Sotii törkeästi lapsen oikeuksia vastaan. Se on fasismia. YK:n peruskirjan mukaan lapsella on oikeus biologiseen isään ja äitiin ja elää heidän kanssaan. Lapsihan on rakkauden hedelmä. Miten tuo asia toteutuu samaa sukupuolta olevilla vanhemmilla. Lapsi ei opi miehen ja naisen yhdessä elämisen dynamiikasta mitään, jos on vaikka kaksi äitiä. Törkeä tapaus oli, kun homopari vuokrasi kohdun ja syntynyt lapsi oli vammainen, niin pari vaati rahojaan takaisin. Aikuiset adobtoivst, eivät lapset. Mennään siis aikuisten halun mukaan. Aikuiset haluvat kokea täydellistä perhe-elämää lasta ajattelematta. Toki siis rakastavat lasta. Miksi ihmiset hakevat isän tai äidin vaikka intian slummeista, kun he jossain vaiheessa elämää haluavat tietää biologisia vanhempiaa?
tasa-arvoinen avioliittolaki
pirkel
16163
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
> YK:n peruskirjan mukaan lapsella on oikeus biologiseen isään
> ja äitiin ja elää heidän kanssaan. Lapsihan on rakkauden hedelmä.
> Miten tuo asia toteutuu samaa sukupuolta olevilla vanhemmilla.
About samalla tavalla kuin kaikissa muissakin tapauksissa, joissa toinen vanhempi ei ole lapsen biologinen vanhempi. Haluatko nyt ottaa lapset siis pois sekä adoptioperheistä että yksinhuoltajiltakin?
> Lapsi ei opi miehen ja naisen yhdessä elämisen dynamiikasta
> mitään, jos on vaikka kaksi äitiä.
Eikä lapsi opi naisen ja naisen yhdessä elämisen dynamiikasta mitään, jos on vaikka kaksi isää tai isä ja äiti. Tai sitten oppii. Jännää. Jäi vähän hämäräksi, mikä tässä oli ongelma.
> Törkeä tapaus oli, kun homopari vuokrasi kohdun ja
> syntynyt lapsi oli vammainen, niin pari vaati rahojaan takaisin.
Totta. Tämä olisi ollut täysin OK, jos rahoja takaisin olisikin vaatinut kohdun vuokrannut heteropari.
> Aikuiset adobtoivst, eivät lapset. Mennään siis aikuisten halun mukaan.
Minä luulen, että kfviiit! Tai jotain. Mikä oli tässä pointti?
> Aikuiset haluvat kokea täydellistä perhe-elämää lasta ajattelematta.
Hyvä, kielletään aikuiset, niin kaikki ovat tyytyväisiä?
> Miksi ihmiset hakevat isän tai äidin vaikka intian
> slummeista, kun he jossain vaiheessa elämää
> haluavat tietää biologisia vanhempiaa?
En tiedä, kysy heiltä. Minua voisi kiinnostaa esimerkiksi biologisen vanhemman mahdolliset perinnölliset sairaudet.
Olikos sinulla argumentteja myös tasa-arvoista avioliittolakia kohtaan, vai kohdistuiko kritiikkisi vain adoptioon eri muodoissaan?
Adobtio on tietenkin seuraava. Se kai on jo selvää?
Adobtio on tietenkin seuraava. Se kai on jo selvää?
Kunpa te älämölöävät vajakit osaisitte edes kirjoittaa. Mutta ei.
Mikä seuraava? Homoseksuaaleilla on jo nyt oikeus adoptioon, olkoonkin että lapsen asemaa tämä tasa-arvoinen avioliittolaki parantaisi merkittävästi niissä tapausissa, joissa adoption suorittanut vanhempi esimerkiksi kuolee...
Eikös fasistit nimenomaan vihaa homoja?
Vai oletko niitä ihmisiä, jotka määrittelevät "fasismiksi" kaiken sellaisen, mistä eivät pidä?
En tykkää salmiakista, joten salmiakin myyminen kaupoissa on fasismia...
Noinko ajattelet?
"Se on fasismia. "
Oletko tietämätön vai valehteletko? Oletko kristitty?
Olet aivan oikeassa - annetaan orpojen ja huostaanotettujen lasten olla orpoja ja huostaanotettuja ilman yhtään vanhempaa! (Tuo oli sarkasmia)
"YK:n peruskirjan mukaan lapsella on oikeus biologiseen isään ja äitiin ja elää heidän kanssaan."
-- Missä kohtaa?
http://www.finlex.fi/fi/sopimukset/sopsteksti/1956/19560001/19560001_2/
Tarkoitat varmaan Lasten oikeuksien sopimusta. Koko tekstissä ei mainita yhtään mitään biologiasta. Seitsemäs artikla sanoo:
"Lapsi on rekisteröitävä heti syntymänsä jälkeen, ja hänellä on syntymästään lähtien oikeus nimeen ja kansalaisuuteen sekä mikäli mahdollista, oikeus tuntea vanhempansa ja olla heidän hoidettavanaan."
Huomio: "...mikäli mahdollista, oikeus tuntea vanhempansa ja olla heidän hoidettavanaan".
"Törkeä tapaus oli, kun homopari vuokrasi kohdun ja syntynyt lapsi oli vammainen, niin pari vaati rahojaan takaisin."
-- Vaikka yksittäistä tapausta ei voi yleistää, niin olen kanssasi samaa mieltä. Tapaus oli törkeä.
"Aikuiset adobtoivst, eivät lapset."
-- Miten lapset adoptoisivat aikuisia? Tarraamalla jonkun kadulla kävelevän kylkeen ja sanomalla adoptioviranomaiselle 'Tää on nyt mun äiskä, nyt etsitään isi'?
"Aikuiset haluvat kokea täydellistä perhe-elämää lasta ajattelematta."
-- Adoptio ei tapahdu missään lasten supermarketissa. Prosessi on äärimmäisen pitkä ja jokainen yksityiskohta käydään läpi. Jos toinen aikuisista jää esim. työttämäksi, niin koko adoptioprosessi voi tyssähtää siihen, koska adoptioviranomaisten mukaan parilla ei ole taloudellisia valmiuksia hoitaa lasta.
"Toki siis rakastavat lasta."
-- Rakastavat lasta ajattelematta tätä.
"Olet aivan oikeassa - annetaan orpojen ja huostaanotettujen lasten olla orpoja ja huostaanotettuja ilman yhtään vanhempaa!"
Ehdin säikähtää että olet kääntynyt saminismiin :DDDDDDDDD
Tyttölapset kouluun ei makuuhuoneisiin - toki vastaavaa teemaa voidaan soveltaa myös poikiin. Koulutus, koulutus ja koulutus.
Minulla ei ole heittää kehiin mitään relevanttia tilastoa asiasta mutta "mutulla" väitän että globaalisesti suurempi ongelma on se, että tytöt (lapsina) pakotetaan avioon ja synnytys koneiksi kuin se että lapsi on rakastavien vanhempinen hoidossa kuin lapsena aviossa.
https://plan.fi/presidentti-tarja-halonen-tytot-kuuluvat-kouluun-eivat-makuuhuoneisiin
"Sotii törkeästi lapsen oikeuksia vastaan. Se on fasismia. YK:n peruskirjan mukaan lapsella on oikeus biologiseen isään ja äitiin ja elää heidän kanssaan."
Lapsen biologisilla vanhemmilla on oikeus päättää onko lapsella oikeus elää biologisten vanhempiensa kanssa ja tietystikin jos biologiset vanhemmat ovat kelvottomia lapsen huoltajiksi, lapsi myös tässä tapauksessa menettää oikeutensa elää biologisten vanhempiensa kanssa.
Molemmat ovat ihan nykypäivää eikä tasa-arvoinen avioliittolaki muuta asian suhteen mitään muuta kuin laajentaa parina adoptoinnin oikeuden myös homopareihin. Lakimuutos ei mahdollista minkään riistämistä lapselta jonka riistäminen ilmankin tasa-arvoista avioliittoa olisi jo nyt mahdollista.
"Lapsihan on rakkauden hedelmä. Miten tuo asia toteutuu samaa sukupuolta olevilla vanhemmilla. "
On niitä kuule heteroparejakin jotka eivät kykene tuottamaan rakkauden hedelmää ja joutuvat luomun sijaan hankkimaan lapsensa muilla keinoin. Ja tunnettu tosiseikka on se että lapsia syntyy ilmankin rakkautta.
"Lapsi ei opi miehen ja naisen yhdessä elämisen dynamiikasta mitään, jos on vaikka kaksi äitiä. "
Miehen ja naisen yhdessä elämisen dynamiikka on jotain mikä osataan luonnollisesti, ei sitä tarvitse oppia vanhemmilta.
"Törkeä tapaus oli, kun homopari vuokrasi kohdun ja syntynyt lapsi oli vammainen, niin pari vaati rahojaan takaisin."
Myös heteroparit vuokraavat kohtuja ja varmasti vastaavia tapauksia on joissa se on ollut heteropari joka on vaatinut rahojaan rakaisin.
"Aikuiset adobtoivst, eivät lapset. Mennään siis aikuisten halun mukaan. Aikuiset haluvat kokea täydellistä perhe-elämää lasta ajattelematta. Toki siis rakastavat lasta. Miksi ihmiset hakevat isän tai äidin vaikka intian slummeista, kun he jossain vaiheessa elämää haluavat tietää biologisia vanhempiaa?"
Eli olet muutenkin adoptiovastainen, eli ei ole merkitystä sillä että oli sitten kyse hetero- tai homoparista.
97% sanoo homoseksuaalisten halujen johtuvan isä-poika suhteen ongelmista.
Korjatkaa väärät tapanne, niin ei tarvitse puhua mistään uusista laeista.
"97% sanoo homoseksuaalisten halujen johtuvan isä-poika suhteen ongelmista.
Korjatkaa väärät tapanne, niin ei tarvitse puhua mistään uusista laeista. "
Mikä 97%???
Tuo on vanha freudilainen käsitys asiasta, jota ei enää monikaan allekirjoita.
Homoseksuaalisuuden syyt ovat nykytietämyksen mukaan perinnölliset.
Mitä vääriä tapoja minun pitäisi korjata?
"Lapsihan on rakkauden hedelmä. "
Oletko nukkunut biologian tunnilla?
Siittiöt ja munasolut eivät välitä tunteistamme.
Sukuvietti ei tarvitse kiintymystä.
ei tarvi vastata, koska poistettiin????
On myös todella törkeää, että joku äiti tai isä kuolee ennenaikaisesti leskeyttäen siten aviopuolisonsa. Vielä tuomittavamman teosta tekee se, että toinen jää yksin lasten kanssa. Yksinhuoltajien lapset eivät voi kasvaa normaaleiksi, koska lapsilla on oikeus molempiin biologisiin vanhempiinsa.
Tyttäreni on yksinhuoltaja ja tyttärentyttäreni on kaikilla mitta-asteikoilla aivan normaali, jos ei keskimääräistä nopeampaa kehittymistä joillain alueilla haluta pitää epänormaalina.
Parodiaahan juttusi tietenkin oli, mutta vastasin silti.