Positiivisen uskonnonvapauden ongelmia?

Nappaan toisesta ketjusta palan: "Positiivisen uskonnonvapauden ongelmiin heillä [vapaa-ajattelijoilla] ei ole - yllätys yllätys - ollut mitään sanomista."

Mitä tällaisia ongelmia Suomessa mielestänne on?

5

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Harmaata

      Suomen perustuslaissa ( 2 luku 11 § ) määritellään että "kukaan ei ole velvollinen osallistumaan omantuntonsa vastaisesti uskonnon harjoittamiseen.."

      Eiköhän olisi "tasa arvoista" kertoa "jooga" ja "Mindfulness" juttuihin kutsumisessa , että niiden juuret ovat itämaisissa uskonnoissa.

      Jooga hindulaisuuden harjoittamista.
      http://sinisterministerr.blogspot.fi/2012/10/onko-jooga-liikuntaa-vai-uskontoa.html
      ".. Jooga on hindulaisuuden harjoittamista--- Jooga on läpikotaisin hindulainen keksintö. Se on hindulainen uskonnonharjoitustapa, jonka päämääränä on löytää yhteys jumaluuden kanssa. Joogan alkuperä on niin täysin hindulainen, että yritys erottaa se alkuperäisestä yhteydestään on jopa suututtanut hinduja. Driscollin mukaan tämä on ymmärrettävää. Loukkaantuisimmehan mekin, jos hindut alkaisivat harjoittaa ehtoollista.

      Joogan ajatellaan siis laajalti olevan pelkkää liikuntaa. Venyttelyasennot ovat kuitenkin vain osa joogan alkuperäistä sisältöä. Joogaan kuuluu kahdeksan osa-aluetta, tässä Sinisterministerin epävirallisena käännöksenä: 1) Moraalinen pidättyvyys, 2) hengellisten sääntöjen noudattaminen, 3) asennot, 4) hengitys, 5) mielen tyhjennys, 6) keskittyminen, 7) meditatiivinen sulautuminen, 8) valaistus. Koko systeemissä on kyse pelastuksen etsimisestä tekojen kautta. Lopullinen tarkoitus on sulautua yhdeksi koko maailmankaikkeuden ja samalla jumalan kanssa..."

      Tälläinen ei esim. kristitylle kuulu , joka seuraa Jeesusta Kristusta. Monismi, Jumalakäsityksenä on harhaoppi, jonka mukaan jumaluus on läsnä kaikessa.
      Eipä taida haluta monen muunkaan uskonnon kannattaja alkaa harrastamaan hindulaisuutta , mikäli tietäisi tapahtuman sitä olevan?


      Mindfulness buddhalaisuuden harjoittamista.
      http://www.nic.fi/~sherab/mindfulness.htm "...Buddhalainen tarkkaavaisuus (mindfulness).."

      http://www.kotimaa24.fi/olenko-vai-virtaanko-mindfulness-keskuudessamme/

      "..On ilmeistä, että mindfulnesspohjaiset terapiat ovat yhteydessä länsimaistuneen buddhalaisuuden ja psykologian kohtaamiseen. Tämä kytkös on tunnistettu, mutta mielestäni se ei Suomen oloissa ole synnyttänyt riittävästi pohdintaa. Aihe on arka, koska keskustelun avaaminen tai puheenvuoro merkitsisi uskonnollisen ja tieteellisenä pidetyn välisen yhteyden tunnustamista..."

      http://www.kirkkojakaupunki.fi/arkisto/mielipiteet/12364
      "..Lopullinen tavoite on "buddhalaisuuden saavuttaminen", jossa se on seitsemäs askel nirvanan saavuttamiseen. Buddhalaisuudessa ei puhuta mindfulnessin yhteydessä mistään stressin poistosta, vaan se tähtää samadhiin eli kahdeksanteen ja viimeiseen askeleeseen. Kaikki ihmiset eivät kuitenkaan halua hoitoa, jossa "piilotajuisena tavoitteena" on saavuttaa buddhalaisuus..."

      Miksei näitä "piilo uskonnollisia " tyrkyttämisiä nosteta "tasa arvoisuuden " tarkasteltaviksi?

      • Öö, niin? Oliko noilla nyt jotain ongelmaa, joogaaminen kielletty tms?


      • jori.mantysalo kirjoitti:

        Öö, niin? Oliko noilla nyt jotain ongelmaa, joogaaminen kielletty tms?

        Eiku tuo Harmajan majakanvartija ei ymmärrä, mitä tarkoitetaan positiivisella uskonnonvapaudella...


    • Palataanpa tähän. Piispa Luomaa lainataan Kotimaa24:lla http://www.kotimaa24.fi/artikkeli/piispa-luoma-ruohonjuuritason-uskonnonvapaus-voi-kaventua/ : "- - oleellisempaa on kysyä, onko minulla oikeus harjoittaa uskontoani ja elää vakaumukseni mukaan." Onko joku lukenut alkuperäisen tekstin Kanava-lehdestä?

      Itsehän esimerkiksi olen halukas kaventamaan positiivista uskonnonvapautta kieltämällä ympärileikkaukset. Mielestäni on aivan kiistatonta, että vanhempien uskonnonvapauden osa on oikeus ympärileikkauttaa lapset. Ja yhtä selvänä pidän, että lasten koskemattomuus on tärkeämpi arvo --- joten tässä uskonnonvapautta pitääkin rajoittaa.

      Mutta Luoma ei varmaankaan tarkoittanut tätä. Onko kristityillä Suomessa ongelmia elää vakaumuksensa mukaan? Millaisia?

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      92
      4706
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3882
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      198
      3751
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      86
      2163
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1308
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1192
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      157
      1162
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1065
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      924
    Aihe