40 v.liianvanha lastenhoitajaksi.

20-30 v.jaksaa touhuta penskojenkanssa 40v. ja akateeminen vaatimukset liian kovia. Suomessa Isovanhemmat ei paljon auta lapsiaan ja jos haluavatkin auttaa lasten vanhemmat suuttuvat(suomalaisten kateellisuus on pahaksi).
188
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Isovanhemmat eivät aina asu viereisessä rapussa. Ja lasten hoitoon laittaminen on nykyään sopimatonta. Vaikka kuinka on väsynyt ja hermot riekaleina, lapset pitää hoitaa kotona 3 vuotiaaksi asti.
1970-luvulla vauva vietiin jo 9kk vanhana lastentarhaan ja äiti opiskelemaan tai töihin! En tiedä, oliko tuollaisesta systeemistä haittaa vai hyötyä!
Ennen oli myös kunnalla kodinhoitajat, jotka kävivät tarvittaessa auttamassa perhettä koko työpäivän pituisen ajan.
Nykyään auttaminen on 20 minuutin vilkaisu ja sillä selvä! Ja sekin vaan pari kertaa kuussa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kurdilainen kirjoitti:

20-30 v.jaksaa touhuta penskojenkanssa 40v. ja akateeminen vaatimukset liian kovia. Suomessa Isovanhemmat ei paljon auta lapsiaan ja jos haluavatkin auttaa lasten vanhemmat suuttuvat(suomalaisten kateellisuus on pahaksi).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu