VIIME HETKEN VETOOMUS

Eräs ystäväni kirjoitti tällaisen kirjeen. Arvoisat Suomen Kansanedustajat,
Jumala antakoon hyvän Pyhän Henkensä tehdä jokaisessa lukijassa siunatun vaikutuksen, jotta Sana saisi itää sydämessä ja tuottaisi hedelmää niin, että muistaisit äänestäessäsi Luojasi sanaa, joka tahtoo kaikkea hyvää Sinulle ja kansallemme, mutta älä potki tutkainta vastaan, emmehän halua olemme tomua ja tuhkaa vain. Muista ihminen elinpäivinäsi kuinka pieni sinä olet ja kuinka vähän aikaa täällä ajassa ollaan.
Olen saanut tekstiviestin jossa oli voimakkaat sanat: "Jos tämä (sukupuolineutraali avioliittoolaki) tulee voimaan Jumalan siunaava käsi poistuu kansamme yltä."
Alla on Raamatusta muutama teksti:
--------------------------------------------------------------
Ensimmäinen Mooseksen kirja 19:1-11, Tuomarien kirja 19:16-30
Ensimmäisen Mooseksen kirjan luvusta 19 löytyy kertomus siitä, kuinka Jumala hävitti Sodoman ja Gomorran kaupungit asukkaiden syntisyyden tähden. Kertomuksen yhteys homoseksuaalisuuteen juontaa juurensa siitä, että Sodoman kaupungin miehet kokoontuvat Lootin kodin eteen iltana ennen kaupungin tuhoa ja vaativat saada maata Lootin kotiinsa majoittamien kolmen miespuolisen enkelin kanssa. Aikaisemmin kirjoituksessa kerrotaan, että Jumala oli päättänyt tuhota Sodoman kaupungin jo ennen kuin enkelit olivat saapuneet kaupunkiin ja siis ennen kaupungin miesten hyökkäystä (1. Moos. 18:17-33). Samantapainen kertomus kaupungin miesten hyökkäyksestä kuvataan Tuomarien kirjassa 19:16-30.
--------------------------------------------------------------
Kolmannen Mooseksen kirjan luvuissa 18 ja 20 annetaan käskyt:
(22. Älä makaa miehenpuolen kanssa, niinkuin naisen kanssa maataan; se on kauhistus. 3.Moos. 18:22)
(3. 13. Jos joku makaa miehenpuolen kanssa, niinkuin naisen kanssa maataan, tekevät he molemmat kauhistuksen; heidät rangaistakoon kuolemalla, he ovat verivelan alaiset. Moos. 20:13)
Eikö olekin suoraa ja myös kovalta tuntuvaa tekstiä, mutta se on Jumalan sana, Jumala on edelleen vanhurskas Jumala, joka vihaa syntiä, mutta rakastaa syntistä, jolla on särjetty sydän ja koeteltu usko, toisin kuin Suomen arkkipiispa Mäkisen mietteitä omia hourahtaneita, omassa järjessään paisuneita joka sanoo mm. ” Ei ole eroa homo- ja heterosuhteiden välillä” * Uusi Suomi. Hän sanoi myös, että hänen näkemyksensä ei pohjaudu vain tasa-arvoisuudesta, vaan nousee Raamatun ihmisarvon määrityksestä.
Mutta Jumalan sana todistaa, että tuo lause nousee pohjattomuudesta valheen isältä saatanalta, jota myös perkeleeksi kutsutaan. Hän jatkoi heti perään, että rukoilee Jumalaa, että antaisi viisautta päättäjille äänestykseen. Taitaa rukoilla tietäen tai tietämättään perkelettä Kaikkivaltiaan ainoan elävän Jumalan sijaan.
Jatketaan Jumalan sanan tutkimista homoudesta yhdestä kauhistuttavasta synnistä.
17. Älkää luulko, että minä olen tullut lakia tai profeettoja kumoamaan; en minä ole tullut kumoamaan, vaan täyttämään.
18. Sillä totisesti minä sanon teille: kunnes taivas ja maa katoavat, ei laista katoa pieninkään kirjain, ei ainoakaan piirto, ennenkuin kaikki on tapahtunut.
19. Sentähden, joka purkaa yhdenkään näistä pienimmistä käskyistä ja sillä tavalla opettaa ihmisiä, se pitää pienimmäksi taivasten valtakunnassa kutsuttaman; mutta joka niitä noudattaa ja niin opettaa, se pitää kutsuttaman suureksi taivasten valtakunnassa.
20. Sillä minä sanon teille: ellei teidän vanhurskautenne ole paljoa suurempi kuin kirjanoppineiden ja fariseusten, niin te ette pääse taivasten valtakuntaan. (Matt.5:17-20).
Hesekielin kirja 16:49-50 antaa pisimmän selityksen Sodoman synneistä:
49 Sinun sisaresi Sodoman synti oli julkea itsekkyys. Hän vietti tyttärineen yltäkylläistä ja huoletonta elämää, mutta kurjalle ja köyhälle hän ei avannut kättään. 50 He kävivät yhä julkeammiksi ja ryhtyivät minua uhmaten yhä uusiin iljettävyyksiin, ja silloin minä pyyhkäisin heidät pois, kuten olet nähnyt.
------------------------------------------------------------

3

92

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jeesus kuitenkin selkeästi ylläpitää Vanhan testamentin lain, jossa määritellään suhtautuminen homoseksuaalisiin tekoihin (Matt.5:17-20).
      Uuden testamentin roomalaiskirjeen 1:26-27 kuuluu:
      26. Sentähden Jumala on hyljännyt heidät häpeällisiin himoihin; sillä heidän naispuolensa ovat vaihtaneet luonnollisen yhteyden luonnonvastaiseen;
      27. samoin miespuoletkin, luopuen luonnollisesta yhteydestä naispuolen kanssa, ovat kiimoissaan syttyneet toisiinsa ja harjoittaneet, miespuolet miespuolten kanssa, riettautta ja villiintymisestään saaneet itseensä sen palkan, mikä saada piti.
      ----------------------------------------------------------
      Paavalin ensimmäisessä kirjeessä korinttilaisille 6:9-10 kirjoitetaan:
      9. Vai ettekö tiedä, etteivät väärät saa periä Jumalan valtakuntaa? Älkää eksykö. Eivät huorintekijät, ei epäjumalanpalvelijat, ei avionrikkojat, ei hekumoitsijat eikä miehimykset,
      10. eivät varkaat, ei ahneet, ei juomarit, ei pilkkaajat eivätkä anastajat saa periä Jumalan valtakuntaa
      ----------------------------------------------------------------
      Paavalin kirje Timoteukselle 1:10, jonka 9-10 jakeissa:
      9. ja tiedetään, että lakia ei ole pantu vanhurskaalle, vaan laittomille ja niskoitteleville, jumalattomille ja syntisille, epähurskaille ja epäpyhille, isänsä tappajille ja äitinsä tappajille, murhamiehille,
      10. haureellisille, miehimyksille, ihmiskauppiaille, valhettelijoille, valapattoisille ja kaikelle muulle, mikä on tervettä oppia vastaan Ja vielä yksi varoittava kohta homoseksuaalisuuteen viittaavassa Raamatun tekstissä tulee ilmi Juudaksen kirjeessä 1:7 jossa kirjoitetaan:
      7. samoin kuin Sodoma ja Gomorra ja niiden ympärillä olevat kaupungit, jotka samalla tavalla kuin nekin harjoittivat haureutta ja eksyivät luonnottomiin lihanhimoihin, ovat varoittavana esimerkkinä, kärsiessään iankaikkisen tulen rangaistusta.

      Kaikkivaltias Kolmiyhteinen Jumala saakoon kirkastaa Teille arvoisat edustajat ennen äänestystä ja muistuttaa peruslaatuaan olevalla asialla, jos vanhempanne, esivanhempanne jne. eivät olisi olleet heteroja ja harrastaneet luonnollista yhteyttä niin kuin Jumala on sen hyväksi nähnyt ja ainoaksi lisääntymismuodoksikin säätänyt, niin eihän teitä ja meitä olisi, pitäisikö nyt vähän lyödä jarruja tälle junalle, joka tuntuu jyskyttävän eteenpäin tietämättään, mikä on määränpää. Jos tätä vauhtia jatkuu, niin kyllä taitaa onnettomuus kohdata rakasta kansaamme. "Poliittista ja taloudellista taivasta" kun seuraa, niin yksi kipinä pohjattomuudesta riittää, että maailma on vielä tulessa.
      Jumala siitä meitä ja lapsiamme armossaan varjelkoon.

    • jesuiitta4

      Menkää museoon!

    • satujahve

      Artolla ystäviä? Eiköhän ne mielisairaalan muut asukit ole potilaita :D

      4. Moos. 31:17. Niin surmatkaa siis kaikki poikalapset ja surmatkaa myös jokainen vaimo, joka on yhtynyt mieheen. 18. Mutta jokainen tyttö, joka ei ole yhtynyt mieheen, jättäkää itsellenne henkiin.

      Hyvä että otit Arto vanhan testamentin esille. Tämä paimentolaisten keksimä sadistinen paskaläjähän kehotti MURHAAMAAN ja RAISKAAMAAN. Oli varmaan paimentolais-sotilailla mukavaa kun pääsivät paneskelemaan valloitetun kylän tyttölapsia :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      79
      2322
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      137
      1481
    3. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      133
      1452
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      154
      1193
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      108
      1013
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      373
      927
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      774
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      55
      724
    9. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      67
      684
    10. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      50
      683
    Aihe