Positiivisen uskonnonvapauden ongelmia?

Nappaan toisesta ketjusta palan: "Positiivisen uskonnonvapauden ongelmiin heillä [vapaa-ajattelijoilla] ei ole - yllätys yllätys - ollut mitään sanomista."

Mitä tällaisia ongelmia Suomessa mielestänne on?

5

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Harmaata

      Suomen perustuslaissa ( 2 luku 11 § ) määritellään että "kukaan ei ole velvollinen osallistumaan omantuntonsa vastaisesti uskonnon harjoittamiseen.."

      Eiköhän olisi "tasa arvoista" kertoa "jooga" ja "Mindfulness" juttuihin kutsumisessa , että niiden juuret ovat itämaisissa uskonnoissa.

      Jooga hindulaisuuden harjoittamista.
      http://sinisterministerr.blogspot.fi/2012/10/onko-jooga-liikuntaa-vai-uskontoa.html
      ".. Jooga on hindulaisuuden harjoittamista--- Jooga on läpikotaisin hindulainen keksintö. Se on hindulainen uskonnonharjoitustapa, jonka päämääränä on löytää yhteys jumaluuden kanssa. Joogan alkuperä on niin täysin hindulainen, että yritys erottaa se alkuperäisestä yhteydestään on jopa suututtanut hinduja. Driscollin mukaan tämä on ymmärrettävää. Loukkaantuisimmehan mekin, jos hindut alkaisivat harjoittaa ehtoollista.

      Joogan ajatellaan siis laajalti olevan pelkkää liikuntaa. Venyttelyasennot ovat kuitenkin vain osa joogan alkuperäistä sisältöä. Joogaan kuuluu kahdeksan osa-aluetta, tässä Sinisterministerin epävirallisena käännöksenä: 1) Moraalinen pidättyvyys, 2) hengellisten sääntöjen noudattaminen, 3) asennot, 4) hengitys, 5) mielen tyhjennys, 6) keskittyminen, 7) meditatiivinen sulautuminen, 8) valaistus. Koko systeemissä on kyse pelastuksen etsimisestä tekojen kautta. Lopullinen tarkoitus on sulautua yhdeksi koko maailmankaikkeuden ja samalla jumalan kanssa..."

      Tälläinen ei esim. kristitylle kuulu , joka seuraa Jeesusta Kristusta. Monismi, Jumalakäsityksenä on harhaoppi, jonka mukaan jumaluus on läsnä kaikessa.
      Eipä taida haluta monen muunkaan uskonnon kannattaja alkaa harrastamaan hindulaisuutta , mikäli tietäisi tapahtuman sitä olevan?


      Mindfulness buddhalaisuuden harjoittamista.
      http://www.nic.fi/~sherab/mindfulness.htm "...Buddhalainen tarkkaavaisuus (mindfulness).."

      http://www.kotimaa24.fi/olenko-vai-virtaanko-mindfulness-keskuudessamme/

      "..On ilmeistä, että mindfulnesspohjaiset terapiat ovat yhteydessä länsimaistuneen buddhalaisuuden ja psykologian kohtaamiseen. Tämä kytkös on tunnistettu, mutta mielestäni se ei Suomen oloissa ole synnyttänyt riittävästi pohdintaa. Aihe on arka, koska keskustelun avaaminen tai puheenvuoro merkitsisi uskonnollisen ja tieteellisenä pidetyn välisen yhteyden tunnustamista..."

      http://www.kirkkojakaupunki.fi/arkisto/mielipiteet/12364
      "..Lopullinen tavoite on "buddhalaisuuden saavuttaminen", jossa se on seitsemäs askel nirvanan saavuttamiseen. Buddhalaisuudessa ei puhuta mindfulnessin yhteydessä mistään stressin poistosta, vaan se tähtää samadhiin eli kahdeksanteen ja viimeiseen askeleeseen. Kaikki ihmiset eivät kuitenkaan halua hoitoa, jossa "piilotajuisena tavoitteena" on saavuttaa buddhalaisuus..."

      Miksei näitä "piilo uskonnollisia " tyrkyttämisiä nosteta "tasa arvoisuuden " tarkasteltaviksi?

      • Öö, niin? Oliko noilla nyt jotain ongelmaa, joogaaminen kielletty tms?


      • jori.mantysalo kirjoitti:

        Öö, niin? Oliko noilla nyt jotain ongelmaa, joogaaminen kielletty tms?

        Eiku tuo Harmajan majakanvartija ei ymmärrä, mitä tarkoitetaan positiivisella uskonnonvapaudella...


    • Palataanpa tähän. Piispa Luomaa lainataan Kotimaa24:lla http://www.kotimaa24.fi/artikkeli/piispa-luoma-ruohonjuuritason-uskonnonvapaus-voi-kaventua/ : "- - oleellisempaa on kysyä, onko minulla oikeus harjoittaa uskontoani ja elää vakaumukseni mukaan." Onko joku lukenut alkuperäisen tekstin Kanava-lehdestä?

      Itsehän esimerkiksi olen halukas kaventamaan positiivista uskonnonvapautta kieltämällä ympärileikkaukset. Mielestäni on aivan kiistatonta, että vanhempien uskonnonvapauden osa on oikeus ympärileikkauttaa lapset. Ja yhtä selvänä pidän, että lasten koskemattomuus on tärkeämpi arvo --- joten tässä uskonnonvapautta pitääkin rajoittaa.

      Mutta Luoma ei varmaankaan tarkoittanut tätä. Onko kristityillä Suomessa ongelmia elää vakaumuksensa mukaan? Millaisia?

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      56
      7785
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      67
      5871
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      61
      5370
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      51
      5263
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      108
      4602
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      107
      2303
    7. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      3
      1166
    8. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      4
      1155
    9. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      37
      1006
    10. Olin ihan varma että sä olet se oikea

      Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko
      Ikävä
      43
      954
    Aihe