Minkä takia tyrkytätte omaanne uskoa, välillä melkeen väkisin!! Tapahtui seuraavaa:Kun menin isovanhempieni luoksi, teidän kaksi esustajaa oli tyrkyttämässä (kirjamellisesti) kaikkea tietoanne VAIKKA iso-äitini sanoi ettei ole kiinnostunut. JA hän oyysi minua häätämään, kun ei muutan lähtenyt. Mitä meinikiä tuollainen on?!
Tyrkyttäjät
Miksi...
13764
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
..on keskiaikaiset metodit. Kannattaa ostaa isoäidille ovisilmä niin ei kaiken maailman hihhulit pääse hyppimään silmille.
Arvelen, etteivät JT:t ymmärtäneet oikein äitisi antamaa vihjettä tai kuulleet sitä riittävän selvästi. Siksi on hyvä toistaa ja sanoa: "En ole asiastanne enkä julkaisuistanne kiinnostunut enkä jaksa keskustella asiasta nyt enempää". Eiköhän asia tule tällä selväksi?
Isoäitini oli sanonut ihan selvasti ettei kiinnosta, pariin otteeseen, näin hän minulle kertoi. Ei tuo ole minusta mikään puolustus, ties mitä oisi käynnyt, ellen oisi sattunut paikalle. Surullista mutta totta!
Todennäköisesti olisivat lähteneet kotiinsa, ehkä jättäneet pari lehteä ilmaiseksi pöydälle.
Niin, ja tulleet viikon päästä takaisin "seitsemän askeleen käännytysohjelman" mukaan kyselemään, että onko mummi lukenut ne lehdet. Ja jos mummi olisi tunnustanut lukeneensa, he olisivat halunneet keskustella siitä, mitä mummi oli tuumaillut lehdestä. Viikon päästä he olisivat taas tulleet ja ryhtyneet mummin kanssa tutkiskelemaan raamattua (sitä omaa versiotaan). Seuraavan viikon jälkeen sitten olisi jo kyselty rahaa.... Niin se menee!
Kuinka paljon rahaa kolmannella viikolla kysellään?
Riippu uhrista ja hänen varallisuudestaan :)
Ei siis ole mitään näyttöä asiasta.
Luinkin uusiksi tekstisi ja huomasin että kyseessä oli mummi ja pappa.
Mummosi, kertomasi mukaan, ilmoitti ettei kiinnosta. Ei olisi ensimmäinen kerta, kun joku perheenjäsen haluaa keskustella, mutta toinen ei.
Tuntuu siltä että mummo oli häätöpuuhassa, mitä pappa asiasta tuumi?
Mitä käytännössä tarkoittaa >>>kaikkea tietoanne
Pappa olisi todennäköisesti lyönyt jehovia, koska tietää että on säälittävää yrittää tyrkyttää vääristyneitä ajatuksiaan ihmisille jotka eivät ole kiinnostuneita/ajattelevat toisin.
Minäkin tykkään pizzasta ja Metallicasta, mutta en kuitenkaan kiertele ovelta ovelle kertoilemassa miten mahtavia juttuja ne on vaan annan ihmisten tehdä omat valintansa.
Olisi kyllä ollut häätämässä! Ja taas tuli esille ajatus, että voisi tyrkyttää! Ja luule että ihmiset jotka ovat kiinnotuneet uskostanne osaavat ottaa itse yhteyttä teihin.
>>>Ja luule että ihmiset jotka ovat kiinnotuneet uskostanne osaavat ottaa itse yhteyttä teihin.
Näitä ketjuavauksia tehdään tällä palstalla harva se viikko. Oli näissä sitten totuuspohjaa tai ei, niin eiköhän paras vaihtoehto olisi ottaa yhteyttä paikalliseen seurakuntaa ja selvittää asia heidän kanssa. Täällä kukaan ei oikein voi tehdä asialle mitään.