kuusi miljoonaa juutalaista

Miksi juutalaisten jumala antoi heidän kuolla natsien kaasukammioissa?
2184
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Unohditko, että pirukin on olemassa? Piru vihaa heitä, sillä he ovat olleet Jumalan suosiossa.

Äänestä

David Pawson kertoi syyn miksi Juutalaiset joutuivat tämän kärsimään.

Ennen hitleriä Herra lähetti Saksaan "Kalastajia", jotka yrittivät houkutella heitä muuttamaan palestiinaan. Mutta, he eivät halunneet lähteä.
Sen jälkeen heitä alettiin metsästää, jolloin muutto omaan maahansa alkoi.

Se mitä Juutalaisille tapahtui, se voi tapahtua meillekin. Suomalaisten jumalattomuus on paljon suurempaa kuin se että Juutalaiset olivat haluttomia muuttamaan pois Saksasta omaan Israelin valtioon.

Jesaja:
14:1 Sillä Herra armahtaa Jaakobia ja valitsee vielä Israelin ja sijoittaa heidät heidän omaan maahansa; muukalaiset liittyvät heihin ja yhtyvät Jaakobin heimoon.

Jeremia:
16:15 vaan: 'Niin totta kuin Herra elää, joka johdatti israelilaiset pohjoisesta maasta ja kaikista muista maista, joihin hän oli heidät karkoittanut.' Sillä minä palautan heidät heidän omaan maahansa, jonka minä annoin heidän isillensä.

Hesekiel:
34:13 Minä vien ne pois kansojen seasta ja kokoan ne muista maista, tuon ne omaan maahansa ja kaitsen niitä Israelin vuorilla, puronotkoissa ja kaikissa maan asuttavissa paikoissa.
37:21 niin puhu heille: Näin sanoo Herra, Herra: Katso, minä otan israelilaiset pois pakanakansojen keskuudesta, minne vain he ovat kulkeutuneet, kokoan heidät joka taholta ja tuon heidät omaan maahansa.
39:28 Ja he tulevat tietämään, että minä, Herra, olen heidän Jumalansa, kun minä, vietyäni heidät pakkosiirtolaisuuteen pakanakansojen luokse, kokoan heidät omaan maahansa enkä jätä sinne jäljelle ainoatakaan heistä.
Aamos:
9:15 Minä istutan heidät omaan maahansa, eikä heitä enää revitä pois maastansa, jonka minä olen heille antanut, sanoo Herra, sinun Jumalasi.

Hebrealaisten Jumala on tullut toteuttamaan antamansa lupaukset omaisuuskansallensa Israelille:

Apostolien teot:
1:6 Niin he ollessansa koolla kysyivät häneltä sanoen: "Herra, tälläkö ajalla sinä jälleen rakennat Israelille valtakunnan?"

Äänestä
  • Mielelläni lähtisin täältä kylmästä ja pimeästä umpimielisten maasta muualle.

    Äänestä

Muistakaa, että tämä juutalaisten julma joukkotuho oli Martti Lutherin alkuperäisidea!!!

Äänestä
  • Taidat muistaa väärin.

    Äänestä

  • Paha paikka kirjoitti:

    Taidat muistaa väärin.

    Totta, Luther ei keksinyt ajatusta tosin hän kannatti juutalaisten laittamista pakkotyöhön ja toisaalla näiden polttamista. Juutalaisia on vainottu heti kun Rooman keisari otti ristin kristinuskon symboliksi:

    http://www.teologia.fi/artikkelit/kristinuskon-historia/248-kristillinen-juutalaisvastaisuus-vaikutti-modernin-antisemitismin-syntyyn

    "Jo keisari Konstantinoksesta (hallitsi 306-337) alkaen kristityt hallitsijat ja heitä tukenut kirkon valtakoneisto säätivät juutalaisvastaisia lakeja. Juutalaisilta kiellettiin kaikki valtion virat, mikä ajoi heitä entistä enemmän kaupan ja pankkitoiminnan pariin. Juutalaisista tulikin juuri kauppiaina tärkeitä välittäjiä Lähi-idän ja Euroopan välille. Vain harvoin kirkon johtajat ovat kannustaneet kristittyä rahvasta väkivaltaan juutalaisia vastaan, mutta kirkon juutalaisvastainen opetus on omalta osaltaan lietsonut väkivaltaisuuksia. Etenkin keskiajalla paavit joutuivat usein hillitsemään kansanjoukkojen vihaa ja suojelemaan juutalaisia. Tuolloin monet kristityt uskoivat, että juutalaiset surmaavat rituaalisesti kristittyjä pikkulapsia, myrkyttävät kaivoja ja häpäisevät ehtoollisleipiä, koska haluavat murhata Kristuksen uudestaan. Täysin perusteettomissa vainoissa murhattiin silmittömästi satoja tuhansia viattomia juutalaisia."

    "Elämänsä lopulla Martti Luther uskoi, että juutalaiset ovat jumalanpilkkaajia, joiden kirjat on takavarikoitava, synagogat poltettava ja uskonnonharjoitus kiellettävä. Ranskassa sata vuotta sitten hurskaat roomalaiskatoliset kristityt uskoivat pitkään ja äärimmäisen kyseenalaisen näytön perusteella, että juutalainen upseeri Alfred Dreyfus oli kavaltanut valtiosalaisuuksia saksalaisille ja että hänet oli lähetettävä Pirunsaarelle sovittamaan rikostaan."

    Suomen valtionkirkko on onneksi irtisanoutunut Lutherin vanhoillisista näkemyksistä jo 1984

    http://www.kotimaa24.fi/artikkeli/luterilainen-kirkko-irtisanoutunut-lutherin-antisemitismista

    "Holokaustin perintö sai luterilaiset kirkot sodan jälkeen arvioimaan suhdettaan Lutherin myöhäisvaiheen avoimeen antisemitismiin. Suomen evankelis-luterilaisessa kirkossa vuodesta 1977 toimineen Kirkko ja juutalaisuus -työryhmän historian mukaan Luterilaisen maailmanliiton (LML) jäsenkirkot irtisanoutuivat Lutherin juutalaisvastaisista kirjoituksista Budapestin yleiskokouksessa vuonna 1984. Suomen luterilainen kirkko on LML:n jäsen."

    Kansallissosialistinen järjestö aikoo julkaista Lutherin juutalaisvastaisen kirjan suomeksi

    http://www.kotimaa24.fi/artikkeli/kansallissosialistinen-jarjesto-aikoo-julkaista-lutherin-juutalaisvastaisen-kirjan-suomeksi/

    &

    http://www.kotimaa24.fi/artikkeli/professori-luther-pamfletin-julkaisu-koettelee-pykalien-rajoja/

    Äänestä

Koska kaasukammio ei ole ihmiselle hyvä paikka elää.

Äänestä
  • Ihminen kuitenkin kuolee joskus.

    Äänestä

Lutterin viha pamfletin sai tämän aikaan.

Lutterin toimesta tapettiin luterilaisuuden alkuaikoina kaikki ne, jotka uskoontulonsa jälkeen menivät ja ottivat vastaan raamatullisen upotuskasteen.

Joten aika julma ja juoppo mies oli uskonpuhdistaja Mastti Lutteri.

Tuo Lutter, oli raaka mies, mielestäni natsi aatun kaltainen toimissaan.

Äänestä

mutta miksi jumala ei puuttunut tapahtumaan vaikka hänlle kaikki on mahdollista. Ovathan juutalaiset hänen silmäteriään ja omaisuuskansaa. Valittuja.

Äänestä

Jumala karkoitti juutalaiset lupauksensa mukaan heidän omasta maastaan kaikkien kansojen sekaan Rooman valtakunnan toimesta, jossa karkoituksessa he joutuivat olemaan liki 2000 vuotta.

Lupasi myös palauttaa heidät takaisin heidän omaan maahansa aikojen lopulla.

Mikäli Hitler ei olisi vuodattanut noin 6 miljoonan juutalaisen veren, niin tuskinpa valitota nimeltä Israel olisi perustettu vuonna 1948.

Jumalan ilmoituksen mukaan Jerusalem on oleva pakanain tallattavana kunnes pakanain ajat täyttyvät.

Kun Jerusalem on vielä pakanain tallattavana, niin odottelemme pakanain ajan täyttymistä.

Äänestä

Jeesuksen takia. "Tulkoon hänen verensä meidän ja meidän lastemme päälle."

He hylkäsivät Israelin ainoan toivon, Messias Jeesuksen, jota eivät ottaneet vastaan.

Tällä on syvä teologinen merkitys. Menisi ikä ja terveys selittää se perehtymättömälle, mutta lyhyesti: kaikki liittyy koko ihmiskunnan, se on pakanoiden ja juutalaisten pelastumiseen.

Äänestä

-21- ja magda-sisko:

siis juutalaiset saivat holokaustissa sitä mitä itse pyysivät ja siitä?

Äänestä
  • Toistan: Tällä on syvä teologinen merkitys. Menisi ikä ja terveys selittää se perehtymättömälle, mutta lyhyesti: kaikki liittyy koko ihmiskunnan, se on pakanoiden ja juutalaisten pelastumiseen.

    En kinastele tämän enempää, kaikkea hyvää sinulle.

    Äänestä

  • old_profile_87884 kirjoitti:

    Toistan: Tällä on syvä teologinen merkitys. Menisi ikä ja terveys selittää se perehtymättömälle, mutta lyhyesti: kaikki liittyy koko ihmiskunnan, se on pakanoiden ja juutalaisten pelastumiseen.

    En kinastele tämän enempää, kaikkea hyvää sinulle.

    ja tämähän on yhtä vaikea kysymys uskovaiselle kuin että voiko jumala luoda niin suuren kiven että ei sitä itse jaksa kantaa.
    Ympäripyöreetä tyhjänpäivästä lässytystä vain.

    Äänestä

Tässä nähdään, että juutalaisten Jumala on taruolento tai ainakin aikaansaamaton voimaton hahmo. Miksei juutalaiset vaihda sitä parempaan?
Ai siis parempaan taruolentoon, niin.

Äänestä
  • Juutalaiset ovat älykästä kansaa, tuntuu ihmeeltä että he uskovat tälläiseen lapselliseen ja julmaan mielikuivitusolentoon. Mutta ne kiihkojuutalaiset haradit ne vasta piruja onkin.

    Äänestä

Kertokaapas ateistit oma näkemyksenne siitä, miksi holokausti tapahtui? Evoluutiolla ja tieteellä sitä EI voi selittää.. (Jos voi, niin perusteluja, kiitos.)

Äänestä
  • Holokausti oli seurausta Lutherin kirjoituksista.

    Äänestä

Mutta miksi ihminen antautuu tällaiseen julmuuteen, tässä mittakaavassa? Ei kenenkään ihmisen kirjoitukset saa tällaista aikaan. Voihan se olla ärsyke, ja viedä mukanaan joitakin hulluja, mutta tarvitaan agressiivista aivopesua koko yhteiskunnassa (kuten Pohjois-Korean henkilökultti), ennen kuin kansa yhtenä rintamana menee jonkin ideologian taakse ja toteuttaa sitä.

Evoluutio väittää, että ihminen olisi kehittynyt eläimestä, ts. on eläin muiden joukossa. Eläimet eivät ymmärrä/tiedosta moraalia. Ihminen taas ymmärtää hyvän ja pahan, ja valitsee tietoisesti jommankumman. Raamatun mukaan ihminen luotiin Jumalan kuvaksi, hyväksi olennoksi. Syntiinlankeemuksen seurauksena hänestä tuli paha. Hänessä on siis molemmat ominaisuudet. Ihmisen valinnoista riippuu, kumpi ominaisuus tulee hänessä selkeämmin esiin, hyvyys vai pahuus. Holokausti osoittaa tämän hyvin selvästi (todistaa siis Raamatun olevan oikeassa tältä osin). Natsien ei ollut vaikea löytää liittolaisia juutalaisvainoihin miehittämistään maista. Ihmiset ryhtyivät innolla ja ilolla ilmiantamaan ja kiduttamaan juutalaisia, ja myös muita vainon kohteena olevia (romanit, homot yms). Ja, sen rinnalla, kaikkein raa`immissakin vainoissa, löytyi ihmisiä, jotka oman henkensä vaarantaen auttoivat juutalaisia. Monet auttajista olivat kristittyjä, mutta myös muita. Saksan luterilaisesta kirkosta eriytyi vastarintaliike, jossa kirkon papit sanoutuivat irti natsi-saksan opeista. Näissä auttajissa tuli esiin Jumalan kuvaksi luotu ihminen.

Ihmisellä on siis ymmärrys oikeasta ja väärästä, ja kyky valita niiden välillä. Evoluutio ja ateismi ei selitä tätä kykyä. Molemmat, sekä massiivinen kansanmurha kidutuksineen ja uhrien pelastaminen, ovat mielettömiä evoluution kannalta.

Holokausti todistaa Raamatun sanan totuuden ja jumalallisuuden puolesta. Israelin kansaa varoitettiin jo vt:ssa siitä, että kuuliaisuus Jumalalle tuo kansalle elämän, tottelemattomuus kuoleman. Juutalainen kansa on hylännyt Israelin messiaan (Jeesuksen). Ennen Jeesusta Israel oli useaan otteeseen myös tottelematon Jumalalle. Halki olemassaolonsa historian juutalaiset ovat kärsineet enemmän kuin mikään muu kansa.

Raamatussa on ennustettu sekä juutalaisten maanpako ja asuminen kansojen keskuudessa, kuin myös Israelin valtion perustaminen ja juutalaisten paluumuutto omaan maahansa. Tällaisten ennustusten (profetioiden) yksityiskohtia myöten toteutuminen todistaa Jumalan sanan totuudesta.

Jumala ei olisi halunnut holokaustia. Holokausti on per-kleen teko, ihmisten halukkaalla myötävaikutuksella. Jumala olisi halunnut, että Israel olisi ollut Hänelle kuuliainen kieltäytyen synnistä. Mutta koska Israelin kansa oli toistuvasti hylännyt Jumalan, niin Jumala otti varjeluksensa pois kansansa yltä. Prk-le yrittää kaikin keinoin tuhota kaikki juutalaiset, koska jos niin kävisi, niin Raamatun profetiat Jeesuksen takaisintulosta ja prk-leen lopullisesta tuhosta ei voisi koskaan toteutua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jumalajulma kirjoitti:

Miksi juutalaisten jumala antoi heidän kuolla natsien kaasukammioissa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu