Presidentti Niinistö: Avioliitto on naisen ja miehen välinen lii

HYVÄ!!! HYVÄ!!! HYVÄ!!! HYVÄ!!! HYVÄ!!! HYVÄ!!! HYVÄ!!!

Presidentti Niinistö: Avioliitto on naisen ja miehen välinen liitto

Tätä mieltä on myös tasavallan presidentti Sauli Niinistö.

Presidenttimme vastustaa homoliittoja HYVÄ! On hyvä ettei haavistosta tullut presidentti

http://timovaittinen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/180863-presidentti-niinisto-avioliiton-on-naisen-ja-miehen-valinen-liitto


Presidentti Niinistö toteaa myös, ettei sillä saavutettasi mitään lisää tasa-arvon suhteen. Tämäkin on totta.

Suuri joukko suomalaisisista haluaa yksiselitteisesti ja hyvin perustein varata avioliitto termin vain heteroliittoihin. Kyse on heille arvoasiasta ja tärkestä yhteiskunnan arvo-alueesta. Sukupuolineutraali avioliittolaki toisi mukanaan luultavasti yleistä yhteiskunnallista hajaannusta lisää, mitä tämä maa nykytilassaan tuskin kovin kaipaa.

Sen sijaan rekisteröity parisuhde termin voisi halutessa vaihtaa pariliitoksi mikäli se tuntuisi paremmalta. Eduskunta päättäköön tarkemmin siitä missä asioissa avioliitto ja pariliitto eroaisivat juridisesti toisistaan.

Lopuksi erään kansanedustajan kannanotto: "Olen ehdottomasti sitä mieltä, että samaa sukupuolta olevien parien tasa-arvoista asemaa kahta sukupuolta olevien parien kanssa pitää edistää, mutta minulle käsite avioliitto liittyy miehen ja naisen väliseen suhteeseen." Varsin hyvin perusteltu sukupuolineutraalia avioliittolakia (tasa-arvoinen avioliittolaki) vastustavan kanta, missä kantava ajatus on: Avioliitto on miehen ja naisen välinen instituutio. Niin kuin se on.

22

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Se on kauhistus

      Jumalakin on samaa mieltä ja Hänen mielipide on se mikä minua kiinnostaa ja siihen mukautan oman näkemykseni.

      • Presidentillä on mahdollisuus estää lain voimaan tulo


      • nihuf
        totuusvoittaaaina kirjoitti:

        Presidentillä on mahdollisuus estää lain voimaan tulo

        ei ole.


    • Niin joo

      Herra Saulia siunatkoon ja rohkaiskoon toimimaan rohkeasti Jumalan tahto ykkösprioriteettinaan. Ei olekaan aiemmin tullut mieleen, että presidentti voisi toimia pelastavana " enkelinä ".

    • Törmäsin hinttiin

      ensikerran tuossa 1970 luvulla.
      Tulin töihin Helsingin ihanaan ravintolamaailmaan ja erässä kesäravintolassa oli puolenkymmentä hinttiä viinureina ja yksi hovimestari.
      Itse työskentelin keittiössä ja sätky oli aikamoinen kun olin ollut miesten ja naisten kanssa pienemmissä kuvioissa ja kun ei tienny, että mikä olio siellä tiskin toisella puolen ruokaa tilaa, Näyttivät kyllä omituisilta miehiltä, mutta kävely ja piipittävä ääni ja käytös kuin pahalla akalla.
      En elämässäni ollut tekemisissä uskon asioiden kanssa, mutta kun näin nuo oliot mietin, että nämä ei varmasti kuulu luontoon ja tuli hirveä halu käydä suksitervaa ja tervata näitten olioitten istumalihas.
      Enkä noitten vuosikymmenten aikana minkä työskentelin kapakassa tottunut ikinä, näihin luonnonvastaisiin.
      Tänä päivänä kuljin lastentarhan ohi ja siellä on " tätinä" samanmoinen piipittäjä ja homoilta pitäisi estää työskentely esim. lastentarhassa, on se niin kauhia esikuva pienelle pojalle.
      Kaikki yhdessä rukoilemaan sen puolesta, että hintti ei saa oikeutta avioliittoon ja homous pitää kriminalisoida.

    • mnjhuy87

      Jos presitentti estää lain muutoksen niin se todistaa hän todella järkevää asennetta. Jumala ei ole avioliittoa asettanut eikä Jeesuskaan vaikka oli Kaanan häissä.
      Joten
      Presitentti on samalla linjalla Jumalan ja Jeesuksen kanssa.

      Toivottavasti presitentti myötä vaikuttaa siihen selvyyteen, että kirkko on erotettava valtiosta, monestakin syystä mutta ennen kaikkea lasten vuoksi sillä luterilaisuuden oppien uskontunnustuksen kaltaisuus ei ole aikuisillekkaan hyväksi niin miksi jo lapsena aivopestä Jumalan Valtakunnan kaltaisia järjettömiksi?

      • Kiitos Salesta!

        Homoja jäi kaivamaan kun Haavistoa ei valittu.


      • heh heh
        Kiitos Salesta! kirjoitti:

        Homoja jäi kaivamaan kun Haavistoa ei valittu.

        Kova porukka , meidän Sale ja Jumala, ja vielä Jeesus !


      • Pudis54

        Toivotaan tosiaan että Sale estää lain voimaantulon jos eduskunta erehtyy sitä kannattamaan. Tästä seuraa kaunis eroryntäys kirkosta. Kirkon resurssit kaikkien aikojen suurimman valheen levittämiseen heikkenevät. Tämä on tärkeämpää kuin oikeus homoparien avioliitolle jonka oikeuden he toki lähitulevaisuudessa saavatkin.


      • Kiitos Salesta!
        heh heh kirjoitti:

        Kova porukka , meidän Sale ja Jumala, ja vielä Jeesus !

        Heihin kaikkiin luotan minäkin!


    • Ottakaavaarin

      Kyllä Uuden Liiton srk:n jäsenten ja "johtajiston" tulisi ottaa vaarin Raamatun varoituksista, eikä suostua vastoin Jumalan Sanan ilmoituksen vastaiseen menettelyyn lähteä "siunaamaan " homoseksualismissa elävien suhdetta. Jumala ei siunaa syntiä, eikä Hänen palvelijansakaan sitä tulisi tehdä.

      Vanhassa Liitossa "Jumalan valittua kansaa" Israelia varoitettiin ryhtymästä synteihin mitä ympäröivissä pakana kansoissa tehtiin. Samoin Uuden Liiton srk:n jäseniä varoitetaan muistuttamalla mitä tapahtui Israelin kansan erämaavaelluksen aikana niile jotka lankesivat ja alkoivat mm. haureutta harjoittamaan (1.Kor.10:8.)"..8. Älkäämmekä harjoittako haureutta, niinkuin muutamat heistä haureutta harjoittivat, ja heitä kaatui yhtenä päivänä kaksikymmentä kolme tuhatta. 9. Älkäämme myöskään kiusatko Herraa, niinkuin muutamat heistä kiusasivat ja saivat käärmeiltä surmansa. 10. Älkääkä napisko, niinkuin muutamat heistä napisivat ja saivat surmansa tuhoojalta. 11. Tämä, mikä tapahtui heille, on esikuvallista ja on kirjoitettu varoitukseksi meille, joille maailmanaikojen loppukausi on tullut..."

      3.Moos.18:22. "...Älä makaa miehenpuolen kanssa, niinkuin naisen kanssa maataan; se on kauhistus. 23. Älä sekaannu mihinkään eläimeen, ettet siten itseäsi saastuttaisi. Älköönkä nainen tarjoutuko eläimelle pariutuaksensa sen kanssa; se on iljettävyys.

      24. Älkää saastuttako itseänne millään näistä, sillä näillä kaikilla ovat itsensä saastuttaneet ne kansat, jotka minä karkoitan teidän tieltänne. 25. Ja maa tuli saastaiseksi, ja minä kostin sille sen pahat teot, niin että maa oksensi ulos asujamensa. 26. Sentähden noudattakaa minun käskyjäni ja säädöksiäni älkääkä mitään näistä kauhistuksista tehkö, älköön maassa syntynyt älköönkä muukalainen, joka asuu teidän keskellänne - 27. sillä kaikkia näitä kauhistuksia ovat tehneet tämän maan asukkaat, jotka olivat ennen teitä, niin että maa tuli saastaiseksi - 28. ettei maa teitäkin oksentaisi, jos te sen saastutatte, niinkuin se on oksentanut ulos sen kansan, joka oli ennen teitä.

      29. Sillä jokainen, joka tekee minkä tahansa näistä kauhistuksista, hävitettäköön kansastansa, kaikki, jotka semmoista tekevät. 30. Sentähden noudattakaa minun määräyksiäni, ettette seuraisi niitä kauhistavia tapoja, joita on seurattu ennen teitä, ettekä saastuttaisi itseänne niillä. Minä olen Herra, teidän Jumalanne.".."

      • `````````´

        Kaikki huorintekijät,sappattina työtätekevät, tottelemattomat
        lapset, jumalankieltäjät ja epäjumalanpalvojat hävittäkää
        keskuudestanne.
        Syömärit,juomarit ja rikkaat mitä mahtaa Raamattu heistä
        sanoa?
        Nyt vain "Sale" laatimaan lakia että kaikki Raamatussa määrätyt
        kuolemantuomiot tulisi käytäntöön,muuten paha ei poistu
        keskuudestanne. Kyllä teillä kiihkoilijoilla työsarkaa riittää vielä
        tuleville sukupolville,työniloa!


      • jokin roti nyt
        `````````´ kirjoitti:

        Kaikki huorintekijät,sappattina työtätekevät, tottelemattomat
        lapset, jumalankieltäjät ja epäjumalanpalvojat hävittäkää
        keskuudestanne.
        Syömärit,juomarit ja rikkaat mitä mahtaa Raamattu heistä
        sanoa?
        Nyt vain "Sale" laatimaan lakia että kaikki Raamatussa määrätyt
        kuolemantuomiot tulisi käytäntöön,muuten paha ei poistu
        keskuudestanne. Kyllä teillä kiihkoilijoilla työsarkaa riittää vielä
        tuleville sukupolville,työniloa!

        Ei nyt sentään rikkaita saa ahdistella. Osakkeenomistajat suuttuu! Kamelinsilmähän oli vaan portti Jerusalemin muurissa josta pääsi möhömahatkin helposti.


      • kysyn sulta
        `````````´ kirjoitti:

        Kaikki huorintekijät,sappattina työtätekevät, tottelemattomat
        lapset, jumalankieltäjät ja epäjumalanpalvojat hävittäkää
        keskuudestanne.
        Syömärit,juomarit ja rikkaat mitä mahtaa Raamattu heistä
        sanoa?
        Nyt vain "Sale" laatimaan lakia että kaikki Raamatussa määrätyt
        kuolemantuomiot tulisi käytäntöön,muuten paha ei poistu
        keskuudestanne. Kyllä teillä kiihkoilijoilla työsarkaa riittää vielä
        tuleville sukupolville,työniloa!

        Onko kiva olla noin tyhmä?


      • hihihhii
        jokin roti nyt kirjoitti:

        Ei nyt sentään rikkaita saa ahdistella. Osakkeenomistajat suuttuu! Kamelinsilmähän oli vaan portti Jerusalemin muurissa josta pääsi möhömahatkin helposti.

        Pöksyissäsi sulla on kamelinsilmä.


      • jokin roti nyt
        kysyn sulta kirjoitti:

        Onko kiva olla noin tyhmä?

        Kysy pois?


      • kut
        jokin roti nyt kirjoitti:

        Ei nyt sentään rikkaita saa ahdistella. Osakkeenomistajat suuttuu! Kamelinsilmähän oli vaan portti Jerusalemin muurissa josta pääsi möhömahatkin helposti.

        Neulansilmä.


    • Ei homostellen

      Biologinen lisääntyminen ei ole mahdollista ilman kahden eri sukupuolen välistä yhteenliittymistä.

      • antihomppeli

        Homostelu onkin vain homojen tyydyttämistä. Miksi siihen siis pitää avioliitto sotkea????


    • SeurakuntalainenS

      Juuri näin. Tämän asia pyörittely alkoi silloin kun meillä oli lesbopresidentti ja ainakin yksi pellepiispa.Sen jälkeen pellepiispoja on tullut lisää.
      On suuri Jumalan ihme, että Hän Kaikkivaltias antoi Suomelle tosimiehen prseidentiksi. Valitettavsti hänellä ei ole valtaoikeuksia evätä tämä turmeluksen laki

    • siunausta hänelle

      Meillä on viisas johtaja. Hän on itse käynyt lähellä kuolemaa, hän ymmärtää asioiden vakavuuden. Vakavilla asioilla ei ole leikkiminen.

    • artsiiiiiiiiiiiiiiii

      Missä Arto luuraa? Mikä meni rukoilussa pieleen? Nyt kaivaraan Arton viiiiiiiiiiiltävää analyysiä :D

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      112
      7441
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      38
      4318
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      37
      3802
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      401
      2004
    5. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      72
      1519
    6. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1477
    7. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      35
      1468
    8. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      180
      1146
    9. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      12
      1128
    10. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      12
      1043
    Aihe