu.
http://www.atria.fi/_layouts/Endero.Atria.Web/Images/Tuote/662x331/1396.jpg