Presidenttimme vastustaa homoliittoja HYVÄ! On hyvä ettei haavistosta tullut presidentti
Presidentti Niinistö: Avioliitto on naisen ja miehen välinen liitto
Tätä mieltä on myös tasavallan presidentti Sauli Niinistö.
http://timovaittinen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/180863-presidentti-niinisto-avioliiton-on-naisen-ja-miehen-valinen-liitto
Presidentti Niinistö toteaa myös, ettei sillä saavutettasi mitään lisää tasa-arvon suhteen. Tämäkin on totta.
Suuri joukko suomalaisisista haluaa yksiselitteisesti ja hyvin perustein varata avioliitto termin vain heteroliittoihin. Kyse on heille arvoasiasta ja tärkestä yhteiskunnan arvo-alueesta. Sukupuolineutraali avioliittolaki toisi mukanaan luultavasti yleistä yhteiskunnallista hajaannusta lisää, mitä tämä maa nykytilassaan tuskin kovin kaipaa.
Sen sijaan rekisteröity parisuhde termin voisi halutessa vaihtaa pariliitoksi mikäli se tuntuisi paremmalta. Eduskunta päättäköön tarkemmin siitä missä asioissa avioliitto ja pariliitto eroaisivat juridisesti toisistaan.
Lopuksi erään kansanedustajan kannanotto: "Olen ehdottomasti sitä mieltä, että samaa sukupuolta olevien parien tasa-arvoista asemaa kahta sukupuolta olevien parien kanssa pitää edistää, mutta minulle käsite avioliitto liittyy miehen ja naisen väliseen suhteeseen." Varsin hyvin perusteltu sukupuolineutraalia avioliittolakia (tasa-arvoinen avioliittolaki) vastustavan kanta, missä kantava ajatus on: Avioliitto on miehen ja naisen välinen instituutio. Niin kuin se on.
Presidentti Niinistö: Avioliitto on naisen ja miehen välinen lii
1
84
Vastaukset
- tätä toivon !
Täytyy vaan toivoa ettei haavistosta koskaan tule Presidenttiä !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2694921Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii893404- 423308
- 502599
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451817- 971630
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘971428- 131295
PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1441035- 701027