JC:n ollessa päiväunilla nostan hänen puolestaan esille turkillisen pääministerijupisteri Äärdoganin* lausunnon:
http://yle.fi/uutiset/erdogan_naisten_ja_miesten_valinen_tasa-arvo_on_vastoin_luontoa/7648167
* Noinhan uutistenlukijat sen usein ääntävät.
Asiaa Erdoganilta!
1
100
Vastaukset 1
On asiassa tietysti se pieni "oivallus", etteivät miehet ja naiset ole ominaisuuksiltaan samanlaisia. Sitä pientä eroa ei pidä tietenkään liioitella, muttei myöskään unohtaa kuten takavuosien yhteiskuntatieteissä, joissa ihmistä ajateltiin vain poliittisena vaan ei biologisena eläimenä.
Kokonaan toinen juttu on sitten se, millaisiiin johtopäätöksiin tuo "oivallus" oikeuttaa. Luulenpa, etten olisi niistä kovinkaan pitkälle samaa mieltä Äärdoganin kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1241476
Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan
Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes hallituspuolueiden omat kannattajat Kes981168Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku1361122Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella521063Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.100766- 67743
- 25736
- 34728
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist26629- 9625
